24 Април 2024сряда12:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Юбилей

"Ей, небе, свали шапка! Аз идвам при теб"

Преди 50 години полетя първата жена космонавт. Валентина Терешкова преди седмица огласи произшествие в Космоса, което десетилетия е пазила в тайна

/ брой: 136

автор:Велиана Христова

visibility 1997

Преди точно 50 години - от 16 до 19 юни 1963 г., за пръв път в света в Космоса полетя жена - Валентина Терешкова, за три дни с кораба "Восток-6" обиколи Земята 48 пъти. По-възрастните поколения помнят емоциите и сълзите на радост в този ден, когато полетя "Чайка". Изминали са едва две години от първия полет на човек в Космоса, космическите стартове са все още сензация - Терешкова е шестият космонавт на СССР, 10-ият в света. А жена в Космоса - по онова време това изглеждаше като чудо. Едновременно с нея лети и корабът "Восток-5", пилотиран от космонавта Валерий Биковски.
Възгласът "Поехали!" на космонавта Юрий Гагарин при първия в историята на човечеството космически старт през 1961 г. обиколи целия свят за минути. Нашият първи космонавт Георги Иванов също остави в паметта ни своето знаменито "Нормално" от Космоса през 1979 г. При своя старт Терешкова възкликна: "Ей, небе, свали шапка! Аз идвам при теб!"
Днес тя е на 76 години. И преди дни на пресконференция в Москва за първи път разкри публично тайна, за която е мълчала през всичките десетилетия след полета си - спускането й след 71 часа в Космоса е щяло да завърши трагично. Вместо към Земята, "Чайка" е могла да се отправи завинаги към безпредела на Вселената. В края на полета Терешкова изведнъж установява, че има техническа неизправност в автоматичната програма на кораба - вместо да се спуска, "Восток-6" започва да се издига нагоре, към по-високи орбити. Тя докладва веднага за ситуацията на генералния конструктор и основател на руската космонавтика Сергей Корольов и на Юрий Гагарин, които са държали връзка с нея от Земята. Двамата й предават нови данни, тя ги вкарва в компютъра и системата за спускане започва да работи. Корабът е овладян. След приземяването обаче Корольов моли Терешкова да не говори никому за произшествието. Разбираемо е за онези времена на надпревара между руснаци и американци за първите стъпки в Космоса. И Терешкова е мълчала - 30 години... Докато един ден преди две десетилетия при една среща с нейно участие специалистът, по чиято вина е станала аварията, проговаря: "А, всъщност по моя вина тя можеше да не се върне от Космоса". Произшествието обаче публично така и не е огласено и фактически става известно преди седмица от пресконференцията на Терешкова. 

Готова е да лети до Марс еднопосочно...

Според руските журналисти Валентина Терешкова рядко дава интервюта и не обича да говори за себе си. Но признава, че любимата й планета е Марс. След полета тя е работила с екип специалисти от Института "Вернадски" по изучаването на загадъчната Червена планета. И днес говори с ентусиазъм за перспективите на мисиите до Марс, за пилотиран полет дотам, за мечтата си да стъпи на тази планета. Имало ли е там живот; ако да - защо е изчезнал; каква катастрофа се е случила с Марс. Според Терешкова първите пилотирани полети до Червената планета ще бъдат еднопосочни, защото човек не може да издържи на радиацията натам и обратно. И, добавя тя категорично, "аз съм готова да полетя дотам". Толкова категорично, та чак началникът на Центъра за подготовка на космонавтите Сергей Крикальов е принуден да се намеси - подготовката за далечни полети ще става последователно, няма да има никакви полети "в едната посока", първо ще се подсигурят дългите полети на околоземна орбита, после - до Луната, след това - до Марс".    
Терешкова е категорична, че подготовката на първите космонавти в зората на пилотираните полети е била много по-тежка от тази на сегашните. Неизвестното е било безгранично, техниката - нова и опасна. Ние се въртяхме в центрофугата с натоварване 12 единици, докато сега космонавтите се тренират при 8, разказва тя. А доколкото по онова време се е смятало, че в Космоса цари пълна тишина, кандидатите за полет са прекарвали по 8 денонощия в глуха камера, където "нищо не чуваш и не виждаш, освен шума от собствените ти движения".

Не одобрява космическите туристи

"Чайка" днес е убедена, че Космосът още не е място за туристи, които отиват там срещу заплащане, и че изследването на Вселената е дело за професионалисти. Изследванията и техниката са скъпи и хората, които летят, трябва да носят полза, казва тя. Всъщност ерата на космическия туризъм започна с американския бизнесмен Денис Тито, който през 2001 г. летя на руския кораб "Союз". След него дадоха милиони за "туристически" полет още 6 непрофесионалисти, един от тях - два пъти.  
Защо в Космоса в последните десетилетия са летели толкова много американки и само три руски космонавтки? На този въпрос Терешкова отговаря, че Корольов е мечтаел да изпрати на орбита женски екипаж и е имало женски отряд, който се е подготвял. Но смъртта му през 1966 г. спира тези планове, а после гибелта на космонавта Владимир Комаров през 1967 г., и след това на Доброволски, Волков и Пацаев в "Союз 11" през 1971 г. отлагат задълго намеренията за изпращане на нежния пол в Космоса. Едва през 1982 г. лети Светлана Савицкая.    

Днес е депутат в руската Дума

Валентина Терешкова е родена в с. Большое Масленниково, Ярославска област в РСФСР, СССР. Родителите й са по произход от Белорусия и в детството си тя е говорила вкъщи на белоруски. Баща й е тракторист, майка й - тъкачка. Бащата загива във Великата отечествена война в Карелия през 1940 г., когато Валентина е била невръстно дете. След прогимназията тя е работила в Ярославския завод за шини, средно образование завършва задочно.
В женския отряд на космонавтите е зачислена на 12 март 1962 г. От стотици кандидатки за отряда са избрани пет - Жанна Йоркина, Татяна Кузнецова, Валентина Пономарьова, Ирина Соловьова и Валентина Терешкова. Когато е избрана за първия полет, казва на семейството си, че заминава на парашутни състезания. За полета те научават от радиото.
Пет месеца след полета се омъжва за космонавта Андриан Николаев, ражда дъщеря си Елена (днес медик). Бракът на "звездното семейство" обаче след години се разпада. Имат внук Алексей. Терешкова завършва Академията "Жуковски" с отличие през 1969 г. От 1997 г. е старши научен сътрудник в Центра за подготовка на космонавтите. Кандидат е на техническите науки, професор, автор на над 50 научни труда. До 1998 г. остава в отряда на космонавтите, работи и като инструктор.
Валентина Терешкова е единствената жена генерал-майор в Русия, Герой на СССР. През целия си съзнателен живот се е занимавала с обществена дейност, винаги е изявявала активна собствена позиция. Била е депутат във Върховния съвет на СССР и член на неговия Президиум, председател на Комитета на съветските жени, вицепрезидент на Международната демократична федерация на жените. Идвала е и в България, дори има засадено от нея дръвче в двора на бившото училище "Юрий Гагарин" в София (при "демокрацията" преименувано нейзнайно защо на "Проф. Васил Златарски") и уви, отдавна загубило спомена кое точно е борчето на Терешкова. 
От 2008 г. Валентина Терешкова е депутат в държавната Дума от партията на Путин "Единна Русия". Миналата година бе наградена от руския патриарх Кирил с православния орден "Слава и чест"- I ст., който се присъжда много рядко, основно - на държавни глави. 


57 жени в Космоса

След полета на Терешкова през 1963 г. участието на жени в космическите пилотирани полети се прекратява задълго. Тя и до днес е единствената жена, летяла сама на орбита, а не в състава на екипаж. Чак след 19 години, през август 1982 г., на кораба "Союз Т-7" стартира втората жена космонавт Светлана Савицкая, която участва и във втори полет през юли 1984 г., тя е първата жена, излязла в открития Космос. 
Точно две десетилетия след Терешкова - през юни 1983 г. на совалката "Челинджър" лети първата жена астронавт на САЩ - Сали Райд. Третата космонавтка на Русия - Елена Кондакова, през 1994 г. лети до станцията "Мир" и установява рекорд - 169 денонощия на орбита, като става и първата от петте жени досега, посрещнали Нова година в Космоса. Участва в още един полет през 1997 г.
Общо жените космонавтки до момента са 57. От тях 46 са от САЩ, 3 от Русия, по две от Канада и Япония, по една от Великобритания, Франция, Южна Корея и Китай. Шест жени са летели по пет пъти, други шест - четири пъти, девет имат по три полета и 16 по два. Четири астронавтки загинаха при катастрофите на совалките "Челинджър" и "Колумбия". На 29 май т.г. към Международната космическа станция в тричленен екипаж от космодрума "Байконур" стартира последната засега жена космонавт, американката Карен Найберг. По традиция всички жени, които се отправят към Космоса, преди старта си от "Байконур" се срещат "за късмет" с Валентина Терешкова. 






С Никита Хрушчов и Валерий Биковски след полета 

С американската астронавтка Катрин Колман

Отиваме на избори като доказана алтернатива

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 78

Всеки десети родител отказва задължителна ваксина

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 78

Партия "Средна европейска класа" напуска ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 78

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 163

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 150

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 175

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ