25 Април 2024четвъртък15:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Европейската комисия не вярва на... усмивки

Из "Записки по българското здравеопазване"

/ брой: 24

visibility 220

Д-р Гео Нешев

Става въпрос за фалшивите усмивки на нашите управляващи, когато стане дума за здравеопазването в България. Широко се усмихва и вездесъщият Бойко Борисов, и бакалското сдружение, оглавило МЗ, и безсърдечната дама Дариткова, и председателят на ЛС д-р Маджаров, и небезизвестният доц. Л. Иванов, и т.н., и т.н. Не се усмихват обаче членовете на ЕК, както и компетентните и честни, но все повече оредяващи, борци за здраве и живот в България.

Искате доказателства? Ето ги. Откриваме ги в "Акцентите за България" от "Годишния доклад на Европейската комисия за здравеопазването в ЕС", който доклад обаче вероятно е обявен у нас за "конфиденциален" или преведено на унищожавания български език - за "таен". Кажете заслужава ли усмивка обобщената оценка на ЕК: "Недостатъчно развитите превантивни мерки и извънболнична помощ допринасят за слабите резултати в областта на здравеопазването." И по-нататък в доклада четем: "...В абсолютно изражение България изразходва приблизително 

14 евро на човек за здравна профилактика 

в сравнение със средната стойност за ЕС от 689 евро..." "...Очакваната средна продължителност на живота на българите се е увеличила, но все още е най-ниската в ЕС..."

"...Въпреки, че разходите за здравеопазване в България все още са сравнително ниски в сравнение с другите държави членки на ЕС, те се увеличават непрекъснато през последните 15 години. Увеличаването на разходите за здравеопазване обаче се осигурява главно за сметка на директните плащания от потребителите... Директните плащания от пациентите са ключова пречка пред достъпа: с 47% от текущите разходи за здравеопазване България отчита най-висок дял на този тип разходи в ЕС... Това се дължи основно на разрастването на частния сектор, за разлика от броя на държавните и общинските болници и леглата в тях..., броят на частните болници се е увеличил 6 пъти, броят на леглата 36 пъти..."

"...Общинските и държавните болници страдат от хроничен дефицит... Броят на общопрактикуващи лекари и медицински сестри в България също е много малък..."

На 10 декември 2019 г. Асоциацията на дружествата за здравно застраховане (АДЗЗ) отв ори кутията на Пандора и разкри потресаващи факти за плащанията от джоба, както ги нарича ЕК. "...Достигнахме до извода - се казва в декларация на АДЗЗ - че единственият проблем, който вълнува здравната система и нейното държавно ръководство, са парите, а не резултатите от нейната дейност." Цитираният по-горе Годишен доклад на ЕК е категоричен: "Директните плащания от потребителите през 2017 г. са най-високи в ЕС (46,6%) за разлика от другите страни членки - 15,8 на сто. По този проблем АДЗЗ обобщава: "...

Държавата изцяло е абдикирала 

от своите конституционни задължения (чл.52 от Конституцията) относно здравето на българските граждани ("безплатно здравеопазване" - б.а.) и контролните си функции върху дейността на системата. Търговският статут на лечебните заведения е оправданието за всепозволеност в тяхната дейност..." При извършваните проверки е доказано, че въпросната "всепозволеност", а и хаосът във финансовите отношения, са приоритет преди всичко на поникналите като гъби (близо 400) частни болници. Съдете сами!

Някои примери вече са обществено достояние, но е добре да ги припомним: при наличен договор с НЗОК и по съответната клинична пътека (КП) частна болница калкулира разходи за "час операционна зала", за всяко измерване на кръвното налягане, за хирургичен леглоден, за ползване на стол от посетители и т.н.

Друг пример буквално ни извади от равновесие. Болница изисква доплащане за "Поискана и предоставена дейност": осигуряване на лице, което да транспортира (с наличните за целта санитарни колички) лежащо болен в рамките на различни отделения в болницата - било за консултации, било за изследвания (рентген и др.), придружено с 

доплащане за риск от падане, риск от болка

Там съществувала и "Такса битово обслужване": висококачествено постелъчно бельо, завишени хигиенни грижи(?!) и... административни услуги с административни консумативи. Интересното в случая, освен това кощунство, е, че болницата иска доплащане от 295 лв. за консумативи, а фирмата производител предлага 2 варианта - съответно за 18,30 лв. и 29 лв. Направената проверка обаче разкрива, че фирмата доставчик и въпросната болница принадлежат на едни и същи собственици!

Трети пример. АГ клиника иска доплащане, освен за положените грижи за родилката, и за "раждане във вода". А пациентката е родила с цезарово сечение и не е "помирисвала" вода.

Четвърти пример. В ценоразписа (препоръчван и днес от МЗ, БЛС и НЗОК) на болница са утвърдени за една и съща дейност цени за избор на два медицински екипа: избор на оперативен екип и избор на анестезиологичен екип!

Драги читатели, чета всичко това и не вярвам на очите си. Още повече, че не зная леля Пена и свако Пенчо от Дивдядово, а също и проф. Х и акад. Y как ще направят прословутия "избор на екип". Затова предлагам (като в публичните домове) да се въведе албум със 

снимки на медицински персонал (може и по бански костюми)

Но шегата настрана. Изводите от всичко това са два. Час по-скоро да се премахне нелепицата, превърнала здравето в стока, а болниците - в търговски дружества! НЗОК трябва да престане да сключва договори за плащания на частните болници. Те да се издържат само от търговската си дейност, а не от парите на осигуряващите и застраховащите се!

Вестник ДУМА многократно разобличи лъжите на ръководното счетоводно тяло на МЗ, превърнало се в махленска бакалия. Не прави изключение и новият Национален рамков договор за 2020-2022 г. Независимо от задоволствата, изказани от различни по ранг началници. Сериозен анализ заслужават два, наглед обикновени, факта. Това са увеличаването на цените на 251 КП и 7 процедури (голямо постижение, като се има предвид, че за разлика от световната практика у нас тези цени са неадекватно ниски!). Всичко това обаче ще се случи успоредно с намаляване на обемите на КП. Освен това лечебните заведения не могат да отделят по-малко от 35% от месечния приход от НЗОК за възнаграждения за лекари (22%), а за специалистите по здравни грижи - 13 на сто. "Това е абсурд" - смята д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници. Всъщност става дума за 

поредното уродливо и набързо взето решение

Защото не съм чувал пътека (било тя и уродливо наречена "клинична") да има обем. Според ЕК "Методът за изчисляване цената на КП следва да отразява разходите за свързани медицински дейности, помощни услуги и консултации след изписване на пациента..." У нас КП на практика отразяват способността на НЗОК да плаща, а не реалните разходи за болнични услуги. Въпреки, че грижите за болните не са "услуги", намаляването обема на КП (хитро, нали!) на практика означава ограничаване и намаляване обема на клиничното лечение (лекарства, операции, изследвания, консултации, рехабилитации и т.н.). Излъгани са и медицинските служители, защото т.нар. увеличение (абсолютно нищожно!) от 22 и 13 на сто ще зависи от тежестта на заболяванията, за които е съответната КП. При животоспасяващи нужди лечебните разходи естествено се увеличават и за персонала ще останат пак "трохи", ако ги има.

Ето защо Европейската комисия, а и ние, не вярваме на усмивки!

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 296

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 250

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ