25 Април 2024четвъртък12:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа отказва китайската финансова помощ?

Пекин поставя директни условия пред ЕС, но среща двойни стандарти при оценката на способността на китайската икономика да се включи в световната "валутна кошница"

/ брой: 261

автор:Дума

visibility 56

Китай е готов да предостави икономическа помощ за Европа, ако тя се съгласи на едно от три условия - да му предостави повече влияние в МВФ, да повиши икономическия му статус в СТО или да снеме ембаргото за доставки на европейско оръжие за Пекин, съобщава "Ройтерс" по информация на два независими един от друг източници, пожелали анонимност. И трите предложения бяха сметнати на Стария континент за унизителни и опасни.
Съвсем доскоро инвеститорите вярваха, че Китай ще помогне на еврозоната с изкупуване на държавни облигации на проблемните страни. Представител на Комитета по парична политика на Китайската централна банка Ли Даокуй каза в началото на ноември, че Пекин е готов да отдели на региона 100 млрд. долара, но при определени условия (на първо място гаранции, в случай че Европейският стабилизационен фонд се окаже неработещ). Но почти веднага беше обявено, че Китай няма пряко да допринесе във Фонда, а ще предложи помощ чрез МВФ. На практика това означава, че в икономическите преговори се намеси голямата политика. "Искаме да помогнем, но не сме благотворителна организация", заявява един от източниците на агенцията. "Когато САЩ и МВФ предлагат помощ на страни, изпитващи трудности, те поставят някои условия. Логично е Китай да направи същото".
На Европа китайският опортюнизъм не й хареса и преговорите се оказаха в задънена улица. Условията са прости само на пръв поглед.
Първо: Китай иска да разшири влиянието си в МВФ, а също и да ускори включването на юана в кошницата SDR, в която в момента влизат четири валути (долар, евро, йена и паунд). Увеличаването на ролята на Пекин автоматично ще отнеме от правата на САЩ и ЕС, които сега могат да наложат вето на ключови решения за фонда. Включването на юана във валутната кошница пък ще е удар по долара. Впрочем директорът на МВФ Кристин Лагард пряко заяви, че моментът не е подходящ за подобни сътресения (макар че не е изключено и това да стане до 2015 г.).
Второ: Пекин иска да подобри своя статус в СТО, в която членува от 2001 г. със статус "непазарна икономика". Сега той се надява, че ЕС ще го подкрепи в усилията му за "повишаване" до пазарна икономика, което ще направи по-трудно приемането на търговските санкции срещу евтиния китайски внос.
И накрая: Поднебесната настоява за отмяна на ембаргото за доставка на оръжия от Европа в сила от 1989 г., след събитията на площад Тянанмън. Le Nouvel Observateur, който се позовава на поверителен доклад на Европейския съвет, Франция и Германия поддържат вдигане на ембаргото, докато Великобритания, Холандия и Швеция са използвали правото си на вето.
Според експерти Европа показва непоследователност. "Приемате Китай за пълноправен търговски партньор в един случай и не го признавате в друг. Това е непоследователно", заяви по този повод Ванеса Роси, съветник в Oxford Analityca. Според нея място за маневри има, но с изключение на въпроса за ембаргото правозащитните организации имат твърде силно лоби в Европа.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 147

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ