ЕЦБ ще купува държавни облигации
Европейската централна банка започва програма за над 1 трилион евро до септември 2016 г.
/ брой: 17
Европейската централна банка (ЕЦБ) ще започне програма за изкупуване на държавни и корпоративни облигации на стойност 60 милиарда евро месечно. Това обяви в четвъртък във Франкфурт президентът на институцията Марио Драги, цитиран от ДПА. Целта на представената от Драги агресивна програма за количествено смекчаване, която ДПА определи като "финансова базука на ЕЦБ за помпане на ликвидност", е да стимулира потреблението, като се улесни банковото кредитиране. Подобна стратегия вече приложиха САЩ, Великобритания и Япония.
Новата програма на ЕЦБ ще продължи до края на септември 2016 г. Това предполага, че общият размер на програмата за "количествени улеснения" ще бъде за малко над 1 трлн. евро, като самата програма ще бъде децентрализирана (покупките на държавни облигации ще стават за сметка на съответните национални централни банки). Ще бъдат купувани както облигации, емитирани от отделните страни членки, така и дългови ценни книжа, емитирани от европейски финансови институции.
Рисковете, свързани със закупуваните облигации, емитирани от финансови институции на ЕС, ще бъдат споделени, но покупките на конкретни държавни облигации няма да бъдат предмет на евентуални споделени загуби, подчерта Марио Драги. Еврозоната не е бездънна каса с евро, така че няма кой да обезщети националните централни банки срещу каквито и да било загуби от предстоящите покупки на дългови книжа в рамките на отделните държави, заяви шефът на ЕЦБ.
Според Драги новите стимулиращи мерки могат да останат в сила, докато ЕЦБ не види устойчив възходящ път на инфлацията в еврозоната. Обемът на закупуваните държавни облигации ще бъде базиран на процентното участие на всяка национална централна банка в капитала на ЕЦБ, посочи Драги и допълни, че ще бъдат приети допълнителни критерии при положение, че дадена страна членка на еврозоната се намира в спасителна финансова програма на ЕС и МВФ (като Гърция).
ЕЦБ също така обяви, че понижава до едва 0,1% лихвите по четиригодишната програма на банката за осигуряване на ликвидност на търговските банки в еврозоната.
За да стигне до това историческо решение, "Супер Марио", както е известен шефът на ЕЦБ, преодоля няколко законови пречки, след като миналата седмица Съдът на ЕС даде зелена светлина на програмата за изкупуване на държавни облигации.
Първоначалният план за изкупуване на държавни облигации, представен през 2012 година, бе част от намеренията на Драги "да направи всичко възможно" за запазване на еврото. Критиците на този план в управителния съвет на банката, начело с най-силната държава, Германия, се безпокояха, че схемата за изкупуване на облигации ще намали мотивацията на задлъжнели страни от валутния съюз като Гърция да сложат в ред финансите си.
Решенията на ЕЦБ не бива да отклоняват европейските страни от пътя на реформите, заяви германският канцлер Ангела Меркел на Световния икономически форум в Давос малко преди историческото решение на ЕЦБ да започне да изкупува облигации.
След като пое ръководството на ЕЦБ през ноември 2011 година, Драги взе редица мерки да даде тласък на икономиката на еврозоната. Тези мерки включваха намаляване на основната лихва до исторически минимум, отпускането на нови дългосрочни евтини заеми и въвеждането на политика за предварителни насоки какви ще бъдат плановете за лихвите на ЕЦБ, припомня ДПА.