Таланти и поклонници
Естрадната легенда Мими Николова 60 години на сцената
Нейни идоли са Том Джоунс, Енгелберт Хъмпърдинг и Хулио Иглесиас, а Апостол Карамитев й надписва своя снимка: "На Мими - с възхищение!"
/ брой: 134
Елиана Митова
- И днес съжалявам, че не можах да си взема автограф от Фидел Кастро! Бях си приготвила едно кубинско песо, върху което той да ми се разпише, ама охранителите не позволиха. А човекът плака, като ме чу да пея "Куба, колко е красива Куба"! - това сподели певицата Мими Николова преди своя юбилей.
По този повод Сити марк арт център (бившото кино "Левски") уреди концерт бенефис. Юбилярката, която е в отлична певческа форма, изпълни култовата песен от филма "Любимец 13", както и джаз стандарти от репертоара на Ела Фицджералд. Получи много овации, много цветя и специални поздравления от президента Румен Радев.
Мими закръгли 80. Не й личат. Дребничка, усмихната, с весели светли очи. Стилът й на пеене е лежерен и романтичен, парчетата й са нежни и мелодични, затова си е запазила и тембъра на гласа. За разлика от много певици, които пеят силно на микрофона и се дерат, а накрая сякаш прегракват.
Мими Николова е получила музикалната си закалка в "Бодра смяна" и в Хора на софийските девойки. Трима големи диригенти обучават девойките - Бончо Бочев, Асен Гончаров от Операта и Георги Робев. Бончо крещи и ругае, твърди, че слон е стъпил на ушите на момичетата, Гончаров е много фин, дори да се ядоса, бързо му минава. А Георги Робев се държи с уважение към тях, като с големи хора.
Мими слуша естрадни песни от Радио "Белград" и от Гръцкото радио. Записва думите и се опитва да ги пее. Участва и в квартета към Хора на девойките. Пеят Гершуин и друг сериозен репертоар. После квартетът се превръща в трио - ръководи го Джеки Леви. Той е приятел на Петър Ступел. Като търсели изпълнителка за песента в "Любимец 13", Джеки препоръчва Мими на композитора Петър Ступел. Една проба... и всичко е готово - Мими записва песента в зала "България" с голям симфоничен оркестър под палката на Васил Стефанов.
Така се прочува, Йосиф Цанков, Борис Карадимчев и Иван Маринов започват да й дават техни песни. "Любимец 13" се превръща в култов филм. Мими се запознава с изпълнителя на главната роля Апостол Карамитев на ревюто "На 33 оборота" в цирка. Там участва заедно с "Джаза на оптимистите". Концертът е сборен - модерен балет, Кирил Семов, Маргарита Кантеро от Куба, Лиана Антонова.
Три месеца огромният цирк се пука по шевовете. Апостол Карамитев има интермедии след всеки номер. Мими му изказва възторга си, а той й подарява билети за "Двама на люлката" със Славка Славова и за "Скандал в Брикмил" в Народния театър. Надписва й и снимка: "На Мими - с възхищение!"
Благодарение на ревюто "На 33 оборота" Мими Николова се запознава и с Георги Черкелов и Леда Тасева, с Живко Гарвалов и Лора Керанова.
Много са композиторите, които сътрудничат с Мими Николова. Йосиф Цанков, големият песенник Димитър Вълчев, Иван Стайков. Димитър Вълчев пише за нея "Кръговрат".
Мими и сега си пада по красивите мелодии. Такива били пристрастията и на певиците от нейното поколение, с които се разбират добре и днес.
- С колежките се обичахме и не си завиждахме. Различни сме и не сме конкуренция - припомня си Мими.
И до днес тя уважава и Лили Иванова, и Йорданка Христова, и Богдана Карадочева. Жали за Емил и Паша. Не приема рапа и ненавижда чалгата.
През 60-годишната си кариера Мими Николова обикаля света. За Япония пътува през далечната 1977-а с "Боинг" през Северния полюс. В Страната на изгряващото слънце българите са носени на ръце. Спят в 50-етажен хотел в Токио, Мими е на 32 етаж - японската столица е в краката й. Прави й впечатление, че от целия град... само половин буква от рекламите не свети!
А фестивалната публика е многобройна - 13 000 публика, 50 души работят на мишпулта за звука! Един те изпраща, друг те посреща - страхотна организация!
- Бяхме с композитора Иван Стайков, който по-късно ми стана мъж. Имах голямо притеснение, преди да тръгнем. От милицията не ми бяха приготвили документите. На Иван - готови, моите - забутани някъде. Добре, че един съсед от махалата работеше в милицията, той познаваше семейството ми и ми направи документите за няколко часа. До днес съм му признателна. В Токио слушах на живо Карел Гот, чу се че е много капризен и поискал хотел без климатик, намериха му го много трудно. Там една японка ми стана страхотна фенка и ми пишеше години наред. А един японски композитор пожела да му изпея песните на музикално експо в Малта и във Флорида. Бях готова да го направя, но в нашето Министерството на културата не ми разрешиха - спомня си Мими.
През целия й творчески път родителите й стоят плътно зад нея. Майка й е щастлива, че Мими пее и купува билети на всичките си приятелки за нейните концерти. Съпругът Иван Стайков обаче ужасно я ревнува, спира я от участия. И когато тя го хваща в изневяра, много бързо се разделя с него. Така музиката се превръща в нейна единствена любов.
Пази си гласа, грижи се да е облечена добре, особено когато е на сцената. Две шивачки - Милка и Ташка, арменки от Пловдив, шият през 70-те тоалетите на всички звезди. Ателието им е близо до Орлов мост. Тук се обличат Радка Конфорти и Радка Гаева - първите сили на Операта. За два дни шивачките приготвят концертна рокля с паети. В ателието им тя научава и любовните истории на артелита, разказвани от актрисите.
Мими е колегиална и сговорчива. Помага на Паша Христова да научи на английски песента, с която се явява на фестивала в Брашов. Двете се обичат, и на "Златния Орфей" са заедно. И днес Мими не може да забрави ужаса след трагичната смърт на Паша и погребението й на Централните софийски гробища.
В акта за раждане Мими е записана Марийка, като малка й викат Мери. Родителите й обичат много оперетата и благоговеят пред знаменитата Мими Балканска. Затова, когато вече е на сцената, естрадната певица приема псевдонима Мими.
Фамилното й име е Николаева, но Петър Ступел я прекръства за благозвучие на Николова.
Мими Николова и днес пее на чужди езици. Може да общува на английски, френски, италиански, испански, португалски. Учи португалски при Жоао Борборема, бразилски студент по медицина, който 15 години следва у нас.
Мими харесва Серджу Мендес, много държи да има негови песни в репертоара си. Жоао старателно я обучава, дава й да превежда текстове от медицински списания. Така Мими научава доста неща и се ориентира донякъде в медицината.
- Жоао имаше много български приятели. Цяла София висеше при него, той вземаше хубаво кафе от Бразилското посолство и черпеше наред. Ожени се за българка и замина за Бразилия. Имаше ценна специалност - тропическа медицина. След 1989 г. слушам едно предаване от Рио де Жанейро с водещ Жоао Борборема. Значи не е станал доктор - казва Мими.
От младите български певици харесва Мария Илиева и Поли Генова, но не одобрява песните им. Идоли в поп музиката за нея са Том Джоунс, Енгелберт Хъмпърдинг и Хулио Иглесиас.
Мими Николова често си спомня за Куба. Били с Йорданка Христова и Бисер Киров на фестивал без конкурсен характер. Видели Варадеро, Хавана и целия остров.
- Имахме участия в хотел "Капри" в Хавана, обиколихме Санта Клара, Камагуей. Много искахме да зърнем поне Фидел, ама не стана. Е, в България ми провървя да се запозная с него. А след като Фидел пророни сълзи на моето изпълнение в бар "Каней" на "Златни пясъци", Тодор Живков ме попита: "Вие къде се научихте така добре да пеете на кубински?" После, заедно с официалната кубинска делегация, ни заведоха на вечеря в "Кошарите". Там пяхме всички - Богдана, Данчето Христова, Емил Димитров. Ех, какъв сладък глас имаше Емил! Неповторим! Мъка ми е много за него и за Стефан Воронов. Какви певци сме имали, Боже - припомня си Мими Николова.
Естрадната легенда днес живее с пенсия от 130 лева, но не се оплаква. Благодарна е на собственика на Сити марк арт център Христо Киров, че й дава възможност да се срещне отново със своята публика.
Мими Николова
Специален гост на фестивала "Джаз под звездите" с джазмена Венцислав Благоев - Деветашко плато, 23 юни 2018 г.
Снимка Милена Стойкова
На балкона, 2018 г.
Снимка Димитър Сотиров