29 Март 2024петък01:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хоби

Есенна феерия в градината

Как да подготвим цветята, тревата и храстите за настъпващия златен сезон и за презимуване

/ брой: 219

visibility 1090

Мария ПОПОВА,
ландшафт архитект

Сега е времето, когато трябва да се радвате на златния блясък на градината, но и да я подготвите за презимуването й, за да се възроди с идването на пролетта. Започващият пъстър есенен сезон изисква по-специални грижи за цветята.
През есента светлината, достигаща до растенията, намалява, а тя е един от най-важните фактори за доброто им развитие. Ако не е достатъчна, растенията ще израснат слаби и невзрачни. За да предотвратите това, ги поставете на южен или на източен прозорец.
Поемането на вода става все по-оскъдно.  Трябва да поливате по-рядко и само при необходимост. Не оставяйте да се задържа вода по листата на цъфтящите растения, защото ще измръзнат.
Приберете всички сандъчета и саксии, които има опасност да бъдат простудени, понеже температурите през нощта вече падат под 10 градуса. Това са предимно цитрусите, палмите, кактусите. Огледайте ги дали са здрави или имат паразити, преди да ги внесете обратно вкъщи.
В началото на октомври приберете карамфилите, фуксията и мушкатото. Поставете ги в помещение, където има повече светлина и е по-проветриво.
До края на октомври е добре да подхранвате почвата с подходящи смеси и торове. Това ще закали растенията срещу заболявания през есента.
Сега е моментът да засадите луковици на някои пролетни цветя. Ако изберете ранноцъфтящи видове лалета или зюмбюли, те ще украсят къщата ви още през зимата. За да им осигурите максимално подходящи условия, поставете саксиите на тъмно и прохладно място. Внимавайте да не загният луковиците. Само след около 2-3 месеца ще имате ранни пролетни цветя, докато навън още всичко е побеляло от сняг.
Засадете розовите храсти. Така те ще имат време да пуснат корени преди вегетационния период.
За да имате красива зелена полянка през пролетния сезон, сега трябва да я косите по-рядко.
Като започнете подготовката за прибиране на цветята от градината или от балкона обратно вкъщи, най-напред изкъпете растенията, преди да ги внесете. Няколко дни след това те може да страдат от смяната на положението или от разликите в температурата. Възможно е и листата им да придобият жълто-кафяв цвят и да опадат. Това не трябва да ви притеснява, защото след кратък период от време те ще се приспособят на новото място и тези признаци ще изчезнат.
Коледничето, коледната звезда, каланхоето ще са по-активни през зимата, затова е добре да бъдат подхранени допълнително. Останалите цветя, чиято активност е през пролетта и лятото, вече не подхранвайте, особено с азотен тор.
Астрите, известни още като богородички, обичат слънчевите места, умерената влажност, свежия въздух през лятото и хладните помещения през зимата. Ако ги пазите от течение, те ще направят градината ви истинска цветна феерия през този сезон.
Можете да подготвите сакъзчетата за следващата година отсега. Направете резници с 3-4 възелчета. Оставете ги един ден да позавяхнат. След това отнемете долните два листа и срежете горните наполовина. Засадете ги в саксийки, така че поне едно възелче да остане в почвата. Може да слагате по няколко резника на едно място. Поставете ги в леко хладна стая или в умерено топла и през есента, и през зимата поддържайте почвата леко влажна.
За амарилисът е необходимо прохладно и тъмно място. Ако листата му пожълтеят, спрете поливането.
Далията, която е известна в нашата страна като гергина, изисква повече вода и издържа на по-ниски температури. Разнообразните по форма и цвят далии ще бъдат чудесна украса за градината ви през есента.
Гръцката митология свързва равнеца с Ахил. Той е използвал цветовете му, за да лекува своите рани. Полезна билка, която помага срещу възпаления и редица болести. Подходящо растение за алпинеум.
Хризантемата е кралицата на есента. Според източните култури цветето има магически способности, като действа успокояващо, прогонва злите духове и пречиства въздуха. Издържлив вид, обичащ влагата, слънчевите и полусенчести места. Понася ниските температури. Хризантемата ще разнообрази градината ви до късна есен.
Препоръчително е използването на есенен тор, който има ниско съдържание на азот и високо ниво на калий. Увеличеното количество калий прави тревата по-силна и така тя ще бъде по-устойчива, когато има слана.
Време е да съберете семена от летните цветя - циния, калдаръмче, петуния, невен, кученца.  Изберете по-здрави и по-големи цветове, откъснете ги заедно с кутийката със семенца. Сложете ги на сухо и проветриво място да доузреят, след това семенцата сами ще се отделят.
Сега е моментът да пресадите и разделите и многогодишните рози. През есента ги покрийте с листа или борови клонки и допълнително направете укритие с найлон. Така те ще бъдат по-защитени от зимните студове.
Вкоренете резниците от едногодишните бегонии, копривки, здравец. Поставете ги на слънчево място у дома, така те ще развият чудесни нови растения през пролетта.
Разделете и туфите на флокса. Сега е най-подходящото време за засаждането или пресаждането му.
Засадете божурите, но не много дълбоко, защото има опасност да не цъфнат.
В началото на есенния сезон е добре да засадите цъфтящите през пролетта луковични растения - лалета, нарциси, ириси, минзухари и циклами.
Щом избирате луковици, внимавайте да са твърди, здрави и без петна от болести. Когато ги пипате, имайте предвид, че някои дразнят кожата, като зюмбюла например. Измийте задължително ръцете си след това.
Засадете през септември и цъфтящите през пролетта парички, теменужки, незабравки и маргаритки.
Храстите могат да бъдат подрязвани до около една четвърт от височината им. Това, разбира се, варира според типа на храста.
За живия плет също трябва да се погрижите. Подрежете го сега за последно. Така ще предотвратите загниване при натрупване на влага. Внимавайте да не се образуват дупки и да не изглежда рехав, тъй като през зимата той няма да расте отново.
Тревните площи се нуждаят от известни грижи, преди да застудее трайно. Най-важното е пъстрият килим от есенни листа върху тях да бъде премахнат. В противен случай листата ще лишат тревата от светлина и ще станат причина за развиване на мъх и за появата на сухи участъци.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ