28 Септември 2024събота02:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС вече има нов бюджетен пакт

Лидерите на 25 страни подписаха новия договор, Великобритания и Чехия изчакват

/ брой: 53

автор:Дума

visibility 43

Двадесет и пет от общо двадесет и седем европейски ръководители подписаха в Брюксел новия пакт на ЕС за бюджетната дисциплина, смятан за жизненоважен в борбата с европейската дългова криза. "Подписването на бюджетния пакт на Европейския съюз е важен етап за укрепване доверието в икономическия и валутен съюз", заяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой, който бе преизбран за президент на ЕС за още един мандат от 2,5 г. - до ноември 2014 г. Той ще оглави и Еврогрупата, която сега е председателствана от премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер.
Пактът предвижда установяване на "златно правило" за бюджетно равновесие и автоматични санкции срещу страни, които прехвърлят 3-процентовия праг от БВП на годишния бюджетен дефицит. Тези правила за предпочитане трябва да бъдат вписани в конституциите на страните, но това не е задължително. "Мисля, че това е силен сигнал, че вадим поуки от кризата, че сме разбрали сигналите", отправени от финансовите пазари, "и че искаме бъдеще с политически обединена Европа", допълни германската канцлерка Ангела Меркел. Достъпът до спасителни средства на страните от региона, които не ратифицират споразумението, ще бъде спрян през пролетта на 2013 г.
Сега договорът трябва да бъде ратифициран най-малко от 12 страни, които са го подписали, за да може да влезе в сила. Всяка страна от еврозоната, която не стори това, няма да може да ползва финансова помощ от партньорите си чрез бъдещия спасителен фонд, който ще започне да действа през лятото - Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ). Ратификацията може да бъде усложнена заради Ирландия, която обяви, че ще подложи въпроса на референдум, отбелязва АФП. Извън споразумението останаха Великобритания и Чехия. Британският премиер Дейвид Камерън, който заедно с чешкия си колега Петър Нечас отказа да сложи подписа си под споразумението, заяви, че документът обслужва бюрокрацията и не защитава интересите на бизнеса.
България се присъедини към Договора при условията на последваща ратификация и с декларация, че ще го прилага преди членството на страната ни в еврозоната, изключвайки Дял IV, който се отнася до координацията на икономическите политики. Нашата страна ще прилага разпоредбите на Дял III, който препотвърждава Маастрихтските критерии за фискална дисциплина, т.е. постигане на балансиран бюджет или бюджетен излишък, структурен дефицит до 1% от БВП при съотношение на брутния държавен дълг към БВП под 60 на сто. В същото време България си запазва правото да следва самостоятелна данъчна политика.
По време на работната вечеря на лидерите на ЕС бе обсъдена и темата за присъединяването на България и Румъния към Шенген. Премиерът Бойко Борисов заяви пред ЕС, че развитието на въпроса с приемането на България и Румъния в Шенген е прецедент за Европейския съюз, който ще му изиграе лоша шега. Той се позова на председателя на ЕК Жозе Барозу, според когото двете страни охраняват външните граници на ЕС в пъти по-добре от други европейски държави, които са включени в шенгенското пространство. "Не една държава, а една политическа партия в Европа всъщност разиграва целия Европейски съвет. Просто е под достойнството ни повече да умуваме по тази тема", коментира Борисов.

 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ