29 Март 2024петък15:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Елена Йончева: Всички ние се превръщаме в съучастници, ако мълчим за системната липса на правосъдие в България

автор:Дума

visibility 1052

Мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент (ЕП) настоява Европейската комисия да засили одита и наблюдението върху начина, по който се изразходват европейските средства в България, включително и тези, които ще бъдат отпуснати по Плана за развитие и устойчивост. Това е едно от заключенията на европейските депутати от групата, които посетиха България в края на септември. В понеделник в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) беше обсъждан техния доклад. Мониторинговата група се състои от по двама представители на всяка политическа група в ЕП. Единственият член от България е Елена Йончева, евродепутат от социалистите и демократите.  

Целта не е да се намали финансирането за България, нито да бъдат наказвани българските граждани, а да има силен превантивен механизъм срещу евентуална корупция. Да се ограничи опасността тези средства да бъдат откраднати, вместо да бъдат инвестирани по предназначение – за проекти, които ще подобрят средата за живот в страната, коментира след заседанието тя. Мониторинговата група ще продължи да наблюдава България – процедура, която започна през лятото на 2020 г. и съвпадна с протестите в София срещу правителството на ГЕРБ.

Групата ще изпрати допълнителни въпроси към управляващите в България, както и до главния прокурор, за да получи яснота какво е направено за корупцията по високите етажи на властта и други случаи от обществен интерес. Отчетността на главния прокурор е очевидно недостатъчна. Проблемът трябва спешно да се отстрани, защото това би струвало милиони евро на българските граждани, коментира Елена Йончева по време на дебатите.

Според нея Европейската комисия се колебае да използва всичките си инструменти при проблемите с върховенството на правото. Трябва да засилим натиска за реформи. Гражданското общество в България се надява да бъде забелязано в Брюксел. Не може повече да мълчим за системната липса на правосъдие. Ако не реагираме, ще се превърнем в съучастници, каза тя.

Ще питаме разследващите както за Барселонагейт, така и за аудиозаписа с гласа на Бойко Борисов, и за снимките с пачките в чекмеджето, поясни Елена Йончева след заседанието. Случаят „Барселонагейт“ трябва да бъде доведен до край, въпреки че ГЕРБ вече не управляват, защото не бива оттеглянето от власт да се счита за достатъчно, когато има съмнения за престъпления, извършени от министър-председателя.   

Разследването на корупцията по високите етажи беше една от темите в разговорите на мисията на мониторинговата група в България. Заключенията й се основават на информация, получена от срещите с главния прокурор, с президента, с медии, с неправителствени организации, с министри в служебния кабинет и с омбудсмана.

За разлика от докладите за върховенството на правото на Европейската комисия, в нашите ние не използваме единствено правителството в съответната държава като източник на информация. Затова тонът ни не е толкова дипломатичен, каза председателят на мониторинговата група Софи ин’т Велд в дискусията в понеделник.

Освен че европейските депутати са сериозно притеснени от проблемите в борбата с корупцията и липсата на отчетност на главния прокурор, те изразяват силно безпокойство за медийната свобода и плурализъм. Управляващите трябва да направят усилия да подобрят средата за работа и сигурността на журналистите. Приоритетно трябва да се установят правила за прозрачност при получаване на европейски средства от медиите, препоръчват от групата.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ