ЕБВР: Може да се наложи България да подкрепи клоновете на гръцките банки
/ брой: 244
Източноевропейските страни, голяма част от банковия сектор на които е във френски, австрийски и гръцки ръце, се тревожат, че новите правила за рекапитализация на банките ще доведат до изтегляне на пари от регионалните филиали и това ще постави в опасност икономиките на тези страни, пише EUObserver.
В неделя австрийската банка "Ерсте", която е най-голямата в Румъния, съобщи, че ще регистрира чиста загуба от близо 1 милиард евро тази година заради дълговата криза в еврозоната. Унгария пък ще се опита да разшири регулацията на банковия си сектор, особено връзките между инвестициите и банковите операции на дребно, за да предотврати спасителната помощ от държавата за финансовите институции, заяви унгарският премиер Виктор Орбан. България също е изправена пред тежки времена, тъй като 30% от банките й се намират в гръцки ръце. Експерти смятат, че идеята за рекапитализация на банките не трябва да пренебрегва клоновете в Източна Европа.
Заради преструктурирането на дълга гръцките банки "ще изискват значителна рекапитализация", като ЕБВР има два сценария - единият, при който всичко се развива добре и клоновете могат да продължат напред, без да бъдат отделяни от банките-майки, и друг, когато преструктурирането "не се осъществява идеално" и националните правителства на България, Румъния и Сърбия ще трябва да се намесят, за да подкрепят клоновете.
Заместник главният икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Йеромин Зетелмейер заяви, че правителствата от Източна Европа имат "готови планове за всякакви непредвидени ситуации" и че МВФ ще подкрепи подобни действия за помощ на финансовите институции. Това обаче може да увеличи чуждестранния дълг на страните и бюджетните им дефицити, които те сега се опитват да държат под контрол.