Две трети от българите не разбират етикетите на храните
ЕС вече задължава производителите да отбелязват количеството мазнини, въглехидрати, захар, протеини и сол
/ брой: 155
Близо две трети от българите, или 63%, имат проблеми при разчитането на информацията върху етикетите на хранителните продукти. Това показва проучване за потребителското поведение на "Алфа рисърч". Като основен проблем при разчитането гражданите посочват малкия шрифт, с който е написана информацията на продукта. За 28% от хората буквите са много бледи и нечетливи.
Най-трудно разбираемата част от етикетите се оказват Е-тата, като 20% от хората признават, че не разбират какво се крие зад тези букви и цифри. 95% са убедени, че е важно на етикетите да се изписва информацията за съставките от продукта, които крият потенциален риск за здравето.
Едва 39,5% четат редовно етикетите на продуктите. Изключитено висок е процентът на хората, които следят срока на годност - 81%. На всички анкетирани са представени снимки на двете страни на опаковката на колбас. Оказва се, че цената привлича най-много хората, след това се гледа срокът на годност, фирмата производител и другите данни, които са описани. Едва 20% от хората обръщат внимание на съдържанието на оцветителите и стабилизаторите, само 10% гледат маслеността, 7,5% от хората се интересуват от съдържанието на сол, а 5,5% от съдържанието на въглехидрати. Над 50% от хората не вярват изцяло или частично на информацията, написана на етикетите на хранителните продукти.
Приети са промени в европейското законодателство, които задължават на етикетите на хранителните продукти производителите да отбелязват енергийното съдържание, количествата на съдържащите се мазнини, наситените мазнини, както и съдържанието на въглехидрати, захар, протеини и сол. Това обяви евродепутатът Антония Първанова. Съдържанието на мазнини, сол, захар, протеини, сол и др. занапред ще трябва да се обозначава четливо, в таблица с подравнени цифри или само на лицевата страна на опаковката, или само на задната, каза Първанова. Производителите ще трябва да отбелязват на етикета страната на произход на прясното месо и рибата, както и да посочват в списъка на съставките на продукта алергените и наносъставките.