Два свята
/ брой: 178
Страхотна реч дръпна шефката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен завчера. Обединява ни вярата в човешкия дух, основна европейска ценност; приоритет ни е грижата за здравето, за препитанието и достойното заплащане на труда на всеки човек в съюза; доверието на хората се печели с премахване на несигурността им и с помощ за нуждаещите се; икономиката трябва да е хуманна, в полза на трудещите се, да запазва работните места. Урсула щяла да предложи обща за ЕС медицинска система и агенция за разпределяне на лекарствата. Още - евроагенция за научните изследвания в медицината и биологията, суверенитет чрез цифровизация. Както и обща за ЕС минимална работна заплата, щото народът в някои страни страдал.
Слуша българинът и се чуди на кой свят живее. Не е в света на Урсула. Щото в страната ни здравето зависи не от лекар, а от клиничната пътека и печалбата на "търговското дружество". Трудът ни се заплаща най-ниско в ЕС, стотици селища обезлюдяха, щото народът е на гурбет там, дето плащат. Помощта за нуждаещите е 6 лв. за 1,2 млн. мизерстващи българи. Икономиката заради "Короната" бълва нови безработни. Властта хока майките, че децата им били "уж с увреждания". Къде е таз грижа за всекиго?! Само ни заборчват с нови милиарди, а европарите чрез поръчките отиват у когото трябва и после се диплят из височайши чекмеджета. Някои си правят асансьори до спалнята. Какво преструктуриране на икономиката, като властващите ни виждат само ресторанти, хотели и обслужване? Удариха науката с финансова мизерия, която само изумява учените в Европа. Българските лекарства ги унищожиха, не без помощта на "обединена Европа", та сега купуваме вносни илачи на поразия. Цифровизация ли? Над едно електронно правителство с години мъдруват.
Но вместо да създава нови агенции с нови високоплатени еврочиновници, ЕС просто трябва да спре парите за доходоносните Бойкови магистрали, дето пълнят джобовете на "свои", и да ги пренасочи към здравето в публични болници, не във фирми, към науката, към заплатите и пр. блага, които тук само сънуваме. Другото е бошлаф.