24 Април 2024сряда01:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Михаил Балабанов:

Думата на младите трябва да се чува

БСП ще брани на всички нива идеите, заложени в собствения й проект на Закон за младежта, казва младият социалист

/ брой: 55

автор:Павлета Давидова

visibility 1832

МИХАИЛ БАЛАБАНОВ е роден през 1975 г. в Благоевград. Висше образование получава в ЮЗУ "Неофит Рилски", специалност "Българска филология". Бил е общински съветник в Благоевград и експертен сътрудник към политическия кабинет в МРРБ. От септември 2005 г. до 2009 г. е зам.-председател на ДАМС. Секретар на Оперативното бюро на Младежкото обединение на БСП. Женен, с две деца.

Цитат:
Законът за младежта предполага национален консенсус, но управляващите не желаят диалог

 

- БСП и младите хора в нея реагираха особено остро срещу подготвения от ГЕРБ Закон за младежта. Защо, какви са проблемите в него?
- Възраженията ни са няколко. Процесът по изготвяне на законопроекта и неговите обсъждания бяха изключително непрозрачни, без реални консултации сред младежките организации, сред младите хора в София и страната. Беше проведена само една кръгла маса, изключително формална, след като вече законопроектът бе преминал съгласувателната процедура през всичките министерства и на практика нищо в него не можеше да се променя. Не бе взето предвид нито едно от хилядите предложения, които дойдоха от младежки организации и др.
Самият проект е извън времето и пространството. Насочен е към много тесен кръг младежки организации, наречени "национално представителни". За него проблемите на младите хора в България не съществуват. Имитира някакво участие на младежите при вземане на решенията, включва ги в някакви консултативни съвети, в които нямат функции. Например 1-2 младежи участват в съвет с 18 представители на държавата. Имитира се децентрализация, като се насочват част от дейностите към общините, но без това да бъде ресурсно подкрепено. Общините трябва да имат стратегии, да изпълняват програми. От представители на Националното сдружение на общините чухме, че местните бюджети са намалени с един милиард лева. Как общините да изпълнят тези дейности, като нямат нито средства за това, нито опит и компетентност?
В момента бюджетът за младежка дейност в Министерството на образованието е 800 000 лв. по една младежка програма. С тези пари трябва да се изпълняват стратегия, проект и всичко останало. Това е изключително несериозно. Нищо не е записано за младежката база, за младежките домове.
Слабостите на проекта са много. А има нежелание за диалог. В същото време темата предполага национален консенсус. След като видяхме, че от страна на мнозинството няма воля този проект да бъде променен в положителна насока, предприехме действия и написахме наш вариант.
- Имат ли ГЕРБ цялостна визия каква трябва да е политиката, свързана с младите хора в България?
- Според мен не. Те изтъкват политическата си воля да приемат такъв закон, това е чудесно. Идеята обаче не е да приемем какъвто и да е закон, да запишем червена точка и да оберем аплодисменти. Идеята е, ако има такъв закон, той да отговаря на обществените отношения, да бъде полезен на младите хора. Това, което ни се предлага в момента, е доста осакатен вариант на проектозакона от 2007 г., като от него е махнато всичко, което струва някакви пари, което визира инвестиции в младите хора и което по някакъв начин би осмислило подобен законопроект.
- Какви са основните проблеми, с които трябва да се пребори подобен закон?
- Има огромен демографски проблем, това го констатира и годишният доклад на министерството. Много млади хора напуснаха страната. Данните за раждаемостта и смъртността са известни. Младежката безработица е доста висока, непрекъснато се изтъква, че това е общоевропейски проблем и в някои страни тя е по-висока. Това не означава, че в България проблемът не съществува, той е много сериозен. Младите семейства се затрудняват да отглеждат деца. Все още има огромен брой млади хора на сериозна възраст, които живеят със своите родители и нямат възможност да си позволят собствено жилище. Участието на младите хора там, където се вземат решенията за техните проблеми, е минимално и фиктивно. Един закон не може да уреди цялата проблематика. Необходими са промени в данъчните, социалните и др. закони. Но трябва да се постави начало на този процес.
- БСП внесе свой проект за Закон за младежта. По какъв начин той ще помогне за решаването на проблемите на младите хора у нас?
- Да, внесохме такъв законопроект, внесен е и проект от народен представител от "Атака". За разлика от проекта, който предложи правителството, нашият предлага няколко важни неща. Обхватът му е много широк - не е само за избрани организации. Предлагаме и реално участие на младите хора при вземането на решения, които ги касаят. Вариантът за Консултативния съвет, който предлага БСП, има по-сериозни функции. Според предложението на ГЕРБ съветът просто дава становища по искане на министъра, при нас съгласува стратегии и закони, както и актове на други министерства, свързани с проблемите на младите хора. В него представителите на младежите са равен брой с тези на държавата. БСП предлага наистина децентрализация към общините, като я подкрепяме с ресурси.
Със закона предлагаме да се създаде Фонд за младежки дейности, в който общините могат да кандидатстват за изграждане на капацитет, за средства за младежките си стратегии и програми, които ще изпълняват на местно ниво. Финансирането на младежките дейности и инициативи е важна точка. Представители на МФ не дойдоха на дискусията миналата седмица, тъй като ведомството е сложило нула на този проект като финансиране и не се интересува от него. Ние залагаме на този фонд, записали сме, че в него трябва да се събира не по-малко от 0,1% от БВП. Това ще даде възможности на младежките организации, на общините, както и на организации, които предоставят услуги за свободното време на младите хора и за тяхното личностно развитие, да кандидатстват и да финансират своите дейности.
Заложили сме инвестиции в запазването и развиването на младежката база. Ето, тези дни има огромни проблеми с Младежкия дом във Велико Търново, който е един от малкото наистина работещи домове в България, а е изправен пред опасността от закриване поради формална причина - бюджетни ограничения.
- Как очаквате да реагира управляващото мнозинство към законопроекта на социалистите?
- Не мога да гадая, но наблюдавам изключителна некомуникативност и липса на чуваемост. Дадохме достатъчно сигнали, че по тази тема може да има консенсус, стига по някакъв начин да се съобразят с предложенията, които са направени не само от БСП, но и от стотици организации в страната. Предстои разглеждане на нашия проект, ще видим какви ще бъдат реакциите.
Убеден съм, че нашият проект е по-качествен и по-полезен за младите хора. Голяма част от него може да бъде използвана при създаването на Закон за младежта. Надявам се да се прояви разум, но не съм особено голям оптимист. БСП ще защитава преложенията си и в комисия, и в пленарната зала. Ще осигурим повече публичност и прозрачност на целия процес по приемането на този проектозакон. Надяваме се да бъде приет един полезен за младите хора закон.
- Лидерът на БСП Сергей Станишев, който е и президент на ПЕС, постави като основен приоритет на европейските социалисти борбата с младежката безработица. Колко сериозно е положението на безработните млади хора и къде стои България на този фон?
- Това е огромен проблем - както на европейско ниво, така и на българско. И не може да е другояче, след като една трета от младите хора са без работа. Има и много скрита безработица. Преди време Младежкото обединение в БСП започна кампания срещу безработицата при младите - "Дянков, назначи ме". Работим по темата отдавна, събрахме много молби за работа от млади хора. Имаме редица предложения, които народният представител от БСП Драгомир Стойнев представи на една кръгла маса, проведена наскоро. Те са свързани със създаването на субсидирана заетост от държавата, като се опростяват осигуровките на младите хора в 6-месечни периоди от тяхното наемане на работа. Има цял пакет от предложения, които могат да намерят място в различни закони и поднормативни актове.
През последния месец излезе европейска статистика, според която България е на първо място в Европа по "младежи без шанс" - млади хора, които нито учат, нито работят, нито се преквалифицират. Специалистите бяха изчислили, че от това държавата губи близо един милиард. Въпросът е дали ние като държава ще инвестираме по някакъв начин в младите хора, за да вървим напред, или този проблем ще става все по-голям - демографски и чрез безработицата.
- Как младите социалисти ще се включат в борбата с безработицата на европейско равнище?
- В европейски план сме във връзка с младежките организации на Социалистическия интернационал и на Партията на европейските социалисти. Изпратили сме им всичко, което сме правили по темата до момента в България. Включваме се във всички техни инициативи. Запознали сме ги с нашите идеи, с нашето ноу-хау, обменяме с тях това, което те имат като национален опит. Заедно ще организираме и участваме в общоевропейски инициативи, свързани с този проблем.

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ