21 Май 2026четвъртък08:25 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка Интернет

Световните цени на храните се вдигат за трети пореден месец

Пшеницата, царевицата, оризът, растителните масла и месото поскъпват през април

автор:Дума

visibility 9918

Цените на храните в световен мащаб се покачват за трети пореден месец през април заради повишените разходи за енергоносители и смущенията, причинени от конфликта в Близкия изток, според доклад на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО).
Индексът на цените на храните на ФАО се повишава с 0,8% спрямо март и с 0,4% спрямо предходната година, което отразява по-високите цени на основните зърнени култури, с изключение на соргото и ечемика, съобщават от организацията.
Индексът следи разходите за суровини, а не цените на дребно, което означава, че има забавяне при отражението в цените за потребителите, отбелязва "Блумбърг".
Увеличението спрямо нивото от март е първият знак, че инфлацията при храните вероятно ще се ускори, дори когато САЩ и Иран обмислят мирно споразумение, което би отворило отново пролива, добавя информационната агенция.
Световните цени на пшеницата се увеличават с 0,8% поради опасения от суша в части от САЩ и по-голяма вероятност за валежи под средното ниво в Австралия. За реколтата през 2026 г. последната прогноза на ФАО за световното производство на пшеница е леко ревизирана надолу и сега е 817 млн. тона. Това представлява спад от около 2% спрямо предходната година, въпреки че се очаква производството да остане над средното за последните пет години.
Растителните масла обаче поскъпват по-силно (5,9%) до голяма степен заради по-високите цени на петрола, което увеличава търсенето на биогорива и оказва допълнителен натиск върху пазарите, според главния икономист на ФАО Максимо Тореро.
Цените на царевицата нарастват с 0,7%, подкрепени от сезонно по-ограничените доставки и опасенията за метеорологичните условия в Бразилия и сушата в част от САЩ. Допълнителен натиск върху цените оказва стабилното търсене на етанол.
Индексът на цените на ориза на ФАО нараства с 1,9% през април заради увеличените производствени и маркетингови разходи в повечето страни износителки.
Индексът на цените на месото достигна нов рекорд през април, след като се повишава с 1,2% през март и с 6,4% спрямо април 2025 г.
Същевременно индексът на цените на млечните продукти спада с 1,1% спрямо март заради по-ниските международни котировки за маслото и сиренето и предвид изобилните доставки на мляко в Европейския съюз (ЕС).
Индексът на цените на захарта се понижава с 4,7% през април спрямо март и с 21,1% на годишна база. Спадът се дължи до голяма степен на очакванията за изобилни доставки през текущия сезон.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ