13 Август 2026четвъртък14:22 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

/ брой: 77

автор:Дума

visibility 4727

Заради рязкото застудяване голяма част от плодовите насаждения в Кюстендилско са застрашени от сланите.
От близо 30 градуса през миналата седмица до малко под 2 градуса тази сутрин стигнаха температурите в района. Това влияе изключително неблагоприятно на всички овощни дръвчета в района.
"Свидетели сме на драматични промени във времето. От 30 градуса, когато беше масовия цъфтеж на овощните култури, две седмици след прецъфтяването температурите са към критичните норми и добре, че времето е влажно и облачно, което спасява засега овощните култури в региона. Но все пак има реколта в Кюстендилско, Благоевградско и Пернишко. Дъждовете обаче през последните дни, а и според прогнозата те да продължат още една седмица, това неминуемо ще се отрази на плодовата реколта", обясни пред БНТ проф. Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил.
"Миналата година сме на загуба от трайните насаждения. Повечето колеги не можаха да опазят реколтата, а тя беше и в по-малки количества. Разходите са за торове, препарати и химикали и след това за работници. Работната ръка също е голям проблем и това влияе на прибирането на реколтата, когато се изисква голямо количество хора, а те в региона ги няма", каза Валери Йовев, собственик на овощни градини.

Вестник ДУМА фейсбук - прочети, харесай, сподели, последвай!

0,4 % от инфлацията се дължала на еврото

автор:Дума

visibility 309

Правителството взема нов дълг от 150 млн. евро

автор:Дума

visibility 321

Строят се с 35% повече жилища

автор:Дума

visibility 427

Рекорден износ на ток заради кризата по Дунав - 90 млн. евро

автор:Дума

visibility 456

Естония няма да приема британски затворници

автор:Дума

visibility 247

Жеги в Западна Европа, по-хладно - в Източна

автор:Дума

visibility 370

В Скопие обявиха епидемия от западнонилска треска

автор:Дума

visibility 547

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ