09 Ноември 2024събота00:59 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Производители на лавандула пред фалит

автор:Дума

visibility 839

Идва ли краят на лилавата приказка? Доскоро България беше производител №1 в света на лавандулово масло, а днес пазарът е сринат. Земеделски производители в Добруджа изкореняват насажденията си от лавандула и се отказват от отглеждането на етерично-маслени култури, докато продукцията им залежава по складовете, информира Нова тв.

От 2014 година насам тази култура агресивно превземаше добруджанските полета с двойно увеличение на площите всяка година, като миналата те достигнаха 90 000 дка, въпреки предупрежденията на икономистите, че производството на етерични масла у нас е хаотично и с ниска ефективност. Днес пазарът е замрял.

“Ситуацията е доста трагична. Няколко големи фирми от бранша преди няколко години надуха един балон, който в момента се спука и се спука в тяхна полза, защото се създадоха огромни насаждения”, обясни Йордан Апостолов, земеделски производител и собственик на дестилерия за етерични масла.

С обещания за висока печалба бяха подмамени стотици малки земеделски стопани.

“250 лв. стигна преди 3 години килограм масло. Сега вече е 25 лева килограм масло! На тая цена няма как вече производителите да отглеждат лавандулови насаждения”, каза Иван Петров, производител на лавандулово масло

В някои части на добричка област вече са унищожени 2/3 от лавандуловите полета. Най-ощетени са дребните производители.

“Очаквам в следващите години да има и дестилерии, които да затворят и съответно ще се стигне до едно положение, където вече ще гледаме дали ще има движение нагоре или ще останат така нещата”, прогнозира Петър Петров, земеделски производител

Сривът на цените всъщност се наблюдава в последните 3 години.

За част от земеделците проблемът се корени в липсата на държавни помощи, а за други – в липсата на контрол върху качеството на сортовете лавандула. 

Така от производител №1 на лавандулово масло в света, България е на път да превърне в бутиков производител.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ