16 Септември 2025вторник19:33 ч.

Лекарите не искат да преговарят по предложения НРД

автор:Дума

visibility 1098

Здравната каса предлага да се върне условието за минимална продължителност на профилактичните и диспансерните прегледи при лекар и тя да бъде 15 минути. Идеята е заложена в проекта на Национален рамков договор за следващите три години, информира БНР.

Предвижда се минимум 15 минути да продължава и консултацията с личен лекар или лекар-специалист, като това ще е сред критериите за качество на медицинската помощ.

От Лекарския съюз все още отказват да се върнат на масата на преговорите и настояват за оставки в ръководството на Здравната каса.

Не може да се слага времева рамка за преглед на пациент, твърди д-р Костадин Сотиров, личен лекар с практика в Пловдив и председател на местното сдружение на общопрактикуващите лекари.

"Ако човек свърши една работа добре, но я свърши за по-кратко време, това не означава, че е работил некачествено. Напротив – означава, че е работил по-качествено", смята той.

Според него това изискване е било въведено преди години с цел да се ограничи броя на прегледите и съответно на разходите на Здравната каса за тях. Така обхватът на профилактичните прегледи е спаднал до 30%:

"Въпреки епидемичната обстановка, след премахването му този процент се качи до 47%, наближи 50. Тази година се надяваме да е и повече. Това притесни ръководството на НЗОК".

Ако се върне минималната продължителност на прегледа, личните лекари ще могат да преглеждат средно по 25 души на ден, смята д-р Сотиров и добави, че сега те са около 42-45 души на ден.

Здравната каса не е лекуващ орган, а платец на медицински услуги, заяви от своя страна Иван Димитров – председател на Българския пациентски форум. Той също е против минимална или максимална продължителност на прегледите. "Медицината не може да бъде слагана в рамки", категоричен е той.

Личните лекари са разтревожени и от отхвърленото им предложение за улесняване на работата по заместване. Идеята им личният лекар да може да се замества от всеки друг лекар, а не от общопрактикуващ не се приема от НЗОК.

Д-р Сотиров е категоричен, че при така предложения проект на Национален рамков договор Лекарският съюз няма да се върне на масата на преговорите, тъй като документът би лишил половината от населението от медицинска помощ.

 

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ