28 Март 2024четвъртък21:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард / суета

Духът на Хелоуин, или как отбелязват празника по света

Тиквени фенери и страшни маскарадни костюми са само част от настроението на Вси Светии

/ брой: 250

автор:Альона Нейкова

visibility 1921

Денят на Вси Светии или Хелоуин (Halloween) е популярен празник, който се отбелязва в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември най-вече в англоговорящите страни - Великобритания, Ирландия, Канада и САЩ. Корените на честванията му отвеждат любопитните към келтски езически ритуали, с които се ознаменува прибирането на реколтата. Още оттогава е прието на празника да се носят страшни маскарадни костюми. Обикновено почитателите на Хелоуин правят тиквени фенери, а децата обикалят съседите, за да ги "постреснат" със сакралното "trick-or-treat" - "трик или почерпка". В случай че домакинът откаже да се включи в празненствата подобаващо (с бонбони и сладки), малчуганите са готови да си "отмъстят", като хубаво му напакостят.

Обичаите на различни европейски народи, пренесени от първите американски заселници, се смесват с индиански вярвания, за да се сформира днешното традиционно честване на Хелоуин. И ако в началото празненствата са белязани от представления, гадания и танци, сега почитателите на Вси Светии в САЩ залагат на тематичните украси, свещи, тикви, картички и на карнавалния елемент в облеклото. Любопитен факт е, че и до днес празникът по земите отвъд Атлантика е неофициален - всички възрастни са на работа, ако датата се пада в делничен ден, а децата с нетърпение чакат вечерта, за да се насладят на подарените им лакомства. Но почти във всеки дом на прозорците се запалват тиквени фенери. Девойките вярват, че на Хелоуин могат да научат името на своя бъдещ съпруг и да разберат как ще изглежда той, като гадаят с конци, огризки от ябълки и огледала. Някои жители на САЩ пък обръщат дрехите си наопаки и през нощта излизат на пътя, надявайки се да срещнат някоя вещица. Най-голямото празненство за Вси Светии в страната на неограничените възможности се провежда в Ню Йорк и се нарича Village Halloween Parade. Започнало през 1973 г. от майстор на маски в Грийнуич вилидж, маскарадното шествие днес привлича над 2 млн. зрители и участници, както и около два пъти повече телевизионни зрители. Това е един от най-големите паради в света. Тържествата покрай Вси Светии обаче принуждават целокупния американски народ да харчи милиарди долари, което превръща датата 31 октомври във втора по важност (най-вече от търговска гледна точка) след Коледа.
Съвсем близо до този ден - на 1 ноември, в Боливия е прието семействата да изчистват и украсяват гробовете на техните предшественици и да си правят пикник. В Мексико се отдава уважение на напусналите този свят - отбелязва се така нареченият Ден на мъртвите, когато семействата се събират и почитат паметта на душите на починалите. Подобна традиция съществува и в Япония. Фестивалът на мъртвите, наречен още Обон, се провежда всяка година през август. Според вярванията тогава душите на починалите се връщат на земята, за да посетят близките си. Много будисти в Япония празнуват, като приготвят дарове от специална храна за духовете на своите предшественици и ги поставят на олтара в храмовете или в домовете си. Когато слънцето залезе, семействата палят хартиени фенери и ги закачат пред къщите си. Японците вярват, че така починалите лесно ще намерят пътя до дома. Празненствата завършват с пускането на разноцветните фенери със запалени в тях свещи в реките или в морето. Върволицата, която образуват, отвежда починалите обратно в царството на мъртвите, където те ще останат до следващата година.
Подобен традиционен празник съществува и в Китай. Според лунния календар Фестивалът на духовете се пада през 14-ата нощ от седмия лунен месец, който така и се нарича - Месец на духовете. Смята се, че тогава те напускат подземното царство и се връщат на земята. Целият месец е белязан от празненства по този повод, а тяхната кулминация е именно фестивалът. Прието е да се приготвят различни обредни ястия и да се изгарят дяволски пари, за да се угоди на духовете, божествата и предшествениците. Малки хартиени лодки и фенерчета се пускат по вода, като се смята, че те сочат пътя на изгубените души. Церемонията е много тържествена и показва връзката между живите и мъртвите, земята и небето, тялото и душата...
В Латинска Америка и Испания са приели, че 31 октомври е Ден на починалите деца, а 1 ноември е Ден на мъртвите възрастни. Смята се, че по това време те се връщат у дома, затова във всяка къща има олтар с вкусни неща, вода и кърпа, за да може прелетелият дух да си измие ръцете преди ядене. Честванията на мъртвите обаче не са свързани със скръб и печал. По улиците може да се видят карнавални шествия - хора в костюми на скелети и мумии, носещи ковчези. В тези дни няма по-популярен предмет от череп или кости: децата сами правят такива фигурки, а в магазините се продават шоколадови лакомства в духа на празника.
Прочутата Валпургиева нощ се чества в Германия на 30 април срещу 1 май. Тогава немските вещици прелитат на метлите си, а мъртвите стават от гробовете. А всички останали просто трябва да се присъденият към тържествата, които включват паленето на гигантски огньове в името на настъпващата пролет.
Децата в Естония пък боядисват лицата си, обличат стари дрехи и обикалят съседите си, като чукат на вратите, пеят специални национални песни и понякога танцуват. Денят на Вси Светии там се отбелязва на 10 ноември и може би затова част от обичая е празнуващите да се молят да бъдат пуснати вътре в домовете, за да избягат от студа. А доброжелателните комшии отгоре на всичко им дават сладки и плодове.
В България Хелоуин напоследък става все по-популярен. Вероятно заради чуждия му произход празникът се отбелязва предимно от ученици в езикови школа и гимназии. А някои ентусиасти на възраст от 17 до 30 и повече години, уви, използват повода да се напият, но преоблечени в карнавални одежди.


Почит към пияница, надхитрил дявола

Най-характерният за Ирландия тиквен фенер, който се нарича Светещият или Тиквеният Джак, е кръстен на ирландски пияница, който успял три пъти да надхитри дявола. След последната им уговорка да живее спокоен живот още 10 години Джак внезапно починал. Тъй като бил грешник, не можел да отиде в рая, а заради сделката си с дявола нямало как да попадне и в ада. Затова Джак поставил в издълбана тиква въглен и тръгнал да скита по света в очакване на Страшния съд...
И до днес ирландците отбелязват празника по различни начини: ходят на гости, посвещават времето си на различни игри, крият съкровища от бонбони, правят плодови сладкиши и т.н. Бармбрак е традиционният за страната кейк, който всъщност е подобие на плодов хляб. От него всеки член на семейството трябва да си вземе резен и да си потърси късметчето. Този, на когото се падне парче плат, трябва през цялата година да е нащрек, защото финансовото му бъдеще е доста съмнително. Уцелилият парата ще преуспява, пръстенът пък е сигурен знак за предстоящ романс или дълго щастие. Любопитен факт е, че на този ден децата не се наказват за лудориите, които вършат по време на празника. Заедно с възрастни те се маскират като същества от отвъдното и подземното царство (духове, таласъми, зомбита, вещици, гоблини и др.), палят големи огньове и се наслаждават на зрелищни фойерверки. Малчуганите обикалят домовете на съседите си, за да събират плодове, ядки и сладки за фестивала на Хелоуин. А къщите се украсяват с тикви и репи с издялани ужасяващи физиономии.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ