20 Юли 2025неделя01:36 ч.

Знание

Духът и бъдещето ни

Въпреки усилията на русофобите, младите българи тачат историческата истина и я пазят

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 1447

В края на юни на тържествена церемония в Руския културно-информационен център в София бяха наградени  победителите в Международния ученически конкурс "Заедно в 21 век", организиран от фондация "Устойчиво развитие за България". В тържествена и приятелска атмосфера, с много радост и усмивки участниците, класирани на първо място, получиха интересни книги от посолството на Русия и бяха наградени с петдневна екскурзия в Москва, организирана от Фондацията с подкрепата на фонд "Русский мир". Получилите втора награда ще гостуват в СОК "Камчия". Тази година наградените за реферати, мултимедийни презентации, стихове, есета, картини ученици са 110, учителите - 90. 
Фондацията прави този конкурс вече близо 20 години, печели нови привърженици и съмишленици. Конкурсът е в календарния план на МОН и е насочен към опознаване и отстояване на традиционните българо-руски връзки, на общата ни история и дружба с Русия. Хиляди са младите участници (между 7-18 години) от България, Русия и други близки нам страни. Оценката и класирането е поверено на жури от дейци на науката, литературното творчество и изобразителното изкуство - проф. Румяна Михнева, доц. Цветана Ралева, поетите - Атанас Звездинов, Лъчезар Еленков, Петър Андасаров, Боян Бойчев, Надя Попова, художниците - проф. Стоян Домусчиев, проф. Тома Върбанов и др. Наред с активното участие на деца от България, тази година активни бяха и техните връстници от Приднестровието, Република Молдова, от региона на гр. Воронеж - Русия.


Доц. Емилия Лазарова
Научен ръководител на Международния ученически конкурс
"Заедно в 21 век"               

Духът и бъдещето на България  ще ги има, защото имаме умни, талантливи, слънчеви деца и младежи, истински българи, които обичат и знаят историята на своето Отечество, пренасят и съхраняват историческата истина.  Това е естественият извод и заключение на компетентното и безпристрастно жури на Международния ученически конкурс "Заедно в 21 век".
Тази година в България и Русия честваме общия празник и бележито събитие от общата ни история - 140-годишнината от Руско-турската освободителна война (1877-1878г.) и възстановяване на българската държава. Тази война е последната от поредицата войни, които Русия води срещу Османската империя в ХVІІ-ХІХ век. Русия тръгва към тази война, въпреки че след неуспеха в Кримската война е взела категорично решение да не воюва повече с Османската империя. Априлското въстание, преживените ужаси и огромните жертви на българите довеждат до горещи призиви на най-ярките представители на европейската, особено на руската интелигенция и общественост. Заради това Русия определя външнополитическата си стратегия в защита на общославянската, православната и нравствената идея като доказателство, че тя е защитникът и съюзникът на българите и на славянски народи на Балканите. В България Руско-турската война 1877-1878 г. се нарича Освободителна, тя дава  свободата на българите след петвековното турско робство и полага основите на новата българската държавност. Втората  основна тема на международния конкурс за учебната 2017-2018 г. бе посветена на друг голям проект на фондация "Устойчиво развитие за България" - "Пътят към Победата" и решаващите събития за Втората световна война: 75-годишнината от Сталинградската битка и битката при Курск.
  Тези въпроси и теми не са във фокуса на вниманието и не са толерирани от днешната обществена атмосфера, от българските медии, от образователните учебни програми, налаганите дискусии и книжнина. А доколкото ги има официално около кръглите дати, те са коментирани често в критичен и отрицателен смисъл. 
 Затова организаторите са благодарни на многобройните участници - деца и младежи, на учителите, родителите и семействата, които ги подкрепиха за знанията, желанието, вълненията и усилията, чувствата, гражданската позиция, които вложиха за своята подготовка и достойно представяне. Благодарни сме за това, че има млади българи, които отстояват и съхраняват историческата истина за тези важни периоди от българската и нашата обща история и съдба.
 Тази година е впечатляваща не само и не толкова с нарасналия брой участници, колкото с качеството на творбите. Наред със задълбоченото и ярко описание на най-важните исторически моменти и събития, много участници  направиха задълбочени изследвания по темите за своите градове, някои - с проучване в местните архиви и литературни източници. Така е претворена историята на освобождението на Троян, Плевен, Кърджали, Враца, Сливен,  Дупница, Смолян, Етрополе, Варна и др.
 Когато младите българи пишат за България, те с вълнение я назовават: Моята България, Майка България, Отечеството, Родината! А Русия и руският народ за тях са: братска Русия, любимата Русия, братушките, братята освободители, братският руски народ, "Русия винаги възхищава". Много са творбите, в които може да се прочете: "...защото обичам Русия", "...на Русия с любов", "Обичам те Русия!"! Убедителни и категорични са призиви на най-младите в България: "Историята ни не бива да се пренаписва и преиначава", "да не се фалшифицира нашата история"!
  Това е истината! Това е духът, който се съхранява в българското семейство, у българина, въпреки всичко - въпреки манипулациите, въпреки медийния натиск, въпреки учебните програми по история и литература, въпреки отношението на политици и анализатори, въпреки обществената атмосфера, която се налага. Въпреки всичко! Преди 135 години Иван Вазов е написал: "Тирани, всуе се морите/не се гаси туй що не гасне!" Духът на патриотизма, на българското, на обичта към Русия е неугасима. Тези тридесет години, в които "времето е тяхно" и при господството на "евроатлантическите ценности", при толкова усилия и средства, русофобите не могат да преформатират всички българи, да променят самосъзнанието и традиционните български ценности дори на най-младото поколение! Жив е българският дух, живи са българските ценности, предавани от поколение на поколение в българското семейство и сред част от българските учители!            
Грижата, тревогата и молбата ни към тези прекрасни български деца и младежи е да не напускат България! Нека мечтите им да бъдат свързани с България - осъществени щастливо като личности и професионалисти, които да работят за родната страна, въпреки трудностите, за справедлива, социална, хуманна, благоденстваща и достойна България, в сътрудничество и в близки отношения с Русия. Където те могат да получат и университетското си образование, защото  всяка година 300 български младежи безплатно учат във водещите руски университети. А след това да се върнат в родината, където са очаквани. Нали това е ставало в епохата на Българското възраждане, може да става и днес!
  


Цитати от есетата:

"Руско-турската освободителна война остава дълбоко в сърцата на всички българи, които милеят за нашето Отечество. Всички трябва да знаем и помним кой ни е дал свободата и благодарение на кого, освен на нашите предци, ние се зовем българи. В днешно време всичко това ми се струва позабравено или може би умишлено заметено под килима, защото на някого му е удобно да бъдем невежи. Но нека! Нека има такива конкурси, поводи, заради които всички българи да си припомнят за славните битки, а защо не и да научат по нещо ново - точно, както при мен."
  Денислав Маринов, 10 кл.,  СУ "Й.Йовков" - Тутракан

Целта на реферата е, доколкото мога, да разкажа за трогателните срещи на шуменци със съветските войски-освободители и бойния път на частите, носещи името "Шуменски", с което да открехна една малка страница от сътрудничеството между българския и руския народ."
  Ростислав Румянов, 11 кл., СУ "С. Доброплодни" гр.Шумен

"Няма в историята друг пример за такова великодушие на държава като Русия. Суровият Сибир, далечният Казан, студеният Архангелск проляха кръвта на над 100 хиляди жертви и ни избавиха от вековните страдания.
 Русия завинаги остава в сърцето на България, в духовната същност на българина навеки и веков, вплетена в неугасима вяра и любов към братушките... Русия! Поклон от признателна България!"
 Павела Петрова, 10 кл., ПГСАГ "Ангел Попов", Велико Търново

"Подвигът на руските войни и българските опълченци, дали живота си за Свободата на Майка България, никога не ще избледнее в народната памет. Защото "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира"!
  Аглая Тодорова, 5 кл., ОУ "Св.св."Кирил и Методий", гр.Кърджали

"Гордея се с постъпката на съгражданите ми - за интелигентното и дипломатично решение да поканят руските ескадрони, разположени близо до град Дупница. Пример за освобождение, лишено от кръвопролития, боеве и жертви. Защото най-голямата победа не е тази в най-жестоката война, а тази, постигната чрез мирни действия и дипломация."
 Симона Лазаркова, 11 кл., СУ "Св.Паисий Хилендарски", гр.Дупница

"Откривам го в шкафа при медалите на моя прадядо. Те са много, но един от тях привлича вниманието ми... това е медал, по случай 100-годишнината от Руско-турската война. Прибирам медала в кутийката. Може би един ден ще го разглеждат моите деца, защото и аз ще им разкажа за Шипка и братята руси, освободители."
 Никола Атанасов, 1 кл., СУ"Св.Паисий Хилендарски", гр.Хасково



С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ