Доц. Валентин Вацев: САЩ са воюваща страна
/ брой: 56
- ВАЛЕНТИН ВАЦЕВ е роден през 1950 г. във Варна. Завършил е Философско-историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". До 1997 г. е член на Изпълнителното бюро на БСП.
- - Г-н Вацев, преговорите между Лавров и Кулеба в Анталия завършиха с провал. Двете страни не само не постигнаха някакъв консенсус, но от изявленията на двамата външни министри след това остана впечатлението, че ситуацията още повече се ожесточава. Защо?
- Струва ми се, че украинският външен министър не се е разделил с надеждата САЩ и ЕС да застанат директно до него, за да го подкрепят. Това самочувствие не върви пред Лавров, който, от своя страна, очаква НАТО да се намеси.
- НАТО да се намеси във войната? Нали никой не иска това!
- Да, да. Не мога да се отърва обаче от усещането, че в Кремъл очакват НАТО да направи някаква техническа грешка, която да може да бъде тълкувана като директна намеса във войната. Това би довело до Карибска криза-2, което би развързало ръцете на Кремъл да преговаря със САЩ сериозно и с размах. Между Путин и Байдън има двустранно разбиране, че ядрени оръжия са недопустими днес. Но Карибска криза-2, без да заплашва света с ядрена война, дава възможност на руската страна да преговаря свободно и с много аргументи.
- Пентагонът отказа директно участие във войната, отказа дори на полските МиГ-29 с този мотив, НАТО много внимателно гледа да не направи грешен ход, вие го наричате "техническа грешка", с който да се приеме, че влиза във военния конфликт.
- Пентагонът съвсем правилно отказа полската идея да се прехвърлят МиГ-29 в Украйна, защото правилно си дават сметка, че ако тези самолети излетят от полски летища и влязат в украинска територия, това ще бъде вече съвсем очевидна намеса на НАТО във военния конфликт, а официалната доктрина на НАТО е, че не воюват там. Това е много сериозна пречка, но де факто САЩ воюват с Русия чрез своята прокси сила Украйна. Фактите за това не се крият - че се изпраща жива сила от частни военни компании, че финансират и въоръжават - това са белезите на войната. Никой в САЩ не е заинтересуван от директна война, Америка ще воюва чрез прокси сили, както се е случвало много пъти досега. Корейската война също беше война между СССР и САЩ чрез Южна и Северна Корея. Виетнамската война също беше конфликт между СССР и Китай - от една страна, и от друга - САЩ, но там имаше прокси сили - войските на Северен Виетнам и на Южен Виетнам.
- Като гледам, това е и война на нерви между Зеленски и Путин. Зеленски отчаяно моли Запада за помощ, вече не крие, че се чувства измамен от този Запад, иска лични преговори с Путин, дори търси посредник, който да му уреди среща с Путин, пуска на ден по 3-4 видеобръщения. В същото време Путин мълчи и не дава никакви знаци за възможна среща със Зеленски.
- Путин е затворен в своите технически задачи и не намира за нужно да говори със Зеленски. Когато се уговори среща между Путин и Зеленски - това ще бъде велика победа за Зеленски. И може би ще бъде началото на истинските преговори - когато държавен ръководител говори с държавен ръководител. Нека да напомня, че в досегашните преговори руската страна (извън това, което видяхме в Анталия) е представена на прекалено ниско ниво, там има само един помощник на президент. Това не е реална преговаряща група.
- Но публичният образ на Путин рухна от всички тези нападения. Ужасът на войната срина имиджа и на Кремъл, и на Русия. Последствията наистина са ужасяващи.
- Не можем да сме сигурни в това. В англо-саксонския свят, както и в тези, които са приели цивилизационна близост с този свят - това е така, разбира се. Но напомням още веднъж, че целият свят е голям. Ние не знаем в черна Африка, в Латинска Америка, в Азиатско-Тихоокеанския регион, в Залива, Близкия изток и на много други места какво мислят за Путин. Но вие сте права, че Русия наистина загуби пропагандната война. Всъщност, те никога не са смятали, че пропагандната война е толкова важна, колкото физическата война. Това е руска военна концепция - по-важно е да победиш физически, а пропагандата ще се уреди от само себе си малко по-късно.
- Ген. Конашенков обяви, че нападението на Русия над Украйна е изпреварило и осуетило мащабна военна операция на Украйна в Донбас с помощта на САЩ и НАТО.
- В Кремъл подозираха отдавна, че по-боеспособната част от украинските войски бяха разположени в непосредствена близост до двете самообявили се републики Донецк и Луганск. И причината да стоят на границата 120 000 руски войници бе именно да ги предпазват, за да ги отказват от това нападение. В един момент се оказа, че украинското ръководство не може да отказва на своите приятели. Аз съм сигурен, че Зеленски не искаше украинските войски да нападат Донецк и Луганск. Просто го беше страх. Той се надяваше, че Америка ще изпрати войски да воюват заедно с него. Когато воюваш заедно с НАТО, имаш друго самочувствие. За мен е абсолютно сигурно и е абсолютно доказано, че Русия изпревари със своята атака на 24 февруари сутринта готвена атака на украинските войски към Донецк и Луганск на 25-и.
- Защо бе направено с такова огромно закъснение? Още в първия ден на войната Москва можеше да освети военните намерения на Украйна в Донбас и така да мотивира навлизането си на нейната територия и вероятно тогава картината на войната може би щеше да бъде друга.
- Това означава, че руското военно ръководство системно подценява проблематиката на пропагандната война. Това е характерно за руската военна доктрина, винаги е било така - те са на принципа "ние да победим, пък вие може да си говорите, каквото си искате". Те подценяват картината на войната. Това е било винаги така и аз не очаквам някога Русия да победи в пропагандна война срещу англо-саксонския свят. Това е стратегическа особеност. Това е тяхното разбиране за това какво значи военна победа - ние да победим, да срутим Берлин, пък те да говорят, каквото искат. Има една особеност на руския военен и политически манталитет. Например ние, в България, сме отворени към целия свят и непрекъснато сме нащрек какво впечатление ще направим - какво ще кажат за нас хората, какво впечатление ще направим в Европа. Точно обратното е в Русия. Средният руснак живее със самосъзнанието, че е самодостатъчен. Ако цялото човечество изчезне, в Русия може и първата седмица да не забележат това.
- Ще издържи ли руската икономика, защото всички казват, че Русия ще се върне не 5-10 години назад, а санкциите ще я върнат в 80-те години?
- Ако Русия я върнат 30 години назад, трябва да си спомним какво имаше на мястото на Русия преди 30 години - Съветският съюз беше тогава, за който не вярвам, че някой в Америка иска да го връща. Русия ще издържи с лишения и трудности санкциите и без съмнение с тези санкции тя навлиза в много неприятен и тежък период, но Русия разполага с цялото време на света и с всички ресурси, които им трябват, за да се оправят по обходен път.
"Епицентър"