19 Април 2024петък23:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Доц. Георги Койчев: В България е въпрос на чест да те излъжат

Измамничество е професия, а мошениците често са интелигентни и талантливи хора, анализира психиатърът

/ брой: 283

автор:Дума

visibility 3795

Д-р Георги Койчев, доктор по медицина, е доцент по психиатрия при Медицинския университет в София. Той е учредител на Българския лекарски съюз, на Българската психиатрична асоциация и на Колегиума "Частна психиатрия", в момента е негов зам-председател. Ръководител е на работната група към Министерството на здравеопазването, която е изработила стандартите за специалността психиатрия. Работил е над 30 години като клиничен психиатър в Александровска болница. В момента има частна практика.
 
За манипулиране на хората винаги се използват медиите


У нас има деморализация, но тя няма да бъде вечна

 
- Доц. Койчев, българите като че ли все по-често стават жертва на различни измами - телефонни, битови, банкови, свързани с прехвърляне на недвижими имоти и т.н. На какво се дължи това, нацията ни по-доверчива и манипулируема ли е отколкото европейците например?
- Няма такова нещо. Навсякъде по света хората страдат от измами. В момента у нас са особено актуални, но впрочем в пътеписите на Николай Хайтов при посещението му на Атон с Андрей Лукатов се споменава, че идва времето на разбойниците, а след тях - на измамниците.
- Защо хората се поддават толкова лесно?
- Измамниците експлоатират емоционални теми, като използват страха, състраданието и алчността. А съдържанието на схемите им е едно и също. Най-често измамниците подбират възрастни хора, които живеят сами. Те са по-тревожни и по-лесно им се внушават различни неща. При такива хора паниката настъпва бързо, особено ако при тях има вече и леко оглупяване. А тревогата е най-деструктивната емоция. Тя най-много разклаща нашия аз и лесно го вади от равновесие. В такива ситуации хората не могат да планират действията си и да мислят обективно. За тях съществува само една възможност и те действат според нея.
Възрастните хора често са жертва и на друг вид "професионалисти", които ги обират по спирките, на улицата или дори ги отвличат и ги карат да разписват някакви документи, докато останат без жилище например.
- Повечето схеми за различните видове измами са широко известни. Всеки е чувал за тях, за това как може да се предпази. Защо въпреки това мошениците жънат успехи?
- Защото всеки смята, че на него това не може да му се случи. Лошите работи не се отнасят за нас. Ние всички дълбоко в себе си смятаме, че сме безсмъртни. Нито болестта, нито големите бели ни засягат. Затова се изненадваме от лошото. Вярно е, че медиите предупреждават за различни мошеничества, но хората изтласкват тези теми от съзнанието си. Навремето пред "Магурата" въпреки злополучната й известност, изгоряха много хора. Това се дължеше и на другия основен мотив, улесняващ измамите - алчността.
- Авторите на мошеничества се асоциират с хора с ниско образование и без достатъчно познания. Какви качества тогава притежават те, за да лъжат така добре?
- Често измамничеството е професия. В нея има изключително талантливи хора, които са много интелигентни и артистични, някои отлично образовани. На немски език има термин за тази категория личности, наричана "познавачи на хора" - "Menschenkenners". Те имат особен талант бързо да се "вчувстват" в състоянието на другия, да добият мигновена интуитивна представа за това какво тревожи жертвата, за какво копнее тя, какви ще бъдат действията й. Измамниците са тънки психолози. Обикновено имат определен сценарий и то така измислен, че да вървят с една стъпка пред жертвата. На нея изпреварващо й се подават сигнали, така че тя няма време да придобие някаква критичност и да осмисли какво става. Въвличат я в ситуацията, а равносметката идва след време.
- Според органите на реда част от групите, които се прехранват с измами, са от ромски произход. Какво е по-особеното при тях?
- Ако имате предвид дребните битови измами, действително изглежда, че значителна част се извършва от тях. Всеки е виждал жени, които обикалят места като болници и врачуват. Те са тънки наблюдатели и веднага усещат кой е извън равновесие, за да го прилъжат. Често са потомствени професионални крадци и лъжци. Има значение и това, че живеят в общност, отделена от другите, и това, което при тях не е позволено, навън е разрешено. Впрочем това е универсален механизъм, наблюдаван в началото на урбанизацията - хората в собственото си село са абсолютно почтени и коректни хора, а когато отидат в града, за тях не е проблем да откраднат и да излъжат без никакви вибрации на съвестта. Затова би било голяма заблуда да смятаме, че измамите са "ромски" специалитет. Въпрос на мащаби. Няма да е пресилено, ако кажем, че сега за голяма част от хората в България е много важно да преметнат другия или обществото.
- В кой момент от човешката история хората са започнали да се лъжат, заблуждават, мамят един друг?
- Измамата съществува, откакто хората са се събрали, за да могат да живеят заедно. Когато те усядат, като преминават от етапа на събирачи и ловци в етап на земеделци и животновъди, се появява големият маймун - вождът, който започва да разпределя и да трупа излишъци. И то така, че често хората живеят в недоимък от храна, за което говори фактът, че началото на цивилизацията е свързано с намаляване ръста на популацията. За да се властва над хората, има три механизма. Първият е страхът от наказание, вторият е материалният, свързан с даването и отнемането, а третият е именно манипулацията, внушението. Последният механизъм е в основата на измамите.
- А как се употребяват например медиите за измамничество?
- За манипулиране на хората винаги са се използвали средствата за масова комуникация. С тяхното усъвършенстване се усъвършенства и манипулацията. Без радиото режимите на Хитлер и Сталин не биха били възможни. Сега телевизията е мощният сугестор. Тя вече е най-прекият път към властта. Интернет също дава огромни възможности за измами и за огранизиране на групи от хора, нерядко със злонамерени цели.
- Лъжата явно няма как да не присъства в живота на всички.
- Да. Дори ако щете заради това, че понякога си плащаме да ни лъжат. Имаме нужда от илюзии. Например в театъра или на магове, на фокусници. Без малко изкривяване на истината, на реалността не може, но едно е сам да си избираш дозата, друго е да те оберат.
- Как променят обществото като цяло широко разпространените мошеничества, шарлатанства, непочтеност?
- Хората имат инстинктивна нагласа към взаимопомощ. Но когато един нравствен идиот се възползва от тях, идва моментът, в който човек изгубва предствата за добро и зло. Това е и тактика, използвана често от тираните. Те наказват виновните и невинните, за да могат хората да изгубят представата за справедливост. Тогава идва тежката деморализация.
В момента в България се надлъгваме. Навсякъде е въпрос на чест да те излъжат, особено там, където става въпрос за размяна на стоки и услуги. Българите са станали доста нечувствителни към тази тема. Хората често не реагират на злоупотребите, има една обществена търпимост и това също е условие за съществуването на измамниците. Намалява срамът, а той заедно със страха ни правят социални същества. Неслучайно съществува изразът "Не те е срам" като може би най-тежката проява на укор. 
Разбира се, ние трябва да гледаме на състоянието, в което се намираме в момента, като на етап от развитието на обществото. Налице е деморализация, но тя няма да бъде вечна. В Европа е било така след войните например. Ширели са се бандитизъм и измами, но там обществата се стабизират и сега са нетърпими към измамите. И у нас това ще стане. Надявам се да минава вече вълната от гордост, че си измамил някого, защото както прочетох някъде, "и машините не искат да вървят без морал".

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ