25 Април 2024четвъртък09:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Достъпът до нови лекарства ще се забави още повече

Вместо 550 дни процедурата ще отнеме над 700, прогнозират от фармаиндустрията

/ брой: 62

автор:Аида Паникян

visibility 734

Средно 700-800 дни ще бъдат необходими за одобрение на нови лекарства и лечения след промените в Наредба 10 на МЗ, които влизат в сила от днес. Досега подобна процедура вземаше около 550 дни. Занапред, за да кандидатства дадено лекарство за реимбурсиране от НЗОК, производителят му ще трябва да представи положителна т.нар. оценка на здравни технологии (ОЗТ) от една от 4 държави - Франция, Германия, Великобритания и Швеция.

И сега България е една от държавите, в които нови медикаменти навлизат най-бавно. Това каза изпълнителният директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители Деян Денев. От 121 продукта, одобрени от Европейската агенция по лекарствата от 1 януари 2015 г. до 31 декември 2017 г., в България са одобрени 23.

Друго изискване, за да бъде включено едно лекарство в реимбурсния списък на НЗОК, е то да се плаща от най-големия обществен здравно осигурителен фонд в 5 от 17 страни на ЕС, но не е ясно какво би станало, ако то е заплащано от друг източник. Според Денев най-вероятно това ще означава, че ако медикаментът се плаща от специализиран фонд в някои от тези страни, това няма да важи у нас. Досега условието бе новите терапии да се плащат с обществени средства в 5 от 27 страни на ЕС, без значение дали парите са от здравното министерство на държавите или здравни фондове.

Като друго препятствие Денев определя изискването Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти да одобри новия препарат до 30 септември на годината. След тази дата медикаментите остават за одобрение за следващата година. Така и реимбурсацията вместо през 2020 г. ще стане през 2021 г. Досега около 90% от новите медикаменти се одобряваха в края на годината. През 2019 г. очакват одобрение нови медикаменти за 7 тежки заболявания, сред които и епилепсия.

През 2018 г. фармацевтичните компании са платили около 160 млн. лв. отстъпки на НЗОК, което означава, че всеки 9-и или 10-и пациент се лекувал за сметка на фармаиндустрията. През последните 4 години отстъпките, които компаниите са направили, възлизат на около 500 млн. лв. От 1 април производителите на лекарства ще трябва да плащат на НЗОК допълнителни пари, ако се надвиши планираният разход за лечение с дадено лекарство. Това би означавало фармаиндустрията да внесе в касата още около 50 млн. лв. годишно, прогнозира Денев.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 745

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 638

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 747

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ