19 Март 2024вторник05:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Документална изложба за Иван Вазов откриват в Столичната библиотека със слово на Здравка Евтимова

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 884

Борба за свобода, обединение, независимост са думите, които описват най-точно житейския път и творчеството на Иван Вазов през съдбовните за България събития - времето преди и по време на Освобождението. Вазов увековечава мъките и страданията на народа си и оставя най-съкровените стихове за Родината. Затова заслужено Гео Милев го нарича "Патриарх на българската литература".

170-годишният юбилей на Вазов ще бъде отбелязан в Столичната библиотека с откриването на документална изложба "Из бележника на поета" - на 8 юли от 13 ч., със слово на носителката на престижни наши и чуждестранни литературни награди и най-четен автор на Столичната библиотека за 2019 г., председателя на Българския ПЕН-клуб Здравка Евтимова, научи ДУМА от Наталия Пискова, експерт ВО на библиотеката.

Малките читатели на Детския център, участници в онлайн конкурса #сУмиРазумНадариме, посветен на Вазовия юбилей, ще рецитират любими стихове на класика.

Документалната изложба "Из бележника на поета" включва уникални първи издания на Вазов, биографични книги за него, редки екземпляри с негови автографи, ценни грамофонни плочи с Вазови творби в изпълнение на бележити български артисти.

Великият писател не е оставил цялостен мемоарен труд. Изпод перото му излизат две къси автобиографии - от 1895 и 1920 г., и малката, но много интересна книжка, изпълнена с мемоарни откъси "Из бележника на поета" (1920). Благодарение на упоритостта на неговия биограф Иван Д. Шишманов финалът на творческия път на гения се маркира от впечатляващата по своята пълнота проникновена изповед, записана и включена под наслов "Животът на поета, както ми го разказа той сам" (1916) в дълго подготвяната, но излязла посмъртно книга "Иван Вазов. Спомени и документи" (1930) в редакцията на Михаил Арнаудов. Освен тези две заглавия в изложбата са включени великата книга на България "Под игото" - първото българско и английското издание на романа, което излиза само няколко месеца преди българското - през 1894 г., както и първата обширна критическа студия, посветена на романа, от 1896 г. на д-р В. Балджиев.

Представени са и трите първи стихосбирки: първата стихосбирка на Вазов "Пряпорец и гусла", издадена под псевдонима Пейчин в Румъния през 1876 г.; "Тъгите на България" - стихосбирка, издадена в Букурещ през 1877 г. и подписана с истинското име на автора; "Избавление" - 1878 г.

Акценти в изложбата са "Стихотворения за малки деца" от 1883 г., написани за три дни по поръчка от издателя Д. В. Манчов за 200 франка и самостоятелното издание на цикъла "Епопея на забравените" от 1926 г. като номер 1 на "Библиотека Иван Вазов".

За първи път ще бъде изложен нов, четвърти автограф на поета от колекцията "Кирил Христов" и музикалният сборник "Училищни песни" (1904) с песни на Панайот Пипков по текстове на Вазов.

Посетителите ще видят юбилейните книги от честванията на Вазов през 1920 г., сборника на СБП, посветен на поета, книгата "Българският народ за Вазов" (1920), както и документалния сборник за траурните чествания "Помен за Вазов" (1921).

В изложбата са включени и фотокопия на илюстрации към романите на Вазов - от Йозеф Обербауер, Иван Мърквичка, Антон Митов, Антони Пиотровски, както и на портрети на Вазов, скицирани от Иван Шишманов, Чакъров, Харалампи Тачев, Никола Тузсузов.

Интерес представляват и грамофонните плочи с изпълнения на стиховете на класика и драматизацията на "Чичовци" с участието на Апостол Карамитев, Стефан Гецов, Славка Славова, Йордан Матев, Маргарита Дупаринова, Николай Бинев и други именити артисти от близкото минало.

Откриването на изложбата може да се следи онлайн на фейсбук страницата на библиотеката.

Премахнете плоския данък

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 51

Финансовият министър се сравни с Иван Асен II

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 51

Лихварството не е престъпление

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 51

Нов лиценз за площадката на АЕЦ "Козлодуй" 2

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 51

Моряците от "Руен" се прибират до 15 дни

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 51

Вучич алармира за сърбите в Косово

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 51

Лейбъристи избраха чернокож за лидер

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 51

Накратко

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 51

Едно към едно

автор:Евгени Гаврилов

visibility 357

/ брой: 51

Програмирано лицемерие

visibility 354

/ брой: 51

Новият Наполеон

visibility 343

/ брой: 51

Мисията на патриарх Неофит трябва да продължи!

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 51

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ