28 Март 2024четвъртък10:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Докладът на ЕК - шамар за властта

Безконтролна прокуратура, липса на присъди за корупция и мащабни протести

/ брой: 186

автор:Павлета Давидова

visibility 969

Мониторингът върху страната ни продължава, въпреки хвалбите на управляващите

Директна намеса на властта в медиите, безконтролна прокуратура, липса на присъди за корупция и мащабни протести срещу правителството - това са част от тежките констатации в доклада, с които Еврокомисията попари управляващите у нас.

Зам.-председателят на ЕК Вера Юрова подчерта, че мониторингът остава и "предстои още работа, която правителството трябва да свърши, преди той да бъде вдигнат". "След като хората изразяват такова недоволство и недоверие и чувство, че не е възможно да получат правосъдие от държавата, то това е сериозен проблем, който да бъде поет от националните власти", добави тя.

Положителен нарече доклада министърът на правосъдието Десислава Ахладова. Закъсняха, аз тези констатации ги правя отдавна, лаконичен бе президентът Румен Радев.

С негативен доклад за състоянието на върховенството на закона в България Европейската комисия попари властта у нас. Специално внимание в него се отделя на проблемите в правосъдната система, борбата с корупцията и застрашената медийна свобода. За първи път е акцентирано и на мащабните протести у нас, които са омаловажавани от управляващите.

За България все още важи Механизмът за сътрудничество и проверка и предстои още работа, която правителството трябва да свърши, преди той да бъде вдигнат, заяви зам.-председателят на ЕК Вера Юрова. "Продължаваме с механизма, като правим обективна картина на състоянието в България било за борбата с корупцията, било за състоянието на медиите. Българското правителство и парламент трябва да се справят с тези проблеми. Трябва да приемат това много сериозно, защото, след като хората изразяват такова недоволство и недоверие и чувство, че не е възможно да получат правосъдие от държавата, то това е сериозен проблем, който да бъде поет от националните власти", добави тя.

Критиките към България са за липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-честите заплахи срещу журналисти и липса на резултати в борбата срещу корупцията.  Посочва се, че много журналисти определят политическата намеса в медиите като обща и широко разпространена.  

В документа се казва, че пред България стоят важни предизвикателства, преди тя да постигне сериозна репутация за безпристрастност, обективност и независимост на съдебните органи. Необходим е сериозен брой на окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта, пише там. ЕК очаква процедури, които да гарантират ефективна отчетност от главния прокурор. Отбелязва се, че съставът и функционирането на ВСС и инспекторатът към него все още са обект на безпокойство.

Президентът Румен Радев коментира лаконично - "аз тези констатации ги правя отдавна, закъсняха". Вицепрезидентът Илияна Йотоева смята, че докладите и оставащият мониторинг ще продължат да сриват имиджа на страната. "Имам информация, че се готви специална резолюция за България. Отделна резолюция за една страна е много рядко нещо. Европейските институции се пазят от това да се бъркат във вътрешните процеси, особено политически. Не искам да знам какво ще пише в нея", притеснена е тя. 

БСП оценява доклада за България като "описание за държава, управлявана задкулисно, корумпирано, безконтролно и в която институциите, призвани да спазват и да гарантират спазването на закона, не могат или не искат да го направят". Това е доклад и за изгубеното време, тъй като поне от 4 г. тежките критики, отправени в него, са издигани няколко пъти от БСП, включително във вотове на доверие по отношение на пълния провал в борбата с корупцията и гарантиране на върховенството на закона, обясни Крум Зарков. "Липсата на присъди за корупция също не е новина, но отново е на челните страници на доклада на ЕК. Там е отбелязано и че над 80% от хората знаят, че корупцията е широко разпространено явление в България. Отбелязано е също, че много от тези хора са на площада. Отбелязан е парадоксът, че правителството е изтъкнало като свой приоритет борбата с корупцията, а точно тази тема предизвика едни от най-масовите протести", обобщи социалистът. Той посочи, че за първи път е отбелязана директната намеса на държавата в медиите - чрез раздаването на реклами или други форми на пари за определени медии.

Това е първият доклад, който освен обективен, е и доста положителен, гласи позицията на ГЕРБ. Тезата им бе анонсирана от правосъдната министърка Десислава Ахладова, която явно не осъзнава острите и повтарящи се критики от Брюксел.

Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 58

Цената на яйцата гони световен рекорд

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 58

Париж готов на война с Русия за Одеса

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 58

ВМРО-ДПМНЕ отлага промените в конституцията

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 58

Евросъюзът отстъпва пред фермерите

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 58

Накратко

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 58

Десница по дьо Сад

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 58

Обирът на руските активи

автор:Юри Михалков

visibility 510

/ брой: 58

Особена порода

visibility 447

/ брой: 58

Престъпен интерес на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 614

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ