28 Март 2024четвъртък14:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Потребители

Договор с мобилен оператор. Ами сега?

Какво трябва да научим за "Общите условия", преди да се подпишем, и за какво да внимаваме

/ брой: 265

автор:Мая Йовановска

visibility 5878

До края на следващата година броят на регистрираните мобилни абонати ще надмине този на хората, населяващи планетата. Това показа доклад на Международния телекомуникационен съюз (International Telecommunication Union - ITU). От ресорната агенция към ООН отчитат, че в началото на 2014 г. броят на абонатите ще надмине 7 милиарда, а населението на земята - 7,1 млрд. души. У нас положението е същото - абонатите на мобилните оператори са повече от населението на страната. В края на миналата година само един от мобилните оператори у нас отчете 5,6 милиона клиенти. Сметката е проста. Например семейството ми е от четирима души, но използваме общо 8 номера от българските мобилни оператори.
Наличието на мобилен номер пък задължително означава обвързване в отношения с мобилен оператор. Е, при толкова голямо, както го наричат, проникване на мобилните услуги в страната, на всеки от нас може да бъде зададен въпросът: колко договора с мобилни оператори е подписал. И най-важното - колко от тези договори е прочел, защото се отнася към тях като формалност или просто защото няма време. Често обаче се получава така, че заради собственото си несериозно отношение си навличаме проблеми. Затова в няколко материала ще ви запознаeм с някои от параметрите в договорите, както и за какво да внимавате. И също какво е това "Общи условия", какви са сроковете в индивидуалните договори, можем ли да сключим договор от разстояние, как да прехвърлим номера си от един към друг оператор и как да ползваме мобилния си телефон в пограничните райони.

Що е то "Общи условия" в договорите?

С "Общите условия" се уреждат взаимоотношенията между мобилните оператори и потребителите на мобилната телефонна услуга. Общите условия важат и за ползвателите на предплатени електронни съобщителни услуги. Услугите на абонаментна основа, от своя страна, се осигуряват въз основа на индивидуален договор. Индивидуалният договор влиза в сила съобразно предвиденото в него. "Общите условия" могат да бъдат изменяни или допълвани по предложение на мобилния оператор или на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Телекомуникационният оператор е длъжен да ги публикува на интернет страницата си и да ги постави на видно място в търговските обекти или по друг подходящ начин, където потребителите да могат свободно да се ползват от тях. "Общите условия" са доста обемисти като размер и затова хората рядко ги изчитат. "Общите условия" имат сила спрямо мен като потребител при ползването на предплатени услуги и при подписването на договора с оператора, т.е. те са неразделна част от договора. При промяна по общите условия операторът е длъжен в срок не по-кратък от 30 дни преди датата на влизането им в сила да уведоми потребителите си за промените. След изменение на "Общите условия" по инициатива на оператора като потребител имам право да прекратя договора си в срок до един месец от влизането им в сила, без санкции - в случай, че не съм доволен от внесените промени. Ако изпусна този срок, се приема, че съм съгласен с промените и че индивидуалният ми договор продължава да действа при променените "Общи условия". Имате право да прекратите договора само ако внесените промени се отнасят до услугата, която ползвате.
Съгласно Закона за електронните съобщения Комисията за регулиране на съобщенията има правомощието да даде задължителни указания на телекомуникационните оператори относно съдържанието на общите условия, а именно условията в тях да бъдат съставени ясно, изчерпателно и в лесно достъпна за абонатите форма.
Понякога операторите имат няколко варианта на "Общите условия" в зависимост от услугата.  Съгласно закона за електронните съобщения в "Общите условия" се записват какви са задълженията на двете страни - компанията и нейния потребител. Какви услуги единият предоставя, какво трябва другият да плати, срокове, при какви условия, процедури на обжалване, трябва стриктно да са написани идентификационните данни на продавача - адрес, телефони, офис и т.н.

Специалистът препоръчва!

- Когато някой не знае правата си, той има право да ги научи, а отсрещната страна има задължение да  му предостави пълни и изчерпателни разяснения, както и да му съдейства така, че той да разбере смисъла на текстовете в "Общите условия", защото не всички ние сме юристи.
- Хората често не са запознати с "Общите условия", вероятно защото са доста обемисти, лошото е, че не четат и договорите си! Неслучайно юристите съветват да четем внимателно всеки договор, който подписваме. И да обръщаме голямо внимание на написаното и с най-малките букви. 

Индивидуални договори

Операторите предлагат различни услуги и в различни пакети в зависимост от нуждите на потребителя. Това са т.нар. тарифни планове. Потребителят трябва да прецени кой е най-изгодният за него тарифен план и въз основа на него се подписва договорът. Договорът е свързан с вашите конкретни нужди и желания. Но в договора няма да намерите всичките останали права, отговорности и задължения, които са част от "Общите условия". Те обаче са неразделна част от договора. Всички ние имаме индивидуални договори. В тях трябва да е посочена услугата, цената й, нейният срок на действие, срок, в който влиза в сила, както и срокът и условията за неговото подновяване.

7-дневният срок за отказ

Законът позволява в срок от 7 дни да можем да се откажем от договора. Това е така, защото той влиза в сила 7 дни след като вече сте го подписали. Единствено изключение може да има само ако заедно с услугата подписваме договор за телефон, приемник, апарат, антена, отбелязани в договорите като крайно устройство, или когато абонатът изрично е заявил писмено желание договорът да влезе в сила незабавно. Договор, при който има предоставяне на крайни устройства, влиза в сила веднага при подписването му. Когато сключвате договор за услуга, която предлага и ползването на телефон например, ще трябва да подпишете и допълнително споразумение към вече подписания договор или пък отделен договор за лизинг. За него са в сила същите правила както при индивидуалния договор. Така че, ако не сте взели устройство, имате право в рамките на този срок от 7 дни да се откажете от договора, а операторът няма право да ви откаже. Ако обаче искате да прекратите договора си с мобилния оператор, но 7-дневният законов срок за отказване е изтекъл, то вие ще трябва да платите неустойки. Много по-добре е да изчакате да изтече срокът на договора и когато той премине в безсрочен, да се откажете от услугите на оператора - с едномесечно предизвестие, без да дължите неустойки за това.
Ако искате договорът ви обаче да влезе веднага в сила, е необходимо да удостоверите това с подпис. В такъв случай обаче, ако впоследствие решите, че сключеният от вас срочен договор не ви устройва и пожелаете да го прекратите, то ще дължите неустойка.

Максималният срочен договор е не по-дълъг от 2 години

Максимално 2 години могат да траят срочните договори. Те могат да бъдат и по-кратки, но при тях условията са по-различни, често не толкова благоприятни като цена на услугите например. Обикновено най-примамливите условия са за по-дългите срокове на обвързване. След изтичането на договорения срок договорът става безсрочен. Той ще продължи обаче при същите условия, каквито са били записани в срочния ви договор - услуга, цени и т.н. Когато вече сте в казуса на безсрочен договор, имате право да го прекратите по всяко време с едномесечно предизвестие към оператора, чийто услуги ползвате, при което трябва да знаете, че не дължите никакви такси, не трябва да плащате неустойки или да доплащате каквото и да било. Другата възможност, когато вече договорът ви е безсрочен, е да го продължите с нов срок и някакви нови условия. За тази цел ще трябва да подпишете нов договор. Трябва да знаете, че без полагането на личния ви подпис старият ви договор няма как да стане срочен, т.е. вие ще подпишете нов срочен договор.

Внимание!

- Преди да подпишете договора, винаги четете всичко, написано в него. Ако нещо не ви е ясно - питайте.
- Ако измененията в "Общите условия", инициирани от предприятието, засягат ползваните от вас услуги, а не сте съгласни с тях, можете до един месец от влизането им в сила да поискате прекратяване на договора. За целта можете да направите справка в Комисията за регулиране на съобщенията по чия инициатива се изменят общите условия. В случай, че това е инициатива на Комисията, то не можете да прекратите договора.
- Договорът ви може да бъде променен само при взаимно съгласие на страните, а не само по искане на оператора, чийто услуги ползвате.
 - И още нещо, може би най-важното. Когато подписвате договор, правете го, защото вие искате, а не защото някой друг се опитва да ви накара да плащате за нежелана услуга.

Какво да направя, ако имам проблем?

Тъй като потребителите често прескачат четенето на "Общите условия", нерядко се случва да изпращат жалби за сметки и други проблеми в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, вместо те да бъдат адресирани към съответния оператор, КРС или Комисията за защита на потребителите (КЗП). Въпреки това при получаване на жалби от потребители на електронни съобщителни услуги служителите от министерството полагат всички усилия за оказване на съдействие за решаване на възникналия проблем. Така че въпросът, който си задаваме при нужда, е: какво да направя, ако смятам, че правата ми са нарушени?
1. Първото, което трябва да направите, е да подадете жалба в съответния за тази цел отдел на вашия мобилен оператор - писмена или чрез електронна поща: info@crc.bg.
2. Като следваща стъпка може да предприемете същото - подаване на писмена жалба в Комисията за регулиране на съобщенията за разглеждане и решаване, но в срок до два месеца от възникването на казуса. Адресът на комисията е София, ул. Гурко 6, а телефонът за информация .- 02/949 24 18. Тук има подробност и тя е, че КРС не може да разреши индивидуалния ви казус, но е контролен орган спрямо телекомуникационните оператори. Например в рубриката "Често задавани въпроси" на интернет страницата на комисията - http://www.crc.bg, отговорът на въпроса: може ли КРС да удовлетвори искането ми за прекратяване на сключен от мен договор за предоставяне на електронни съобщителни услуги, е: КРС не притежава правомощия за намеса в облигационни отношения, възникнали по повод сключен договор между равнопоставени субекти на правото, както и не може да ограничава договорната свобода на субектите на гражданското и в частност, облигационното - договорно право. Компетентен за това е съответният съд, който се произнася относно действието на даден договор. И още: може ли КРС да ми помогне, ако по мое мнение сметките за ползвани мобилни или фиксирани телефонни услуги са завишени? Отговорът е: за решаване на подобни спорове следва да се обърнете първо към предприятието - доставчик на съответните услуги. Ако при преговорите не бъде постигнато съгласие, имате право да се обърнете към компетентния съд. КРС не притежава компетентност да разрешава спорове относно дължими суми за използвани от абоната електронни съобщителни услуги. От комисията обясниха, че част от жалбите, които получават, пренасочват към Комисията за защита на потребителите. Най-често това се правело по отношение на жалбите за завишени сметки.
Комисията все пак има правомощия да се намесва в спорове между операторите и потребителите на техните услуги. Когато операторът не изпълни свое задължение, произтичащо от Закона за електронните съобщения, засегнатият краен потребител може в срок до два месеца от нарушението да отправи писмена жалба до КРС. Жалбата трябва да съдържа точно описание на всички обстоятелства, които са я предизвикали, и да бъде подписана от този, който я подава.
КРС се произнася с решение по жалбата в двумесечен срок от постъпването й.
3. След като става въпрос за потребителски права, може да се обърнете с жалба и до КЗП. Адресът й е София, пл. Славейков, 44, ет. 3. Може да подадете жалбата и по електронната поща на комисията, която е: info@kzp.bg. На въпрос на ДУМА какви жалби, свързани с мобилните услуги, има постъпили в комисията, оттам отговориха, че за минали периоди са имали препоръки към телекомите и към настоящия момент проблемите са отстранени. Например миналата година КЗП заведе колективен иск към един от мобилните оператори и настоя той да прекрати и премахне от "Общите условия" клауза, според която той има право едностранно да прекрати договор с потребител, ако му дължи пари по други договори, защото това е неравноправно.
4. Освен тези две комисии, много често хората се обръщат за помощ към някоя от неправителствените организации, занимаващи се с потребителските права. Такава например е "Активни потребители". Интернет страницата й е www.aktivnipotrebiteli.bg.
5. И последното, което ви остава като възможност, е да се обърнете към компетентния съд за разрешаване на спора по съдебен ред или по реда на Закона за медиацията.

Какви жалби има в КРС

От Комисията за регулиране на съобщенията ни предоставиха статистика за жалбите през миналата година. Общо те са били 5032, като около 90% от тях се отнасят до нередности при мобилните оператори. От началото на 2013 година до 31 октомври жалбите са 2888. Най-чести проблеми, посочени в жалбите и констатирани при проверките, са:
- Неспазване на 7-дневния срок за влизане в сила на сключени индивидуални договори, съгласно чл. 228, ал. 3 от ЗЕС;
- Промяна на тарифни планове след обаждане на оператора по телефона;
- Начисляване на неустойки при автоматично  подновяване на договор - несъобразяване от страна на предприятията с изискванията на ЗЕС и становището на КРС относно действието на клаузата за автоматично продължаване в индивидуалните договори;
- Начислени високи сметки;
- Отказване на преносимост във връзка с начислени неустойки в противоречие на чл. 229а от ЗЕС (прекратяване на безсрочен договор с едномесечно предизвестие, без да се дължат неустойки);
- Отказване на преносимост и начисляване на неустойки след автоматично подновяване на договор, в противоречие на чл. 229а от ЗЕС;
- Нелоялни търговски практики.

Мнение на експерт

"Истината е, че хората не лягат и не стават със страниците на договорите на мобилните оператори и не следят всички условия в тях", каза пред ДУМА изпълнителният директор на "Активни потребители" Богомил Николов. Според него, макар че указанията за съставянето на "Общите условия" са определени в Закона за електронните съобщения, те трябва да бъдат съобразени и с Директивата за потребителския кредит. Директивата дава указания за изготвянето на един стандартен европейски формуляр, в който да са общите условия. И най-важното е, че основните параметри - най-вече финансовите, могат да се посочат в таблица. И така хората могат да си вземат офертите на различните компании и да направят сравнение. Според Богомил Николов същото трябва да се приложи и при офертите на телекомуникационните компании. Трябва да има стандартни таблици, със стандартни параметри, и срещу тези оферти да се посочва съответната оферта на оператора, смята той. Така човек ще може да си направи сравнение. Например в нея на един ред може да пише месечната такса, на другия - цените на разговорите в роуминг, след това - на разговори в страната, и така да се изброят 10-12 параметъра на офертата, които да се предлагат в сравним за потребителите вид. Защото хората се объркват и са омагьосвани от служителите на телекомите, които си гонят таргетите, заяви Николов. Таргет е нещо като план, който търговецът трябва да изпълни примерно за месеца, за да си получи бонусите и заплатата, разясни той. Според него трябва да има задължителен стандартен вид на информацията, която операторите да предоставят. Така ще се прeодолее проблемът с неинформираното вземане на решение от потребителите, защото иначе на него може да му се предостави само част от информацията. Консултанството трябва да бъде единствено независимо, каза експертът.
Друга идея, която в момента назрявала, е да се създадат типови "Общи условия" или поне изисквания към "Общите условия". И която компания реши да се присъедини към тези условия, да получи някакъв запазен знак, който да показва, че отговоря на определени условия. По този начин компанията ще печели доверието на потребителите. Подобна идея имало и в други държави. Тук нещо такова направиха доставчиците на интернет заедно с Комисията за защита на потребителите. Не е важно всички търговци да са светци, а потребителят да може да идентифицира тези, които са некоректни, заяви експертът.
По отношение на жалбите, постъпили в организацията, Николов съобщи за такива, свързани с възможността за отказване от договор за телекомуникационна услуга в рамките на 7 дни от подписването. Освен тази разпоредба, в Закона за електронните съобщения има и друга, която казва, че тя не важи, когато към договора се предлага и крайно устройство. Т.е. това са всички видове промоции, при които ти дават телефон заедно с 2-годишен договор, защото в повечето случаи телефонът е обвързан с договор. Така правото на отказ е заобиколено и на практика не се прилага, заяви Богомил Николов. Това, по неговите думи, се отнася за над две трети от договорите, които се сключват, защото в по-голямата част от случаите потребителите се възползват от такива предложения. Това право на отказ до голяма степен е свито до малка част от казусите, твърди експертът. Според него тази разпоредба на закона е доста половинчата и не покрива голяма част от случаите.
Според експерт от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията законът не може да се заобикаля, но е много важно хората да четат внимателно какво подписват. Възможността за отказване в рамките на 7 дни е съгласно Закона за електронните съобщения, както и изключението, когато заедно с услугата човек е получил крайно устройство.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 176

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 199

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ