Диктатурата в Тунис падна
Временното управление на страната е решено да проведе избори за правителство на националното единство
/ брой: 13
Тунис преживява най-жестоката социалнополитическа криза за последните години. Несменяемият от 1987 година президент Зинал Абидин бен Али избяга в Саудитска Арабия. Режимът не се справи с вътрешнополитическата ситуация - 25% безработица сред младежите с висше образование, недоволство сред хората от корупцията във висшите ешелони на властта.
Председателят на парламента на Тунис Фуад Мебазаа положи клетва като временен президент на страната, съобщи АФП. Церемонията се състоя в неговия кабинет в парламента, в присъствието на председателя на Сената Абдала Калел и представители на двете камари на парламента. "Всички тунизийци без изключение" ще бъдат включени в политическия процес, заяви Мебазаа в кратка реч след полагането на клетвата. Той обеща да работи за плурализъм и демокрация и обяви, че е натоварил премиера Мохамед Гануши да състави ново правителство. "Висшите интереси на страната изискват сформирането на правителство на националното единство", изтъкна временният държавен глава, цитиран от БТА. По-рано през деня председателят на Конституционния съд на Тунис Фетхи Абденнадер обяви, че президентският пост е вакантен, Зинал Абидин Бен Али е окончателно отстранен от властта, като временен държавен глава ще бъде председателят на парламента Фуад Мебазаа. Тази промяна е в изпълнение на член 57 от конституцията и е по искане на досегашния премиер Мохамед Гануши, който бе определен вчера за временен президент, след като Бен Али избяга под натиска на продължителните и бурни улични протести, отбелязва АФП. Назначаването на Гануши по силата на член 56 допускаше възможност Бен Али да се върне на президентския пост и бе оспорено и от юристи, и от опозицията. "Конституционният съд обявява, че президентският пост е окончателно вакантен и затова трябва да се позовем на член 57 от конституцията. Той гласи, че председателят на парламента заема временно президентския пост и свиква избори в срок от 45 до 60 дни", допълни Абденнадер.
Същевременно, намиращият се зад граница лидер на партията на ислямистите на Тунис Рашид Гануши съобщи, че в близките седмици ще се върне в страната и изрази готовност да участва във всякакво коалиционно правителство. Диалогът се провежда на фона на ескалация на напрежението - в страната продължава да действа извънредното положение, има невероятен ръст на престъпност и мародерство. В столицата е въведена войската. По улиците патрулират танкове, има засилени армейски патрули, които се грижат за сигурността на гражданите. Във въздуха постоянно кръжат вертолети с десантчици за оперативно реагиране на безредици и агресивни действия. Хората създават отряди за защита на кварталите от мародерски набези, магазините са затворени и животът практически е парализиран.
Същевременно в града, а и в някои райони от провинцията се усеща необичаен недостиг на хранителни продукти. Още от ранни зори в столицата се се извили дълги опашки за хляб. Хората изкупували всичко, каквото намерят. Магазините, кафенетата и банките в събота са останали затворени. Според ИТАР-ТАСС някои кафенета са отворили отново, а поне четвърт от сергиите на централния пазар са започнали да предлагат плодове и зеленчуци, но клиентите са се оплаквали от внезапно повишените цени, добавя агенцията.
Очевидци разказват, че в столичния град цяла нощ се чувала стрелба, а в неделя из улиците били забелязани танкове, информира ДПА. Премахнати са обаче загражденията, с които вчера бе блокиран достъпът до централния столичен булевард "Хабиб Бургиба". Военни постове са разположени на всички ключови места в столицата, по-специално на международното летище, пред централната банка и седалището на Демократичното конституционно обединение - партията на бившия президент Бен Али. Поне хиляда души са били принудени да прекарат нощта на летището заради комендантския час в столицата. Междувременно агенциите съобщиха, че проблемът с хилядите туристи, останали изолирани на отделни места в страната поради невъзможността да се придвижат до международното летище, вече е почти напълно решен.