21 Юли 2025понеделник18:55 ч.

Дигитално възстановената класика "Мера според мера" с премиера на "София филм фест"

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 114103

Знаковата творба на режисьора Георги Дюлгеров "Мера според мера" е създадена през 1981 г. по сценарий на Руси Чанев и Дюлгеров по романа на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден" и е едно от най-мащабните, епични и значими произведения на българското кино. В него присъстват както реални исторически личности, така и персонажи, родени от въображението на авторите с техните човешки драми, тревоги, съмнения. Оператор е Радослав Спасов, художник е Георги Тодоров-Жози, музиката е на Божидар Петков. Ролите са поверени на Руси Чанев, Цветана Манева, Григор Вачков, Стефан Мавродиев, Димитър Буйнозов, Маргарита Карамитева, Вълчо Камарашев, Катя Иванова, Румена Трифонова, Мартина Вачкова, Богдан Глишев, Димитър Луканов, Венцислав Кисьов, Милена Андонова, Ивайло Христов, Иван Черкелов, Людмил Тодоров, Марио Кръстев, Светослав Овчаров, Иглика Трифонова и др. Заглавието на филма идва от стихотворението на Пейо К. Яворов "Ден денувам". В него се снимат около 110 актьори, 800 епизодици, 19 000 статисти. Общата дължина на филмовата лента на всичките серии е около 11 000 метра.

Публиката на 24-тия "София филм фест" ще има възможност да види възрожденската сага в съвсем нов вид, с напълно реставрирана картина и звук. Дигиталната реставрация е реализирана в "Доли медия студио", което стои и зад дигитализирането на "Парчета любов" и новата версия на трилогията "Хан Аспарух" - "Ханът и империята". Продуцент на реставрацията е Добромир Чочов.

Премиерата на книгата на Георги Дюлгеров "Биография на моите филми" (издател е Игор Марковски) ще бъде на 13 октомври от 18 ч. в Дома на киното, а представянето на първата част на "Мера според мера" - същия ден от 19 ч. Втората и третата серия на филма са програмирани за 14 и 15 октомври.

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 842

/ брой: 132

Диагноза

visibility 877

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 837

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 905

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ