19 Април 2024петък07:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Диария на пътника

Причината е в "срещите" с екзотични храни и непознати на организма ни микроби

/ брой: 174

автор:Дума

visibility 835

Тази година вълната от летни инфекции започна по-рано, съобщи д-р Ангел Кунчев от отдел "Надзор на заразните болести" в МЗ. Той обясни, че вероятно това е пряко свързано с климатичните условия и достигането на екстремни температури в по-ранен етап - в началото на юли, а обикновено това се случваше в края на месеца и по-често в началото на август. В същото време имаше паралелна едновременна циркулация на два различни типа ентеровируси, които по принцип са над 72-73 щама. Той е категоричен, че трябва да се избягва самолечението, а навреме да се търси медицинска помощ, като това най-вече касае децата до 5-6 г. и възрастните хора, които имат съпътстващи хронични  заболявания, тъй като при тях може да се стигне до сериозни усложнения. При хората от останалите възрасти, особено тези в добро здраве, тези вируси се изкарват "накрак". "Не атакуваме този тип вируси, за разлика от грипния вирус през зимата, за който има 2-3 препарата с мощно антивирусно действие. Но срещу тези няма създадени. Антибиотиците са абсолютно излишни, те не влияят на вируса и не само че няма да подпомогнат състоянието, а понякога с техните странични реакции, могат и да го усложнят като натоварят допълнително стомашно-чревния тракт", обяснява д-р Кунчев.

При 30% от хората се появява от антибиотици

Един от страничните ефекти при приема на антибиотици е диарията, показват резултатите от метаанализ на 63 клинични изпитвания, в които са били включени 12 хил. пациенти, се съобщава в статия на Journal of the American Medical Association. Според учените осигуряването на пробиотици на организма при боледуване, налагащо това лечение, може да намали до 42% риска от неприятното разстройство. Пробиотиците играят важна роля за възстановяването на чревната микрофлора по време и след антибиотична терапия. Поддържането на баланса между полезните и условно-патогенните микроорганизми в тази среда осигурява здравословното по-ниско pH. По-ниската киселинност е благоприятна за развитието на непатогенните микроорганизми, като бифидо- и лактобактерии, които отделят специфични антимикробни субстанции и подобряват имунитета на организма. Изследователите смятат, че намирането на начин за определяне на индивидуалния риск при пациентите с диария при прием на антибиотици, може да превърне прилагането на пробиотици в стандарт при антибиотичното лечение на някои заболявания и те да се използват като задължителна подкрепяща терапия.

Рискът при пътуване стига до 80%

Вероятността да ни застигне стомашно-чревно разстройство при пътуване е между 30 и 80%. Това се дължи на бактериални и вирусни инфекции. Един от големите източници са басейните с питейна вода и състоянието на ВиК инсталациите в чуждите дестинации. За да избегнем риска да отпием заразена вода, експертите са категорични в препоръките си - трябва да консумираме бутилирана, от сертифициран източник, която е със сигурно затваряне. Над една трета от стомашно-чревните инфекции по принцип се дължат на бактерията ешерихия коли (Escherichia coli). Другите възможни причинители са: салмонела (Salmonella), холерен вибрион (Vibrio cholerae), клостридиа (Clostridia), йерсиния (Yersinia), шигела (Shigella), листерия (Listeria), камбилобактер (Campylobacter), гиардиа ламблиа (Giardia lamblia) и др.
Т.нар. диария на пътника е по същество най-обикновена диария, с нищо по-необичайна от всяка друга. Развива се, когато човек влезе в контакт с микроорганизми, които са му "имунологично непознати", т.е. такива с каквито не се е сблъсквал досега. Това става именно при пътуване до по-далечни дестинации.


Имунитет, придобит за 7 години, изчезва за 8 седмици


Изследване, проведено сред британски заселници в Непал, показва, че са необходими около 7 години за развиването на имунитет, докато друго изследване, проведено с американски студенти в Мексико, показва че придобитият имунитет изчезва за осем седмици след прекратяване на експозицията.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ