29 Март 2024петък16:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Десницата в ЕС иска референдум за Турция

Полша и Швеция пък спират разширяването на съюза на изток

/ брой: 245

автор:Дума

visibility 977

Няколко европейски крайнодесни партии, които са против членство на Турция в ЕС, призовават за организиране на общоевропейски референдум по този въпрос, предаде Асошиейтед прес. Двудневната среща във Виена събра партии от Белгия, Дания, Италия, Словакия и Швеция.
Лидерът на Австрийската партия на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе и членове на белгийската националистическа партия "Влаамс беланг", на партията "Шведски демократи" и на Датската народна партия, както и на други крайнодесни формации, заявяват, че Турция няма място в Европа и че обикновените граждани трябва да получат възможност да изразят мнението си по въпроса.
Турция започна преговори за членство в ЕС през 2005 г., но преговорите напредват бавно заради скептицизма на нейната кандидатура. Германия и Франция са сред страните, които са против присъединяването на Анкара.
Междувременно от европейските редици дойде и още една новина - Полша и Швеция спират разширяването на Европейския съюз на изток и смятат, че поне през следващите 10 години в съюза не трябва да бъде приемана страна от бившия Съветски съюз. С писмо от 6 октомври, за което съобщава изданието "ИЮОбзървър", външните министри на двете страни Радослав Шикорски и Карл Билд пишат до върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън и до комисаря по разширяването Щефан Фюле, че Армения, Азербайджан, Грузия, Молдова и Украйна биха могли един ден да бъдат приети в организацията, но не споменават за тяхна близка "европейска перспектива". Вместо това се посочва, че тези страни трябва постепенно да приемат европейските правила и закони, да участват в повече общи с Европейския съюз проекти и да развиват свободната търговия със съюза.
Полша и Швеция предлагат също идеите в писмото да се обсъдят на насрочената за 26 май среща на високо равнище в Будапеща между Европейския съюз и тези шест страни по време на ротационното унгарско председателство на съюза, което започва в началото на следващата година.
Мнението, изложено в отговор на покана на Катрин Аштън и Щефан Фюле към страните от ЕС да изложат вижданията си за границите в разширяването на съюза до 2020 г., е изненадващо, тъй като точно Полша и Швеция бяха инициатори да бъде приета политиката в съюза по т.нар. Източно измерение. Полски официални лица даже изразяваха очаквания Украйна да бъде приета в Европейския съюз преди 2020 година.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ