28 Март 2024четвъртък22:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Фрийдъм хаус":

Демокрацията в България се влошава

Годишният доклад на организацията изтъква необходимостта от още политически реформи в страната

/ брой: 146

автор:Дума

visibility 59

През 2010 г. България отбелязва влошаване на състоянието на демокрацията с 0,3 пункта по 7-степенната скала в ежегодния доклад на международната правозащитна организация "Фрийдъм хаус". В доклада под наслов "Страните в преход" е разкритикувано "политизирането" на президентския пост със създаването на де факто президентска партия, което е "в нарушение на българската конституционна традиция". "Политическите борби и прекалената политизация на президентския пост компрометираха доверието в ефективността на правителството през 2010 г.", се казва в доклада, поради което оценката на България в раздела "Национално демократично управление" е понижена от 3,25 на 3,50 (степен 1 е за най-добро представяне, а 7 - за най-лошо).
Сред останалите показатели в доклада са "Избирателен процес" (1,75), "Гражданско общество" (2,50), "Независими медии" (3,75), "Местно демократично управление" (3,00), "Съдебна рамка и независимост" (3,00), "Корупция" (4,00). Средната оценка за България е 3,04 в сравнение с 3,07 за 2009 г. Въпреки тези показатели "Фрийдъм хаус" отбелязва, че след 1989 г. страната е успяла да консолидира системата си на демократично управление, със стабилно правителство, здрави правителствени структури, активно гражданско общество и свободни медии.
Главните предизвикателства в управлението на България през 2010 г. бяха икономически, се отбелязва в доклада. Страната започна да излиза от рецесията, предизвикана от глобалната икономическа криза, без да покачва данъците или значително да намалява ангажираността в публичния сектор. Въпреки това много от реформите, предприети от правителството, бяха в застой или само значително успешни, вариращи от социална сигурност, здравеопазване и обществено образование до борба срещу корупцията и организираната престъпност и реформа на съдебната система.
Правителството на малцинството на Гражданите на европейско развитие на България (ГЕРБ) остава стабилно, въпреки редицата скандали с високопоставени служители. Неговата стабилност до голяма степен зависи от подкрепата на националистическата и популистка партия "Атака", след като предишните партньори на ГЕРБ - Синята коалиция и "Ред, законност и справедливост", се дистанцираха от мнозинството. Това до голяма степен понижи рейтинга на страната по темата "националното демократично управление".
През изминалата година в страната не бяха провеждани избори, но бе приет нов избирателен кодекс, който обединява четирите предишни закона за избиране на президент, парламент, местни власти и Европейски парламент. Новият кодекс обаче не промени съществено избирателната система. По отношение на гражданското общество докладът препоръчва допълнително регулиране на застъпническата и лобистка дейност и вътрешни източници за финансиране на обществените дейности, които все още са недоразвити.
Въпросът за прозрачността на собствеността на медиите в страната остава сериозен проблем. Няма голямо развитие в местното управление в България през 2010 г. Най-значителният, оставащ структурен проблем в управлението на страната е нуждата от ясно дефинирано регионално ниво на самоуправление.
Търканията между правителството и съдебната система през 2010 г. се задълбочават, сочи докладът. Натискът върху съдебната система за издаване на осъдителни присъди може да застраши правата на гражданите и основната конституционна рамка. 
В прогнозата за тази година докладът сочи, че България е изправена пред сериозни усилия на няколко фронта. Освен опитите за постепенно икономическо възстановяване страната очевидно ще преживее и недопускането й в Шенгенското пространство на ЕС в рамките на годината. Във вътрешен план това може да се приеме като провал на правителството на ГЕРБ и намаляващо доверие за премиера Бойко Борисов. Президентските и местните избори, насрочени за втората половина на 2011 г., ще бъдат друго голямо изпитание за правителството и за президентската институция.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ