17 Април 2024сряда01:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Младежи

Демократизацията като реклама

/ брой: 243

visibility 20

Милена Милошева

В края на септември т.г. турският министър-председател Реджеп Тайип Ердоган официално представи реформи, добили популярност като "пакет за демократизация", съобщи Си Ен Ен Тюрк, цитирана от българската агенция "Фокус". Ердоган отдавна изгуби ореола си на демократ и силно желаещ да присъедини страната си към европейското семейство политик. По-скоро би могло да се каже, че той цели превръщането на Турция в регионален лидер за Югоизточна Европа и Близкия изток. Но нека да оставим тази тема за други размишления. От първите си спечелени парламентарни избори през 2002 г. досега това е съвременният турски лидер, за когото се пише и говори най-много, естествено след Мустафа Кемал Ататюрк. В последно време обаче, като че ли точно заветите на Ататюрк са пренабрегвани от Ердоган. Наричан "султан" Ердоган, министър-председателят на южната ни съседка методично утвърждава представата за себе си и партията си (Партия на справедливостта и развитието) като проислямистка, консервативна и с дългосрочна цел да запази властта в своите ръце.
Предлаганият "пакет за демократизация" на Турция наистина може да бъде наречен... демократичен. В някои аспекти. Бъдещите реформи ще легитимират използването на различен от турския език в частните училища, което ще позволи използването на кюрдски, връщането на кюрдски топоними за населени места, административно преименувани през 1949 г., премахва се забраната на политически партии, които водят дейност на език, различен от турския. Ердоган определя този момент на реформи като исторически. Има и предложение да се намали 10% праг за влизане в парламента, но въпросът остава "дискусионен", по думите на премиера. Парламентарно представената прокюрдска Партия за мир и демокрация не одобрява в пълна степен предлаганите реформи. Стъпките в посока на правата на малцинствата са добре дошли, но турското правителство не засяга един наболял проблем - този за религиозните малцинства. Алевитите в Турция са около 30% от населението, но нямат привилегиите на сунитите (например сунитските имами са на издръжка на държавата). Също така надеждите на Вселенската патриаршия за възстановяването на Гръцката православна семинария (закрита от турската държава преди 42 години) не се оправдаха - преоткриване няма да има. Но иначе Анкара настоява за повече права на мюсюлманите в Гърция и за джамия в Атина...
Турското правителство предлага и отпадане на задължителната клетва на учениците в началните класове за вярност към държавата, след като това задължение беше премахнато в средните училища преди години. Турските националисти обаче вече организираха протест в Истанбул срещу предлаганата мярка. Според опозиционната Партия за национално действие ученическата клетва към родината е една от ценностите на турската светска държава. Може би тази ценност не е светска в общоприетия смисъл. Но не мога да не си задавам въпроса не е ли тя едно действие, възпитаващо в патриотизъм и вяра в държавата? В този смисъл май има какво да научим от турците.
Интересен въпрос представлява моментът с отпадането на забраната жените да носят забрадки в държавните институции. Тя ще остане да важи само за съдийки, прокурорки, служителки на армията и полицията. Всъщност това е едно старо предизборно обещание на Партията на справедливостта и развитието от 2002 г. Изведнъж действалата около 90 години забрана остава в историята. Дали обществото се пита кога носенето на забрадка ще стане задължително? И без това в Истанбул дори на модните постери манекенката е с покрита глава.
Ръководителят на турската република промени и собствения си съвет към жените - преди време ги посъветва да раждат по 3 деца, сега вече - по 4. Защото иначе след 2030 г. турската нация ще се превърне в застаряваща, обясни той. А дали не е, защото кюрдската общност ще надмине турската по демографски показатели?
В "пакета за демократизация" не се споменава нищо за журналистите в затвора (Турция е водеща страна по отношение на журналисти под арест), нито за потушените протести срещу властта в Анкара, Истанбул, Измир и други големи градове. Свободата на словото и печата не е тема на реформите. Европейската комисия приветства пакета на Реджеп Ердоган. Но тя не попита защо полицейското насилие срещу демонстрантите по улиците на Истанбул продължава да бъде табу.
Пакетът от демократични реформи на Ердоган, от една страна, разширява свободи - в областта на правата на малцинствата, но не на всички малцинства. От друга страна - много свободи в Турция остават лелеяна мечта. Демократизация или прикриване на реални проблеми? Докога Анкара ще бъде на опашката по права на човека? Тези въпроси сигурно си задава и голяма част от турското общество.
 

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ