25 Април 2024четвъртък13:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 49

автор:Дума

visibility 1171

1870 - учредена е Българската екзархия. Спорът продължава 40 години до издаването на султански ферман. Желязната църква в Цариград става катедрален храм на Българската екзархия до 1913 г. На тази дата през 1872 г. Видинският митрополит Антим I е избран за пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия. След обявяването на Руско-турската освободителна война е свален от поста и заточен в Мала Азия заради патриотична дейност и проявени симпатии към Русия.

1892 - написан е текстът на българския училищен химн. Известен е на всеки българин с първия стих "Върви, народе възродени". Авторът Стоян Михайловски озаглавява творбата си "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи". Тя включва 14 куплета, от които днес изпълняваме най-често първите шест. През 1901 г. Панайот Пипков създава музиката към химна.

1895 - създаден е паркът "Аязмото" в Стара Загора. Първият градски парк от европейски тип в България. Разположен е на площ от 3200 дка и разполага с уникални за страната ни дървесни видове. Идеята на митрополит Методий Кусев, чието име носи паркът, за изграждането му била приета скептично от старозагорци. Той обаче изпратил писма до православни манастири и църковни общности в различни краища на света и получил семена на различни дървесни видове. Някои от засадените от него дървета са живи и до днес, а паркът е гордостта на старозагорци.

1907 - във Велико Търново се ражда Емилиян Станев, писател (умира 1979 г.). Истинското му име е Никола Стоянов Станев. Сред най-известните му творби са повестта "Крадецът на праскови" и романът "Иван Кондарев", в който описва събитията около Септемврийското въстание през 1923 г. Автор на книги за деца и юноши, сред които "През гори и води", "Лакомото мече" и "Чернишка", на романите "Антихрист", "Търновската царица" и др. Творбите му са преведени на повече от 20 езика.

1909 - за първи път в света в САЩ е отбелязан Международен ден на жената. Инициативата е на Американската социалистическа партия. Идеята се появява след бурната индустриализация и икономическа експанзия, която поражда протести за подобряване условията на труд. Календарното време на деня е свързано с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест срещу лошите условия на труд и ниските заплати. Атакувани са и разпръснати от полицията. Две години по-късно, през март, тези жени създават своя първи работнически синдикат.

1947 - в Тайван започва 40-годишен период на бял терор. С понятието е прието да се означават антикомунистически и антисоциалистически репресивни действия. Жертва на белия терор в Тайван стават близо 140 хил. души. През 1995 г. денят е обявен за Ден в памет на жертвите. През 2004-а над 1 млн. тайванци се включват в демонстрацията, наречена "228 ръка за ръка", образувайки 500-километрова жива верига в памет на жертвите.

1978 - в Русе е открит Пантеонът на възрожденците. Национален паметник-костница на героите, загинали за българската свобода. Разположен е върху 4456 кв.м площ. Костите на Любен Каравелов, Захарий Стоянов, Стефан Караджа, Панайот Хитов, баба Тонка Обретенова, Никола Обретенов, Панайот Волов, Ангел Кънчев се съхраняват в мраморната зала на 22-метровия пантеон. 39 видни възрожденци са погребани в отделни гробове. Вписани са имената на още 453 просветители, четници и опълченци.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 199

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 196

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ