29 Март 2024петък08:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да загубиш доверие

"Хюман райтс уоч" прилага двоен стандарт по отношение на България

/ брой: 100

visibility 69

Станислава ГАЙДАДЖИЕВА


Неправителствените организации допълват социалния пейзаж в обществото и спомагат при установяване наличието на проблеми от обществено значение, които биха могли да застрашат цялостното развитие на общността. В момента обаче, в който проличат политически или други пристрастия, или правителствена финансова зависимост, НПО-тата губят доверието на обществото... Или поне на онази част, която не одобрява прикритите политически пристрастия. Това се случи и с "Хюман райтс уоч". Известната като "борец за правата на човека" организация показа, че прилага двойни стандарти по отношение на критиката към определени държави и техния политически елит. В случая - по отношение на България и процедурите по разглеждане на молбите за убежище от сирийски граждани.
Прилагането на двойни стандарти се изразява най-вече в съпоставката между това коя държава колко сирийски бежанци е приела до момента. Ян Коой, представящ се за пресаташе на европейската секция на "Хюман райтс уоч", написа в туитър следното мнение с връзка към критичния доклад на организацията: "7000 бежанци в България, 800 000 в Турция. И все пак, за да "се справи с кризата", София изтласква сирийци обратно към Турция". Попитах г-н Коой дали е проверил, също толкова задълбочено, какво казва статистиката относно територията на България и настоящото й икономическо състояние. За жалост, не получих отговор.
За да разясня на г-н Коой, ще кажа само, че територията на Турция е близо 7 пъти по-голяма от тази на България, а населението й - повече от 10 пъти. Турция има директна граница със Сирия и затова очакванията за по-голям наплив от бежанци е логично да бъдат по-големи.
България е "най-бедната страна в ЕС", а етикетите за бедност и нищета ни се лепят при всеки удобен случай. Оценките за икономическото ни състояние са признават и от МВФ, който, забележете, очаква ръст на българската икономика през т.г. от 1,6%, докато прогнозите за южната ни съседка са за близо 2,3%.
Е, г-н Коой, как да се очаква от бедна страна да приема точно толкова, а ако не и повече, сирийски бежанци, колкото богатата си съседка? Ще попитам г-н Коой има ли определен брой бежанци, които България трябва да приеме на своя територия, за да спрат провокациите? Явно според вижданията на "Хюман райтс уоч" квота има, тъй като след натиска на организацията върху Ирак, Йордания и Турция в края на 2012 г. и началото на 2013-а за приемане на повече бежанци критичните доклади за южната ни съседка стихнаха. След като отвори границите си за още бежанци от Сирия, Турция стана любимка на "Хюман райтс уоч", която вече близо година не само не критикува страната за мизерните условия в бежанските лагери на нейна територия, но и умишлено пропуска доклади по този въпрос.
Няма как да спестя на г-н Коой и мълчанието, което "Хюман райтс уоч" избра, пред това да се вслуша в многобройните сигнали, появили се през 2013 г., как турски патрули пропускат нелегално сирийски бежанци към България. Защо "Хюман райтс уоч" беше безмълвна тогава? Или на Турция подобни стъпки са простени, защото е допуснала на своя територия очаквания от "Хюман райтс уоч" брой бежанци? На това се казва двоен стандарт. Жал ми е единствено за сирийските бежанци, които явно нямат друг шанс, освен да разчитат на това да бъдат "изтласкани" - я към България, я към Турция.
Писанията на г-н Коой се харесват на част от българските потребители в туитър, най-вече на тези с антиправителствени настроения. Българинът смята, че всяка чужда критика е добре дошла за "демокрацията". Да не забравяме, че "вечно срещу своите и винаги с чуждите" никога не е била печеливша тактика за България.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ