24 Април 2024сряда18:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Знание

Да поиграем на наука

Научният център "Коперник" във Варшава превръща изследователската работа в забавление за децата

/ брой: 112

автор:Велиана Христова

visibility 1325

Варшава-София

На каква възраст едно дете може да започне да се занимава с наука? Ами, щом е проходило, тъкмо е време. В това се убеждава човек, ако влезе в Научния център "Коперник" във Варшава. Семейства с едва щапукащи мъничета; стотици малки хора с възпитателите им от детската градина; хиляди ученици от началното училище с учителите им; по-големи деца от прогимназията и гимназисти; студенти и едва начеващи учени - цялата тази гмеж вдига невъобразим шум и търчи навсякъде из огромната сграда на центъра, който е на два етажа, целият от метал и стъкло. Преди девет години е открит този мини свят на науката и вече събира над милион посетители годишно - половината са от Варшава, останалите - от цяла Полша. Центърът "Коперник" е открит през юни 2005 г. като културен институт, организиран от кметството на Варшава и две министерства - на науката и висшето образование и на народната просвета.
Тук всичко е истинско, във всеки ъгъл - късчета от някоя наука, можеш буквално да я пипнеш, да забъркаш сам някоя химическа смес, да фокусираш светлината през лещите, да задвижиш водна турбина или да си направиш сам електричество. Ако в това пътешествие из лабиринта на знанието даден експеримент не може да се направи реално, имаш на разположение имитационни макети или пултове за мултимедия, които са навсякъде. При входа е първата атракция - огромно махало за измерване на земното ускорение виси някъде горе от висините. Едно е детето да учи урока си в училище, друго е само да открие света на науката и да го превърне в игра, в която намира свое решение на всяка задача. Научният център "Коперник" минава за музей, но всъщност е жив научен организъм, създаден със задачата знанието да идва чрез експеримента и забавлението. Тук децата изучават на практика как "работи" светът и как да се ориентират в него. Според уредниците на центъра около 32 на сто от посетителите са деца на възраст 7-12 години, учениците до 16 г. са около 16%, а възрастните на 26-35 години са малко над 12 на сто.
Няма как да се опише всичко, което се намира в центъра. В един от електронните пултове с натискане на копчето можеш да си избереш жива картинка, която разглеждаш няколко минути, после тя изчезва и ти се задават въпроси за наблюдателност - например с какви панталони е бил велосипедистът на клипчето - с дълги или с къси. Редом няколко деца редят с кубчета сграда по чертеж. Малко по-нататък има басейн с течаща в кръг вода, тук няколко тийнейджъри се опитват да задвижат водна турбина. В друго сепаре момченца на около 10 години строят купол от блокчета, а до тях момиченце рисува портрет "от натура" - другарчето му служи за модел. В биологичната лаборатория е като в аптека, тук може да си сложиш наушници и да чуеш дори как бие сърцето на бебето в утробата, преди да се роди. Група ученици разпалено спорят какво лекарство трябва да се избере при колит - пултът след това ще покаже дали отговорът им е верен. Човек може да измери кръвното си налягане или да се научи да управлява инвалидна количка. Нататък има пътечка за спринтове, тук са се струпали главно момчета и се надпреварват кой ще изкара най-доброто време. Има и стенд с мигащи лампички, които трябва да бъдат угасени за определено време. Едно семейство с двете си деца изпробва движеща се платформа, имитираща люлеенето на Земята при трус.
Разбира се, пред планетариума има опашка. Тук се минава бавно, защото посетителите си избират да речем конфигурация на планети при движението им около Слънцето или задават на пулта слънчево затъмнение и наблюдават реално явлението в измерение 3D. В шатрата, където е т.нар. театър на нощните светлини, по-големи ученици правят експеримент за измерване на волтажа на тока, създават волтова дъга, задвижват перките на вятърни ВЕИ и наблюдават енергиите при наелектризирането на косата. Младежи, очевидно вече изкушени в електротехниката, трансформират високо напрежение в ток за бита, в края на веригата трябва да засвети енергоспестяваща крушка.
Поне неколкостотин са научните забавления, които предлага центърът "Коперник". Понякога децата прекарват тук целия ден и никога не им е скучно. Центърът постоянно организира учебни тематични дни, беседи, експерименти. Накрая посетителят може да разгледа научнопопулярните издания и сувенирите в големия книжен отдел на центъра. Може да си купи естествени минерали и дори албумчета и тениски със снимки на велики учени - от Айнщайн до Мария Кюри. Разбира се, първо им напомнят, че, преди да стане два пъти нобелист - за физика и за химия, тя се е казвала Мария Склодовска...   


И в София строят научен "Музейко" 

Детски научен център "Музейко", подобен на "Коперник", ще има и в София. По план той трябва да отвори врати в средата на 2015 г. и ще бъде предназначен главно за деца на възраст от 6 до 10 години. "Музейко" се строи с 22 млн. лв. дарение от фондация "Америка за България", а идеята е същата - децата да пипнат, да преживеят науката, да движат предмети и да ги изучават. "Музейко" ще се намира на терен от 3500 кв. м до метрото "Г.М. Димитров". Експозицията ще е организирана около огромно дърво - от корените на живота по нашите земи и до Космоса в короната. Концепцията е разработена от американското архитектурното студио Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership, което печели конкурса за "Музейко" през 2011 г. Български партньори са "A и A архитекти".   


В огромния център "Коперник" има забавления за малки и големи


Махалото за измерване на земното ускорение при входа


Как се движи водната турбина?


И възрастни проявяват интерес към апаратите
Снимки Авторката

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ