Чужденците са по-щастливи от местните в Италия
Като една от сериозните причини за този феномен анализатори посочват нагласите на италианците да избягват непрестижните професии
/ брой: 256
Чужденците, които живеят и работят в Италия, са по-щастливи от италианците, сочат разпространените днес данни на Италианския национален статистически институт (ИСТАТ). Въпреки икономическата криза 60,8 процента от анкетираните чужденци са оценили своята обща удовлетвореност с 8 и повече точки по 10-балната система, докато това са направили едва 37,2 на сто от италианците. Жените и младежите са преобладаващо щастливите чужденци на Апенините. Работната заетост сред имигрантите в Италия е 61,9 процента при 59,5% средно за страната. Мнозинство от 58% от чужденците са доволни от работните си места, като най-голямо задоволство са изразили гражданите на Филипините и Молдова, а най-малко удовлетворени са украинците и китайците. Според експерти удовлетвореността на филипинци и молдованци се обяснява с факта, че те са предимно жени, ангажирани като домашни помощнички или за обгрижване на възрастни и здравословно обременени хора, което им гарантира подслон и храна освен трудовото възнаграждение.
Впечатляващ елемент от официалната статистика е растежът на дребния бизнес сред имигрантите от страни извън Европейския съюз (ЕС). Само за периода април-юни тази година броят на притежаваните от тях фирми се е увеличил с 44 процента. Това се дължи главно на изкупуване на ниски цени на фалирали италиански фирми. Нагласата на тази категория чужденци е "Да, ние можем". Ако си загубят работата, те използват спестяванията си и взимат пари назаем, за да си отворят собствен бизнес. Това също им носи по-голямо удовлетворение, смятат специалисти от Националната конфедерация на занаятчиите и на малките и средни предприятия. Сред анкетираните чужденци преобладава мнението, че италианците не са добре организирани и прекалено много се оплакват, без да отчитат предимствата, които им дава уникалното съчетание от климат, културно и историческо наследство, както и приносът им в развитието на европейската и световна цивилизация.
В същото време италианската асоциация на селскостопанските производители "Колдирети" обяви, че без чужда работна ръка някои италиански компании ще затворят врати още утре, съобщава сайтът "Пиаченца 24". Пред изданието председателят на клона на "Колдирети" в Пиаченца Луиджи Бази признава, че някои отрасли изобщо не привличат италианците и фирмите, работещи в тях, оцеляват само благодарение на чужденците, идващи да търсят работа в Италия. "Италианците просто не искат да работят някои неща. За щастие обаче имаме селскостопански работници от чужбина", заяви Бази.
По данни на статистиците само в селскостопанските обекти в областта Емилия-Романя работят над 38 000 чужденци от общо 139 страни. Най-много са румънците (1113), следвани от работниците от Мароко, Албания, Индия, Полша, България и Тунис. Без тези хора е трудно да си представи човек, че италианските предприятия ще постигнат напредък, казва представителят на "Колдирети".
А междувременно сайтът Panorama.it разпространи данни от националната статистика, според които броят на чужденците в средиземноморската държава се увеличава. Към 1 януари тази година техният брой е бил 5,5 млн. души (равен брой с общото население на Венето и Сицилия). В сравнение с година по-рано чужденците са се увеличили с над 500 хиляди.