20 Април 2024събота13:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отвсякъде по нещо

Черно море - коктейл от сладко и солено?

Проникването в него на вода от Каспийско и от Средиземно море обяснява поне отчасти легендите за потопа, за Ноевия ковчег, за тайнствената страна Колхида и за Златното руно

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 74

Съществуват различни хипотези за възникването на Черно море и за състава на водата в него. Доскоро се знаеше, че, от една страна, в басейна му е имало приток на сладка вода от реките, от друга - приток на солена вода от Егейско и от Средиземно море.
Най-новото изследване е направено по много оригинален начин: изучени са сталагмитите на пода на турската пещера Софулар, отдалечена на 10 км от брега. Те са се образували от проникващи там дъждове, наситени с морска вода. По сложен начин е била определена променящата се през различните периоди соленост на водата.
Става ясно - за известен период от време Средиземно море и Черно море са се сливали 12 пъти, като водата от Средиземно море е прониквала в Черно море през Босфора. Отделно от това в Черно море е прониквала поне 7 пъти и вода от Каспийско море.


Интересна е хипотезата за потопа, станал преди около 7500 години. Предполага се, че по онова време равнището на Средиземно море се е покачило и неговата солена вода нахлула в съществуващото тогава на мястото на Черно море сладководно езеро, като солената и сладката вода се смесили и образували особен коктейл. Това обяснява поне отчасти и легендите за потопа, за Ноевия ковчег и за тайнствената страна Колхида, някъде на края на света, където се пазело Златното руно.

Електроника държи под око състоянието на болния

Американска фармацевтична компания е изобретила електронно хапче, което става... за ядене. То е конструирано така, че погълнато като обикновено хапче с няколко глътки вода, попада в храносмилателната система и там се захранва от киселините на стомаха. Хапчето събира информация как пациентът взема предписаните му лекарства, спазва ли наредения от лекаря режим и изпраща сигнали към специална лепенка върху кожата. Тя се свързва със смартфона на пациента, а той на свой ред предава данните на лекуващия лекар.
Електронното хапче е помощник на лекаря, защото от направена анкета с 47 330 болни се оказва, че повече от половината нито вземат лекарствата си в посочените от лекаря часове, нито спазват дозировката. Така те сами усложняват лечението си и забавят собственото си оздравяване.
След като свърши работата си, електронното хапче се разтваря и дори осигурява на пациента доза от витамини и минерали, които са полезни за лечението му.

Моцарт отдавна е покойник, не - Моцарт е жив!

Колкото и невероятно да звучи и колкото и мнозина да не вярват в теорията за прераждането, изглежда по света стават чудеса, защото се смята, че гениалният австрийски композитор Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791) се е преродил в... момиченце от Англия. Изумителният талант на 7-годишната Алма Дойчер се проявява още на 2-годишна възраст, когато детето започва да разпознава нотите. Окрилен от нейния талант, баща й, лингвист, й подарява виола и е смаян повече от преди, тъй като момиченцето само няколко месеца по-късно свири великолепно произведения на Моцарт, Шуберт и Хайдн! Отделно от това свири и на пиано.
Алма не само композира напълно самостоятелно класическа музика, но сама написва операта "Чистилище за мечти", която вече е изпълнена от Британската национална опера.
Известният британски актьор и драматург Стивън Фрай твърди, че когато човек слуша неземните изпълнения на Алма, остава без думи. И заявява категорично:
- Тя е новият Моцарт!


Маниачка на тема "обувки" влиза в Гинес

Всеки си е чешит посвоему, но 57-годишната американка Дарлин Флин надминава всичко живо. Тя е превърнала хобито си да събира обувки в мания. Нещо повече - не само успява да направи огромна сбирка от обувки, но и започва да колекционира всичко, което има нещо общо с темата. В нейния дом и диваните, и обзавеждането, и възглавниците, и дрехите, и порцелановите съдове, и телефонът, и чайниците, и зъбната четка дори има формата на обувка.
Който твърди, че парите не са от такова голямо значение, в случая не е прав, тъй като за колекцията си Дарлин Флин е дала половин милион долара. Тя е събрала до момента около 16 000 чифта обувки и предмети на тази тема и е подобрила собствения си световен рекорд от 7765 предмета на такава тема от 2006 г.


Когато несъвършенството ражда... съвършенство

Знаменитите цигулки "Страдивариус", "Гуарнери", "Бергонци", "Гуаданини" вече два-три века са предизвикателство за специалистите. Техните вълшебни, извънземни звуци, техните уникални тонове остават непонятни за специалистите и те си блъскат главите открай време, за да намерят най-точното обяснение. Сега, може би, стигат до истината: най-новото предположение е, че всъщност несъвършенството, дефектът ражда... съвършенство.
Италианският учен Франко Дзанини, използвайки супермодерна техника, установява малки дефекти във  f-отворите на цигулка "Гуаданини" от 1753 г., чиято цена днес е 1 млн. британски лири. Той твърди, че точно тези малки и умело прикрити от майстора дефекти, включително и с лака при лакирането, са причината за уникалния звук на инструмента.
Очаква се на изследване със същата апаратура да бъде подложена и цигулка "Страдивариус". В случай, че и при нея се получат същите резултати, вероятно тайната на легендарните инструменти ще бъде обяснена убедително.
   

И бебетата - автомобилни състезатели

Колкото и невероятно да звучи, британски водопроводчик от град Стамфорд е създал най-бързата моторизирана бебешка количка в света. На нея е поставен мотор, който й позволява да вдигне скорост от 80 км в час! Водопроводчикът си признава, че е създал новото моторизирано превозно средство за собствено улеснение - той просто искал да си спести труда да бута бебешката количка.
Все пак всички са на еднакво мнение: при такава скорост най-добре е бебето да не бъде в количката...


Има ли човек късмет, другото са бели кахъри

- Аз едва не припаднах! - разказва рускинята Марина Евгениева. - Започнах да режа парчето салам, което купих в магазина, за да направя сандвичи, и попаднах на нещо твърдо. Като го извадих, се смаях - беше солиден златен пръстен с брилянти.
Щом се успокоила, отишла при златар, който проверил находката. Станало ясно, че пръстенът наистина е златен и на него има пет брилянта.
Марина решила да не продава пръстена, защото й е късмет, но отишла при производителя на салама. Там обаче никой не се оплакал, че е загубил скъп пръстен. Тогава жената с късмет си казала: "Това ми е подарък от съдбата и аз трябва да си го пазя за спомен".
След което взела решение - ще купувам пак от същия салам - хем е вкусен, хем е... златен.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ