28 Септември 2024събота01:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Филип Попов:

Част от въпросите за референдума противоречат на Конституцията

С ясното съзнание на парламентаристи, а не на популисти, отказахме да участваме в гласуването, заяви депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ

/ брой: 106

автор:Юлия Кулинска

visibility 137

- Г-н Попов, депутатите от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ не участваха в гласуването за провеждането на референдума на Слави Трифонов. Какви бяха мотивите?
- Да, така е. Но категорично искам да заявя, че БСП не е против референдума. Не сме против пряката демокрация, най-малкото защото наша бе първата инициатива за провеждане на национално допитване за АЕЦ "Белене", за което събрахме 800 хил. подписа.
Претендираме, че сме съвременна, модерна парламентарна република. България е член на ЕС, която е приела и европейските ценности. За първи път изразът "правова държава" е използван от немския юрист Роберт фон Мол още през 1832 г. Днес сме 2016 г. и правовата държава е застрашена. Тук и сега в българския парламент. Твърдя това, защото правовата държава е способ за организиране на обществото за реализация на  върховенството на закона. Това означава всеобщо равенство на всички пред закона, без изключение. Правова държава означава спазване на гражданските права и свободи, конституционно закрепване на принципа за разделение на властите, разрешаване на споровете чрез справедлив съдебен процес.
Конституцията е тази, която отличава правовата държава от други форми на съвкупност от индивиди, а в нашата Конституция ясно е записано, че България е република с парламентарно управление. Това значи, че цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция. В чл. 2 на Конституцията с едно изречение кратко, но съвършено ясно е описано взаимодействието и взаимното допълване между пряката и представителната демокрация.
- Обърнахте се към народните представители с напомнянето, че са призвани да бранят конституционния ред. Защо се наложи това?
- Да, напомних на колегите си в парламента, че в качеството си именно на народни представители, като част от разбирането за представителна демокрация, сме длъжни да браним конституционния ред на страната. Не бива да забравяме, че това наше задължение е и част от клетвата, която сме положили като народни представители.
Не бива да забравяме, че Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат, както и че разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.
Припомних конституционните задължения на депутатите, защото за част от въпросите, включени в референдума на "Шоуто на Слави", които дебатирахме, съществува основателно съмнение, че са противоконституционни, а и попадат в компетентността на ВНС.
- При обсъждането на референдума в парламентарната правна комисия предупредихте, че част от въпросите са противозаконни и противоконституционни. Заявихте това и в пленарната зала. Какви са мотивите ви?
- В чл. 9 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление ясно и категорично е записано, че чрез национален референдум не могат да се решават въпроси от компетентността на Велико Народно събрание. В чл. 10, ал. 2 е записано, че парламентът приема решение за произвеждане на национален референдум, когато това е поискано от инициативен комитет с подписка, съдържаща подписите на не по-малко от 400 000 български граждани с избирателни права и не противоречи на ограниченията по чл. 9, ал. 2, 3 и 4.
Тук имаме кумулативно две условия. Едното е изпълнено. Има събрани 400 хил. подписа. Но за другото, при наличието на основателни съмнения, не можем да бъдем сигурни, докато не се произнесе Конституционният съд. Към настоящия момент такова произнасяне няма.
Предвид клетвата, която сме положили като народни представители, а именно да спазваме Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководим от интересите на народа, а интересът на народа е правовият ред и върховенството на закона, не можем да си позволим по какъвто и да е начин да участваме във формирането на решението на НС за провеждането на референдум с включените в него 6 въпроса. Не и дотогава, докато няма произнасяне от конституционните съдии. Ето защо с ясното съзнание на парламентаристи, а не на популисти, категорично отказахме да участваме в гласуването на това решение.

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ