24 Април 2024сряда09:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чакат истински срив в еврозоната

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 70

Бурно развиващият се доскоро регион на Централна и Източна Европа все още не може да дръпне. Виенският институт за международни икономически сравнения отново понижи значително прогнозата си за региона. "Все някога ще се стигне до възстановяване, но дотогава може да мине доста време", смята директорът на института Михаел Ландесман. През ноември специалистите прогнозираха за т.г. стопански растеж от 2,4% в десетте източноевропейски страни членки на ЕС; в предходната юлска прогноза се говореше дори за 3,7 процента. Очакваният сега растеж е едва 1,5 на сто.
Все пак Изтокът защитава традиционната си преднина пред Запада, чийто икономики т.г. няма да регистрират никакъв прираст. Но това не е повод за радост. Крехките източноевропейски икономики се нуждаят от тази преднина, за да скъсят дистанцията спрямо Запада. Процесът обаче куца. Според Ландесман има само три страни с по-малки проблеми - Чехия, Словакия и Полша. Единствено за тях може да се смята, че ще успеят да разкъсат дяволската примка от нисък растеж, високо лихвено бреме и неудържими дългове.
Тези три страни, както и балтийските държави, биха могли да достигнат стопански ръст от 3% в близките години. Останалите "нови" членове на ЕС и страните от Западните Балкани ще достигнат само половината от този ръст. В същото време Турция, Русия, Украйна и Казахстан могат да разчитат на напредък от 5 на сто.
Според експертите най-голям проблем представлява еврозоната, където се очаква "истински срив". А извън нея основните източници на загриженост са два: експортната слабост и високата задлъжнялост на частния сектор. Докато България, Румъния и балтийските страни са увеличили износа си, страните от Западните Балкани и от южното крило на Европейския съюз не могат да се похвалят с успехи в тази сфера.
"Най-проблематични са онези страни, които и в условията на криза не дават признаци за възстановяване по пътя на износа", констатира Михаел Ландесман. Освен Унгария и Словения, в тази група влизат обичайните заподозрени от южната периферия - Гърция, Испания, Португалия и Италия. Латвия, Словения и Унгария пък изнемогват под бремето на високия си външен дълг.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ