29 Март 2024петък13:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Д-р Емил Райнов:

БСП твърдо ще отстоява социалното здравеопазване

Увеличаване на здравните вноски в момент, когато хората са на ръба на оцеляването, е безсмислено, категоричен е председателят на Съвета по здравеопазване към НС на БСП

/ брой: 80

автор:Аида Паникян

visibility 892

ЕМИЛ РАЙНОВ е роден на 12 октомври 1961 г. в Драгодан. Завършил е Медицинска академия в София. Специализирал е вътрешни болести, авиационна медицина и има магистърска степен по здравен мениджмънт. Работил е в отделението за медицинска и психологическа експертиза във въздушния транспорт към Транспортна болница в София. Зам.-министър на здравеопазването от 2005 до 2009 г., бил е шеф на УС на НЗОК.

Цитат:
"За да останат у нас младите лекари, държавата трябва да им осигури нисколихвени заеми за жилища и да финансира продължаващото обучение"


- Какво предвижда БСП в управленската си програма в сферата на здравеопазването?
- Управленският проект бе изготвен от Съвета по здравеопазване към НС на БСП, в който участват и много безпартийни експерти. След приемането му, през май 2012 г., бе организирано представяне и  широко обсъждане с представители на съсловните, пациентските и др. неправителствени организации, както и с академичната общност. В основата на програмата са шест приоритета - акцент върху профилактиката, гарантиран достъп до качествено здравеопазване, майчиното и детското здравеопазване, възрастните и хората с увреждания, възстановяване доверието и морала в медицината, както и повишаване ролята на държавата за финансовата стабилност на здравната система.
- Според статистика на ЦРУ детската смъртност в България през 2012 г. е 16,3 промила, което нарежда страната ни на 105-о място от общо 223 държави (Афганистан е на първо място със 121,63 на 1000, а Монако - на последно, с 1,8). Какво решение на проблема предлагате?
- Данните са обезпокоителни. Именно затова, както и в контекста на демографския срив през последните 4 години, майчиното и детското здравеопазване са основен приоритет. Предвидили сме конкретни мерки, сред които директен, неограничен достъп до акушер-гинеколог, педиатър, както и своевременно диагностициране на генетични и наследствени заболявания.
- Тези дни стана ясно, че по време на управлението на ГЕРБ са закрити над 15 малки общински болници. Може ли да бъдат възстановени? Има ли надежда за хората в тези региони отново да получат нормален достъп до медицинска помощ?
- За жалост след пагубното управление на ГЕРБ закритите болници са 18, други 30 са на ръба. Дори големите университетски и областни болници вече изнемогват. Фактът, че скритите задължения в сектора надхвърлят 600 млн. лв. е красноречив. Не стига, че оставиха хората в цели региони без достъп до здравни услуги, но доведоха до катастрофа и цялото здравеопазване.
Решението на проблема не е еднозначно. За малките общински болници в отдалечени и труднодостъпни региони предвиждаме директно подпомагане от държавата, каквато беше практиката до 2009 г. Дотогава сдружението на общините на базата на критерии, изработени от тях, определяше списък на общинските болници, които МЗ да подпомага. Общата сума бе 10 млн., което на фона на бюджета на НЗОК за болнична помощ - 1,2 млрд. лв., е нищожно малко, но социалният ефект беше огромен.
Тежкият проблем, пред който се изправяме, са закритите вече болници. Кадрите са напуснали и са отишли другаде. Ще трябва да се търсят нови решения: укрепване на съществуващите и създаване на нови центрове и филиали за спешна помощ. Спомням си бодряшките обещания на ГЕРБ за самолети, хеликоптери, моторни шейни, АТВ...
- Какво предвиждате в първичната и специализирана доболнична помощ, както и в болничната помощ?
- На първо място поставяме изграждането на модерна система за спешна медицинска помощ с добра материално-техническа база и апаратура, както и мотивиране на медицинските кадри за работа в нея. Преодоляване на проблема с връзката между тел. 112 и спешна помощ, като се възстановят директните телефони до ЦСМП. Оптимизиране заплащането на общопрактикуващите лекари и обвързването му с резултатите от дейността им - здравния статус на пациентите, както и въвеждане на финансови стимули за медицинските специалисти в отдалечените и труднодостъпни райони.
В болничната помощ предвиждаме премахване на делегираните бюджети. Необходимият контрол ще бъде осигурен със завършената информационна система. Важно е въвеждането на справедлива единна методика за оценка на труда на категориите персонал в болниците и заплащане съобразно индивидуалния принос. Това ще намали силните диспропорции при заплащането сега.
- Какво е виждането ви за интензивните грижи?
- Отделното им заплащане бе въведено по време на нашето управление. Интензивните грижи, както и много други дейности като диализата, трансплантациите, закупуването на ваксините и др., трябва да останат ангажимент на държавата. Тенденцията, която съществуваше през последните 2 години, за прехвърляне на всички дейности към НЗОК е грешна и неприемлива.
- След като преди повече от 2 години управляващите от ГЕРБ останаха глухи за препоръките търговете за онколекарства да не се правят от болниците, бихте ли върнали старото положение от 2010 г. Или имате по-рационални идеи?
- Нали не мислите, че прехвърлянето на лекарствата към НЗОК и болниците, забравяйки регулацията, е случайно? Резултатът е престъпно увеличение на някои от медикаментите, закупувани с обществени средства, до 10 пъти или 1000%! И никой нищо не знаеше и не беше виновен. Дори последвалите пиар акции на бившата вече министърка не можаха да потулят истината, че и в момента някои от медикаментите продължават да се купуват на същите високи цени. С приказките за повече "прозрачност" затвориха ценообразуването в комисия от 7 членове, като трима са специалисти по фармакология, а четирима - икономисти. Преди имаше Комисия по цени, Комисия по позитивен списък, Комисия по прозрачност - взаимно контролиращи се и с достатъчно широко експертно, съсловно и неправителствено представителство. В момента хаосът е пълен - НЗОК договаря и плаща едни цени, а болниците провеждат търгове с други, по-високи. Има и различни цени в различните болници. Същевременно НЗОК провежда търг и закупува ваксини (на какво основание прави разграничението - за едни медикаменти договаря цени и плаща на болниците, а други купува и директно доставя?).
Интересен е и казусът с медицинските изделия и консумативи. При лекарствата НЗОК плаща 100% най-евтиния медикамент в групата, а за по-скъпите пациентите доплащат разликата. При медицинските изделия обаче НЗОК плаща само 100% най-евтиното изделие, а по-скъпите са изцяло за сметка на пациентите. Различните стандарти освен недоумение, будят и други мисли, характерни за това управление.
- Какво трябва да се промени, за да може хората до доплащат по-малко?
- БСП е за прозрачна лекарствена политика, с ясни правила, чиято цел е да гарантира достъпа до качествени и безопасни лекарствени продукти и медицински изделия на достъпни цени, като се увеличава делът, заплащан от обществените средства, и намалява делът, заплащан от пациентите.
- Преди около 2 години, след закрито заседание в парламента, стана известно, че е уговорено закупуване на система за диагностично-свързани групи от Австралия, които трябваше да заменят клиничните пътеки. Какво бихте направили с тази система?
- За диагностично-свързаните групи в България се говори от създаването на НЗОК и има някои истини и заблуди. Истината на теория е, че те действително осигуряват по-справедливо разпределение на средствата. Другата истина е, че някои хора се хабилитираха с данните от тях, а други направиха сделка, закупувайки системата (информацията за нея, както разбрахме, е засекретена). Голямата заблуда, която използват, за да манипулират обществото, е, че заплащаните средства ще бъдат повече. 
- Имате ли "рецепта" за справяне с проблема "изтичане на медицински кадри"? 
- В последните години сме свидетели на безпрецедентното настройване на обществото срещу лекарите. "Незабравими" ще останат тв кадрите с освирепелия бивш министър на вътрешните работи, четящ със странно задоволство СРС-та от трибуната  на парламента. Нанесоха се непоправими удари върху доверието между пациент и лекар. За пръв път медицинските кадри започнаха да напускат страната не заради по-високо заплащане, а заради отношението към тях. За да се спре този процес, е нужен комплекс от спешни мерки. Спешна промяна в системата за специализация - зачисляването да става в момента на започване на работа. Да се осигурят нисколихвени заеми за жилища на младите специалисти. Държавата да финансира и продължаващото обучение.
- Какви мерки предвиждате за увеличаване събираемостта на здравните вноски? Да не забравяме, че около 2 млрд. лв. от вноските ни бяха откраднати...
- Това е основният въпрос! Не бих искал да коментирам за пореден път казуса с откраднатия резерв на НЗОК. Истината за безскрупулното и цинично поведение на ГЕРБ знаят всички.
- Предвижда ли се увеличаване на здравната вноска?
- Увеличаване на здравните вноски в момент, когато хората са на ръба на оцеляването, е безсмислено. Близо 2 млн. души са здравно неосигурени, за 3,6 млн. (деца, военни, държавни служители, полицаи, пожарникари, учащи се и др.) държавата плаща (и то не в пълния размер) здравните вноски и 1,6 млн. работещи, които плащат всичко - и здравни осигуровки, и данъци (от които държавата плаща за 3,6 млн. души). Това не е работещ солидарен здравноосигурителен модел.
Изправени сме пред преосмисляне и обсъждане на промяна в начина на финансиране на здравеопазването със засилване отговорностите на държавата за осигуряване на финансовата стабилност на системата. БСП твърдо ще отстоява позицията за социално здравеопазване.
- За колко време бихте могли да изпълните поетите ангажименти?
- Част от тях са краткосрочни и може да бъдат изпълнени за няколко месеца - до края на годината. Това е проблемът със специализациите на лекарите, подпомагането на болниците в отдалечените и труднодостъпни райони. Останалите са свързани с бюджета и със законодателни промени.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 168

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 161

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 175

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 145

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ