21 Февруари 2026събота00:49 ч.

БСП призова Радев да подпише забраната на гей пропагандата

Общозначима ценност на обществото ни е да защитим децата на България, заяви Иван Петков

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 1157

БСП е обезпокоена от натиска на неправителствени организации, които в последните дни се опитват да окажат натиск върху президента да наложи вето върху промените в закона за предучилищното и училищно образование, свързани със забраната за пропаганда и популяризиране на нетрадиционната сексуална ориентация и определяне на полова идентичност различна от биологичната. Това заяви вчера на брифинг в НС народният представител от "БСП за България" Иван Петков.
Социалистите настояват  и призоват президента да не се поддава на този натиск, тъй като промените в  закона са приети със 154 гласа "за", което е почти конституционно мнозинство.
Петков напомни, че БСП преди време направи подписка, която беше подкрепена от над 200 хиляди български граждани, за референдум срещу джендър идеологията. Той посочи като аргумент и позицията на Българската православна църква. "След приемането на този закон БПЦ също подкрепи решението на народните представители с декларация, с която защити нашето решение, защото това според тях е общозначима ценност на българското общество и най-вече по този начин те защитават децата на България с възпитание, образование и закрила. Преди години не знаехме какво се нарича гей парад, а в момента това е летен празник в нашата столица", подчерта Петков.
В позицията на БСП се посочва и голямата подкрепа за този закон от страна на учителите и най-вече на родителите.
"В това число мога да включа и себе си като един млад родител. Затова ние от БСП призоваваме президента да не се поддава на този натиск и да подпише промените в този закон", заключи Петков.
ДУМА припомня, че след приемането от НС на промените в закона за забрана на ЛГБТИ, президентът Румен Радев е подложен на силен натиск от Европа и НПО-та у нас да не го подписва. Против документа се обявиха от Съвета на Европа, от Българския хелзински комитет, от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. НПО-та пък внесоха над 7000 подписа в президентството с искане държавният глава да не подписва поправките.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ