17 Юли 2025четвъртък08:45 ч.

Над 2000 хора с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства от МТСП

автор:Дума

visibility 5536

Над 2000 хора с трайни увреждания ще получат високотехнологични помощни средства по проект на Министерството на труда и социалната политика. През следващите седмици те ще получат по пощата удостоверения, след което ще могат сами да изберат кой да им достави съответното помощно средство от Списъка с одобрените от МТСП доставчици.

През април Министерския съвет, по предложение на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, прие Постановление за определяне на условията и реда за предоставяне и финансиране на високотехнологични помощни средства. Хората ще могат да ги получат в рамките на инвестиция „Предоставяне на помощни средства на лица с трайни увреждания” по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.

Одобрените кандидати по проекта сами ще могат да изберат високотехнологичното средство, от което се нуждаят, и доставчика, от който да го получат, разказа тогава министър Гуцанов. Те ще се предоставят след подписване на тристранно споразумение между ползвателя, доставчика и министъра на труда и социалната политика.

Помощните средства, които ще се осигуряват, са 11 вида. Сред тях са преносим брайлов компютър, брайлов дисплей, софтуер за екранни четци, вертикализираща електрическа инвалидна количка, електрически мотор за инвалидна количка, нервен и мускулен стимулатор за ходене или за ръце, миоелектрични или модулни протези, изработвани по поръчка на база на индивидуално задание.

Информация за одобрените кандидати ще бъде публикувана и на сайта на Агенцията за социално подпомагане. При необходимост от допълнителна информация, хората ще получават съдействие от дирекциите „Социално подпомагане“ по настоящия си адрес.

Списъкът с одобрените кандидати и доставчици може да видите тук: https://www.mlsp.government.bg/proekt-predostavyane-na-pomoshchni-sredstva-na-litsa-s-trayni-uvrezhdaniya

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1326

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1176

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1320

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ