29 Март 2024петък00:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Партиите успяха да намерят консенсус дори и за финансите

автор:Дума

visibility 4965

Преговорите в сектор „Финанси“ извадиха най-ясно различията между отделните партии, които преговарят за коалиция.

Всички участници обаче се обединиха около няколко основни неща – бързо приемане на Бюджет 2022, влизане в еврозоната и контрол върху данъчната събираемост и отчетността на бизнеса.

БСП се обяви за по-голям процент от бюджета, който да отива за социална политика и подпомагане на икономиката. Очаквано – от „Има такъв народ“ и „Демократична България“ предпочитат по-балансиран бюджет и по-малък бюджетен дефицит в рамките на 3-3,5%. Докато социалистите настояват, че в момент на ковид криза, когато редица европейски държави увеличават този разход почти двойно, България би могла да заложи дефицит между 4-5 процента.

По предложение на Асен Василев в крайното споразумение бе записан дефицит между 3,5-4,5%.

Колко да е процентът от БВП за бюджетни разходи - това също бе разломна линия между отделните преговарящи. ДБ и ИТ поискаха да е под 40%, докато левицата залага на близо 45% особено във време на криза. В крайна сметка бе записано, че в зависимост от приходите в бюджета, ще се намери балансирано и разумно харчене на процент от БВП.

Левицата отново повтори предложението си за диференцирана ставка на ДДС за стоки като храни, лекарсва и книги. По изчисления на БСП това би струвало на бюджета около 300 милиона лева. Другите партии репликираха, че дори и да се понижи ДДС на 9% това най-вероятно няма да отрази на цените до крайния потребител, а ще повиши приходите на търговците. От „Демократична България“  и от „Има такъв народ“ предложиха да се прецезира кои хранителни стоки биха могли да са с диференцирана ставка, защото в потребителската кошница в момента има над 140 продукта от първа необходимост.

Асен Василев коментира, че не е разумно да се прави социална политика през данъчна политика.

Бе записано, че през 2022 година ще се направи пълен анализ върху ефекта от ДДС върху цялата икономика и на базата на това да се прецени дали може да се върви към промяна в ставката или обратно начисление през следващите години.

Левицата настоява минималната работна заплата от догодина да е 700 лева и да се актуализира като процент от средната заплата за предходната година.

Семейното подоходно облагане също е сред финансовите цели на БСП, от „Има такъв народ“ също имат подобни идеи. Партиите се разбраха да се съобразят с разчетите и препоръките на социалната комисия по темата и разходите за това да бъдат заложени при актуализацията на Бюджет 2022, която ще трябва да се случи през месец юли.

Да се увеличат вноските за пенсия, за да се укрепи пенсионната система като още от догодина максималният осигурителен доход да се вдигне поне на 3400-3500 лв. при 3 хил. лв. в момента, предложи Румен Гечев.

Това предложение предизвика дълъг и остър дебат,  защото от "Демократична България" категорично отказаха да се вдигне максималният осигурителен доход. Отказаха и да се съгласят с довода, че пенсионната система е солидарна. Решено бе да се запише, че максималният осигурителен доход ще е коефициент от средната работна заплата и ще зависи от него при формирането на бюджета.

БСП има идея как да се задържат младите работещи българи в родината – до 26 години те да не плащат данък общ доход. Това също бе прието, но евентуално ще се реализира след консултация със социалните експерти.

Социалистите са за по-добър контрол върху събираемостта на приходите, тази идея се споделя от всички партии и бяха записани конкретни мерки за това. От „Продължаваме промяната“ още веднъж се обявиха за нулева корупция.

Левицата предложи също 6500 лева еднократна помощ за всяко второ и трето дете, при условие, че един от родителите се е осигурявал поне 24 месеца назад. Това ще обхване около 9 000 родители и ще струва около 171 милиона лева годишно, показват разчетите на левицата. Тези мерки ще подлежат на обсъждане, защото десните партии в преговорите имат резерви за продължителността на мярката и на размера й.

„Има такъв народ“ се обявиха за по-балансиран бюджет. Според тях дефицитът, който да се заложи в бюджета за догодина не трябва да е повече от 3-3,5%.

ИТН, както и БСП, подкрепят идеята излишъците в бюджета да не се разпределят с решения на МС, а да минават през решения на Народното събрание.

Любомир Каримански предложи и да се заложи демографска цел в мандата на следващото правителство, както и да има съвет, който да следи промяната в основни параметри на тримесечна база и при отклонение - например повишаване на инфлацията, да предлага коригиращи мерки.

Той поиска също в програмата на новото правителство да се запише, че 1 година преди приемането на еврото ще има сериозна разяснителна кампания в България, която да е съобразена с възрастовите и социални различия на населението, а не да е еднаква за всички.

Партията настоява и през бюджета да не се разпределят повече от 40% от БВП - каквото е записано и в Закона за публичните финанси.

ИТН подкрепи идеите на БСП за семейно подоходно облагане. Ще се дискутира допълнително конкретната сума и самият Да се определи необлагаем минимум, който да е процент от средната работна заплата, пожелаха от „Има такъв народ“. Предложението се възприе от другите участници в преговорите. Предстои да се договори евентуално какъв да е процентът.

„Демократична България“ обяви още в началото, че има много сходни предложения с „Има такъв народ“.

Те също не одобряват залагането на по-висок бюджетен дефицит, както и харченето на голям процент от БВП през бюджета. ДБ се обявиха срещу вдигането на данъци и осигуровки, предложиха месечен необлагаем мининум от 500 лева.

В общото споразумение бе записано, че възможно най-бързо трябва да се изготви и приеме Бюджет2022. Реалният срок януяри догодина, защото новото правителство ще е с различна структура от досегашното и ще трябва прецезиране на изготвения вече от служебния кабинет проектобюджет. За целта ще се намалят коледните ваканции във финансовото ведомоство и на Народното събрание.

Преговарящите се разбраха да остане ограничението за праг от 10 хил. лв. за разплащане в брой.

Записано бе също да се промени формата на подаваната всеки месец ДДС декларация като от нея се виждат и касовите наличности на фирмите.

Бе обявено, че до пролетта ще бъде сложен край на Наредба Н-18.

Ще се промени Законът за обществените поръчки, свързана с т.нар. инхаус поръчки.  Ще се направи преглед на Закона за публичните предприятия, за да се засили контролът над управлението им. БСП се възпротивиха на идеята  процент от публичните фирми да се раздържавява през борсата.

Партиите се съгласиха, че трябва да отпадне данъкът върху лихвите и данък "уикенд".

Мерките в подкрепа на бизнеса 60/40, 80/20 ще се запазят и адаптират, ще бъде направено допитване до БНБ дали е възможно отново да се въведе временен мораториум върху плащането на кредитите.

 

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ