19 Април 2024петък15:04 ч.

Бразилия разби Южна Корея с 4:1 и среща Хърватия на 1/4-финал

visibility 103

Бразилия разби Южна Корея с 4:1 в осминафинален мач от Мондиал 2022. Така "селесао" ще играе на 1/4 финал срещу не особено убедителния световен вицешампион Хърватия.
Винисиус Жуниор (7) откри, а Неймар (13) удвои от дузпа. Ричарлисон (29) оформи класическия резултат, а Лукас Пакета (35) също се разписа. Това бе едва вторият път, в който Бразилия вкарва 4 гола в първото полувреме на мач от световно първенство. Първият път е срещу Мексико през 1954 г.
Почетното попадение за Южна Корея вкара резервата Сюнг-Хо Пайк (76).
Още в 7-ата минута Бразилия излезе напред в резултата. Рафиня нахлу в наказателното поле между няколко футболиста на Южна Корея и потърси свой съотборник с остро подаване в пеналтерията. Топката стигна до Винисиус Жуниор, който запази хладнокръвие и прати топката във вратата на корейците!
В 11-ата минута Ричарлисон стигна първи до топка в наказателното поле и бе изритан от корейски защитник. Неймар се нагърби с отговорността да стреля от бялата точка и го направи фантастично! Стражът на Южна Корея замръзна на място след техничното изпълнение на дузпа от Неймар - 2:0.
Вратарят на Бразилия Алисон Бекер бе принуден да направи феноменално спасяване в 17-ата минута, за да опази мрежата си суха, след много мощен удар от корейски футболист. Ударът бе от сериозна дистанция, но попадна в горния ляв ъгъл на вратата. Стражът на "селесао" обаче показа страхотна реакция и извади топката.
Последва и още един удар от корейците, който този път мина високо над гредата. Темпото определено спадна, въпреки че Бразилия продължи да контролира топката и след 20 минути игра.
В 24-ата минута Лукас Пакета прати опасно центриране в наказателното поле на Южна Корея, а стражът Ким Сун-Кю излезе неубедително и боксира топката. Ричарлисон я пое технично с глава и тръгна да пробива. Последва триходова комбинация с Пакета и Тиаго Силва и нападателят нахлу сам срещу вратаря на Южна Корея. Ричарлисон прати топката покрай стража по земя - 3:0 в 29-ата минута!
Кошмарът за корейците стана още по-голям в 36-ата минута, когато Неймар изведе Винисиус Жуниор в наказателното, а той копна топката към бялата точка за изпълнение на дузпи. Там беше Лукас Пакета, който от въздуха прати топката за четвърти път в мрежата на Южна Корея!
В добавеното време на първото полувреме Ричарлисон показа скорост и сам стигна до наказателното поле с пробив отдясно. Той опита сам да завърши положението, но ударът му бе спасен!
Второто полувреме започна спокойно, но Южна Корея създаде по-сериозна опасност в 47-ата минута. Тогава Хюн-Мин Сон имаше не лоша ситуация да реализира, но топката бе избита в корнер, от който не последва нищо опасна пред вратата на Алисон.
В 54-ата минута Рафиня получи топката в наказателното поле и показа страхотна техника като финтира на няколко пъти, а накрая и стреля, но Ким Сун-Кю се намеси отлично и спаси. В 62-ата минута Неймар изведе Рафиня в наказателното поле, а той си бутна топката и се освободи, за да стреля. Изстрелът му обаче попадна в тялото на вратаря и отново не влезе във вратата на Южна Корея. Азиатският тим бе най-близо до гола в 69-ата минута, когато нападателят Чо падна пред голлинията след сблъсък в наказателното поле на Бразилия. Последва шут от друг щореец, но той беше отразен от Алисон и попадна в тялото на падналия Чо, който обаче бе в засада.
Корейците стигнаха до почетно попадение в 76-ата минута. Сюнг-Хо Пайк засече от въздуха избитата топка хпед дъгата на пеналтерията и след рикошет в тялото на футболист на "селесао" не остави никакъв шанс за Алисон.
Резервата Дани Алвеш опита акробатично ножично изпълнение в 89-ата минута, след като топката беше центрирана на далечната греда на вратата на Южна Корея. Ударът му бе блокиран, а топката излезе в корнер, от който не последва нищо опасно.
Освен изразителната победа с 4:1 над Южна Корея в осминафинала на световното първенства, Бразилия счупи редица други рекорди.
Един от тях е абсолютно безпрецедентен дотук в историята на Мондиалите. Бразилия е първият отбор, която е използвал всичките 26 футболисти от състава си на световното първенство в Катар, включително трима вратари. Това я превръща в първата страна в историята на световните първенства, която използва цели 26 играчи в едно издание на турнира.
Всичко това стана факт, след като Бразилия си осигури две победи в груповата фаза и направи много промени в последния си мач срещу Камерун, загубен с 0:1. Срещу Южна Корея в игра влезе дори и третият вратар Вевертон, а минути записаха и други играчи като Дани Алвеш, Бремер и Мартинели.
Футболната легенда Пеле отправи послание в подкрепа на националния отбор на Бразилия преди двубоя срещу Република Корея от осминафиналите на Световното първенство тази вечер, съобщи агенция Ройтерс.
82-годишният Пеле, който страда от тумор на дебелото черво, заяви, че ще гледа мача в болницата в Сао Пауло, където в момента е настанен за лечение. Именитият бивш бразилски футболист написа в социалната мрежа Инстаграм, че иска да вдъхнови настоящите национали, споделяйки своя снимка от Световното първенство през 1958 година в Швеция, когато все още е тийнейджър, но извежда страната до първа титла.
„Ще гледам мача тук в болницата и ще подкрепям всеки един от вас. Ние сме заедно в това пътуване. Успех на нашата Бразилия“, заяви Пеле.
След мача пък Неймар и съотборниците му опънаха плакат в подкрепа на Пеле в центъра на терена.
БРАЗИЛИЯ - Южна Корея 4:1
 1:0 Винисиус Жуниор (7)
2:0 Неймар (13-д)
3:0 Ричарлисон (29)
4:0 Лукас Пакета (35)
4:1 Сюнг-Хо Пайк (76)

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"