20 Юли 2025неделя22:59 ч.

Борисов ще закрива ДАБЧ

автор:Дума

visibility 2140

Премиерът Бойко Борисов планира да закрие Държавната агенция за българите в чужбина. Това става ясно от стенограмата от последното заседание на Министерски съвет, разкри Медиапул.
"Сега съм възложил и на няколко от колегите тук да мислят как да закрием Агенцията за българите в чужбина, има си МВР, Министерство на правосъдието и Президентство. Това са трите институции, които се произнасят по този въпрос. Така че, сега работим по тази тема. Външно министерство ще се занимава с културата, заедно с Боил Банов, с образованието (на българските в чужбина) и с всичко останало. Ние така или иначе сега го правим", са думите на Бойко Борисов.
Припомняме, че скандалите около ДАБЧ е схемите за купуване на българско гражданство засегнаха и двамата вицепремиери от Патриотите Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. Шефът на НФСБ, който вече подаде оставка като вицепремиер, бе ресорен за агенцията. В свое изявление дори обяви, че е покривал информациите за корупция в ДАБЧ и на няколко пъти предупреждавал директора Петър Харалампиев "да внимава какво прави".
На Каракачанов пък му се наложи да се обяснява, че ВМРО няма общо с корупционната схема, защото Харалампиев е номинация на воеводите за поста му в ДАБЧ.
Преди 20 дни българи, които живеят зад граница, призоваха с открито писмо Борисов да закрие агенция след арестите там. Настояването дойде от гражданската инициатива "Временни обществени съвети на българите в чужбина".
Основният аргумент за закриването на агенцията е, че тя няма никакво отношение към живеещите зад граница българи, като голяма част от услугите, които те ползват, се предоставят от МВР, Министерството на културата, Министерството на образованието и правосъдното министерство.
В отворено писмо българите зад граница искат създаване и на изборни Обществени съвети към дипломатическите и консулските представителства, както и на изборен Национален съвет на българите в чужбина, които да се избират от българските граждани, живеещи извън страната.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ