25 Април 2024четвъртък20:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борисов продължава да се крие от "Репортери без граници"

Журналистиката в България бавно и системно бе убита, смята Елена Йончева

/ брой: 194

автор:Павлета Давидова

visibility 565

Въпреки обещанията си за мерки по подобряване на медийната среда у нас, Бойко Борисов не само че не го прави, а дори се крие от "Репортери без граници", които имат идеи в тази насока. Това стана ясно от думите на Павел Сзалай, който взе участие в международна конференция за свободата на медиите в България. Домакин бе евродепутатът от "БСП за България" Елена Йончева. Виртуално в дискусията се включиха зам.-председателят на ЕК Вера Юрова, румънската евродепутатка Рамона Стругариу, Сзалай и ръководителят на отдел "Информационно общество" в Съвета на Европа Патрик Пенинкс, а в София имаше и дебат с български журналисти. Събитието модерира журналистът от "Юроактив" Георги Готев.

Не виждаме политическа воля и уважение на международните ангажименти, свързани с подобряване на медийната среда в България, категоричен бе Сзалай, който припомни продължаващите вече 3 месеца протести срещу правителството. След среща с представители на организацията Борисов обещал да вземе мерки. "Репортери без граници" изготвили предложения за подобряване на ситуацията, но от 6 месеца няма обратна връзка, а опитите за контакт са неуспешни. Организацията акцентира върху изсветляването на собствеността на медиите, повече яснота при разпределянето на субсидии и др.

"Докато Европа става свидетел на брутални убийства на журналисти в отделни държави-членки, в България бе убита самата журналистика. Тя беше унищожавана бавно, постепенно и изключително системно", констатира Йончева. Тя изброи познатите проблеми с медийната среда - силна политическа и икономическа зависимост, тревожно разпространение на фалшиви новини, уронващи престижа на политическите опоненти, и др.   

Йончева припомни някои от мерките, които според нея ще помогнат на журналистиката у нас, а и в ЕС. Една от тях е въвеждането на европейски стандарти за повишаване на прозрачността и реалната собственост на медиите. Важно е да се регламентира при какви условия и как политически лица могат да бъдат собственици на медии и колко точно могат да притежават, допълни Йончева. Тя очаква специална резолюция от ЕК да даде законодателни рамки. Като стъпка в подобряването на средата Йончева вижда създаването на цялостен механизъм за медиен мониторинг. Според нея трябва да има еврофинансиране за разследваща журналистика, а румънската евродепутатка Рамона Стругариу добави, че средства трябва да има и за застрашените малки местни медии.

Светослав Терзиев от "Сега" попита Юрова дали не е време ЕК да спре европарите за медийни стратегии, които правителства като нашето използват за политическо влияние. Йончева обаче бе категорична, че тези средства не бива да се спират, а да бъдат насочени към медии, които спазват журналистическите стандарти. Според нея тези пари не бива да отиват за преразпределяне от националните правителства, защото те ги използват да създават послушни и опитомени медии.

Еврокомисрар Юрова очаква България да транспонира европейската аудиовизуална директива. Според нея медийната реклама, заплащана чрез пари от ЕС, би следвало да се прави чрез обществени поръчки.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ