19 Април 2024петък18:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Болницата блян

/ брой: 51

автор:Аида Паникян

visibility 151

Аида ПАНИКЯН


44-годишен сън. Това е евентуалната българска национална детска болница. Първата й копка е от 1978 г. Родените тогава отдавна са преминали Христовата възраст, но болницата, в която е можело да бъдат лекувани, продължава да е блян и за педиатри, и за техните пациенти. Днес България е единствената в Европейския съюз държава без съвременна болница за най-малките си граждани. 

Идеята за изграждането й периодично възкръсва. Побутнати от гражданския ръжен, правителства едно след друго поемат ангажимента да удовлетворят исканията на хората и дори нагазват в територии извън закона. Въртят се в омагьосания кръг между двора на Александровска болница, където е старата конструкция от 1978 г., болница "Лозенец", МРРБ, МЗ, дори следствието. 

В това време български деца се разболяват. Не просто от настинка, а от тежки, страшни болести. Лекарите ги лекуват често в болнични стаи от средата и дори от началото на ХХ век - в условия, които биха потиснали и здрав възрастен. 

Дали едно болно дете, неговите родители и лекари се интересуват кой министър или коя строителна фирма са следствени заради несъществуваща евентуална болница? Дали милионите, дадени в годините за проекти, предложения и прочее, нямаше да излекуват десетки деца? 

На хартия здравето на българчетата е приоритет. Но дали е така, щом все още събираме капачки за купуване на кувьози? Приоритет ли е, щом не спират обявите "Зов за помощ" за набиране на средства за сложна животоспасяваща операция на българско дете в чужбина? Имаме ли право да съдим тези деца, че напускат страната, щом пораснат?

Да, необходима е такава болница. Тя трябва да събере целия потенциал на българската педиатрична наука и практика и да го постави в услуга на българските деца. 

Всяко от тях има нужда от това. Всяко го очаква. Всяко го заслужава.

Ние, възрастните, които днес решаваме, ще заслужим ли утре вниманието и грижата им? Или са необходими още 44 години?

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 304

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 274

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 296

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ