18 Април 2024четвъртък13:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БНБ: Възстановяване от кризата чак в средата на 2022 г.

Централната банка ревизира очакванията си за спада на БВП през тази година на 5,5 на сто

/ брой: 196

автор:Дума

visibility 1172

Икономическата активност в страната се очаква да достигне нивото си отпреди пандемията към средата на 2022 г. Това посочват от БНБ в новото си издание "Макроикономическа прогноза". В него БНБ актуализира и прогнозата си за икономиката на страната.

Спрямо прогнозата от юни новите очаквания на централната банка са за по-малък спад на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2020 г. и по-слаб растеж на икономическата активност в периода 2021-2022 г. Съществува 60% вероятност спадът на БВП през тази година да е от минус 3,2% до минус 8%, като най-вероятно намалената икономическа активност ще е минус 5,5%. В предишната си прогноза БНБ очакваше спадът на икономиката през 2020 г. да е най-много до 13%, а най-вероятно БВП да намалее с около 8,5%. 

За 2020 г. очакванията на БНБ са икономиката да се понижи с 5,5%, но се посочва, че има голяма несигурност по отношение на прогнозата поради безпрецедентния характер на икономическия шок. Спадът на БВП през 2020 г. ще се определя главно от свиване на вътрешното търсене и в по-малка степен от негативния принос на нетния износ. Очакванията са частното потребление да се понижи с 3% през 2020 г. заради влошаване на условията на пазара на труда, негативните потребителски нагласи и по-ниския реален разполагаем доход на домакинствата. Засилената несигурност в икономическата среда е предпоставка домакинствата да поддържат по-висок размер на предпазни спестявания, посочват от БНБ. Т.е. хората да не харчат, защото не са сигурни какви ще са доходите им след няколко месеца.

Очакванията са размерът на инвестициите да се понижи с 9,5% през 2020 г. За това ще допринасят влошените перспективи за търсенето на български стоки и услуги, по-слабата натовареност на производствените мощности, свитото потребление на домакинствата и влошеното финансово състояние на фирмите.

Понижението на икономическата активност в основните търговски партньори на България и по-малкият брой поръчки на фирмите от чужбина се очаква да допринесат за спад на общия износ на стоки и услуги с 11% спрямо 2019 г. Що се отнася до износа на услуги (главно туризъм и пътнически транспорт), очакваме спадът да бъде значително по-голям спрямо този при стоките, посочват от БНБ. Прогнозата за вноса на стоки и услуги през 2020 г. е за спад с 9,1% поради свиване на потреблението и инвестициите.

Прогнозата предвижда през 2021-2022 г. да има плавно възстановяване на икономическата активност, като БВП се очаква да нарасне съответно с 4% и 3,8%. Икономическата активност се очаква да достигне нивото си отпреди пандемията към средата на 2022 г. Очаква се възстановяването на частните инвестиции да бъде сравнително по-слабо и техният размер в края на 2022 г. да остане под нивото от края на 2019 г., посочват от БНБ.

МВФ запази мрачната си икономическа прогноза за България

Българската икономика ще се свие с 4% през 2020 г., показва есенната прогноза на Международния валутен фонд (МВФ), като в нея не е направена промяна спрямо пролетната позиция на институцията. MBФ, нaчeлo c българката Kpиcтaлинa Гeopгиeвa, oчaквa бългapcкaтa икoнoмикa дa отcкoчи c 4,1% пpeз 2021 г. Това обаче е сериозна ревизия надолу спрямо пролетните очаквания за 6% ръст. Въпреки всичко очакванията на МВФ за спад в продукцията на страната тази година са едни от най-малките. За сравнение, в най-оптимистичните сценарии на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и на Световната банка се предвижда срив на българската икономика съответно със 7,1 и 6,2%. Инcтитyциятa oчaквa бeзpaбoтицaтa пpeз 2020 г. дa бъде 5,6%, кoeтo е доста под пролетната прогноза от 8%. Cпopeд MBФ бeзpaбoтицaтa щe ce пoнижи пoчти дo нивaтa oтпpeди нaчaлoтo нa кpизaтa oщe пpeз 2021 г. - дo 4,5%.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 154

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 152

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ