01 Септември 2024неделя01:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Близо половината ни студенти - в икономика, управление и право

Завършилите в последните три години вземат средно 900-1050 лв. заплата, сочи рейтингова система на вузовете

/ брой: 255

автор:Велиана Христова

visibility 1352

Да помогне на кандидат-студентите да изберат най-подходящото за себе си висше училище за специалността, която са избрали - това е основната цел на интернет портала "Рейтингова система на висшите училища в България", който ще е широко достъпен от днес, а вчера бе представен пред журналисти. Системата съдържа огромен обем информация за акредитираните висши училища - от преподавателите им на щат, през мястото на отделните направления във всеки вуз в сравнение с останалите, до заплатата на завършилите студенти.
Системата е създадена по проект в рамките на ОП "Човешки ресурси", конкурсът по проекта бе обявен още при предишния екип на предишното МОН. Изпълнители на проекта са дирекция "Висше образование" на просветното министерство и консорциум, в който участват "Отворено общество", социологическата агенция МБМД и Сирма груп.  
Системата предлага много разнообразни по обхват и вид стандартизирани класации на съществуващите у нас 51 вуза по професионални направления и по 51 критерии, по които те са оценявани (не е включен създаденият неотдавна Пернишки университет, което предизвика сред журналистите смях). Така всеки потребител може да се ориентира за мястото на всяко висше училище по този критерий, който самият той смята за важен - ниво на научната дейност, учебен процес, битови условия и общежития, библиотеки и пр. Рейтингите обаче са само един елемент от оценяването на вузовете и затова не бива да се абсолютизират и използват опростенчески, предупредиха авторите. Оказва се, че има разлика между рейтингите по направления според обективните критерии и престижа на вуза в съответното направление, който е мнение на обществото за него. В направлението "Икономика" например в рейтинга на първо място със 70 точки е Американският университет в Благоевград, докато по престиж в обществото на първо място се класира УНСС.      
При създаването на рейтинговата система авторите са ползвали подробно проучен международния опит, а източниците на информация са на регистрите на МОМН, НАОА, НОИ, самите вузове, системата за научни данни SCOPUS, социологически проучвания. Спрямо известните световни рейтингови системи обаче българската има едно огромно предимство - потребителят може да си прави и собствени класации, като си избере до 10 вуза, обучаващи в дадено професионално направление. Така чрез новия портал може да бъдат направени милиарди класации според нуждите на потребителя.
С новата система вузовете фактически излизат от анонимност поради наличието на обилна информация за тях. Оказва се например, че у нас почти половината от 250-те хиляди студенти се обучават само в три направления: икономика, администрация и управление или право. А завършилите висше образование в последните три години получават средно 900 до 1050 лв.
 

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ