19 Юли 2025събота18:05 ч.

Бизнесът иска по-нисък праг за компенсации при скъп ток

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 4725

За компенсации при цена на тока над 120 лв. за мегаватчас на електроенергийната борса и за 80% от потреблението на бизнеса, настояват от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори в България (БФИЕК) в отворено писмо до премиера, енергийния министър и председателите на Народното събрание и на парламентарната енергийна комисия.
Последният одобрен от управляващите механизъм за компенсации на сметките за ток изтече в края на март 2025 г. Той предвиждаше покриване на разходите на предприятията за електроенергия при цена на тока на свободния пазар над 180 лв./МВтч. Това струваше на Фонда "Сигурност на електроенергийната система" близо 1,2 млрд. лв.
Още преди изтичането на сегашния компенсаторен механизъм работодателските организации и министърът на енергетиката Жечо Станков разговаряха за приемането на законова база, която да се задейства автоматично при високи борсови цени на тока, а не да се одобрява от Министерския съвет за определен период от време. Постигнатото принципно споразумение беше за въвеждане на долен и горен праг на цените при определянето на помощите за бизнеса.
От БФИЕК сега настояват "в спешен порядък да бъде въведен механизъм за компенсиране на цените на енергоинтензивната индустрия при цени над 120 лв./MВтч за 80% от потреблението". Според индустриалците така "ще се компенсират разликите в ценовите равнища както с Европа, така и с конкурентите извън ЕС и ще се възстанови паритетът в конкурентоспособността на индустрията".
Като аргумент за приемане на искането им, от организацията посочват, че България е единствената страна от Европейския съюз със значим дял на енергоинтензивната индустрия във формирането на БВП, която няма целенасочена политика за подкрепа на тези отрасли.
"У нас, дори и при прилагане на компенсации за цените на електрическата енергия, ценовите равнища не гарантират конкурентоспособност на енергоинтензивните предприятия", заявяват от федерацията и дават пример с данните на НСИ за индекса на промишленото производство за февруари и за март 2025 г. Според тях календарно изгладеният индекс на промишленото производство спада с 8,3%, което е най-големият спад от март 2024 г. и над два пъти по-голям от спада за февруари 2025 г. (-3,5 %), посочват от организацията.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ