Бижутер и майстор на кукерски маски на биенале във Венеция
Българка е избрана за гид в съпътстващата младежка програма на "Хомо Фабер 2024"
/ брой: 182
Трима българи са част от третото издание на новаторското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024". То се провежда до 30 септември в пространствата на фондация "Джорджо Чини" на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, научи ДУМА от Мая Иванова, пиар и комуникации, сътрудник на "Хомо Фабер" за България.
Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с увлекателната история на творбите и техните автори.
Един от посланиците в мрежата на "Хомо Фабер" е Росина Пенчева - фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity. Присъствала е и на трите издания и с възхищение споделя: "С всяко следващо издание международният обхват на "Хомо Фабер" нараства. В настоящото биенале участват над 70 държави, което е почти двойно спрямо предишното издание. Фондация "Микеланджело" утвърждава "Хомо Фабер" като културно движение, издигащо в култ ръчната изработка, подкрепящо новото поколение артизани. То възпитава придържане към устойчиви практики и опазване на околната среда в диалог със занаятчийските култури по света. Няма по-добро място от Венеция за представяне на върховите постижения, които човешката ръка може да създаде, а машините - не."
Експозициите показват над 800 изящни обекта на повече от 400 артизани от 70 държави от цял цвят, представяйки как майсторството на 105 различни занаята е вплетено в тъканта на живота.
ДИМИТЪР СТАНКОВ е избран да участва за втори път в биеналето за съвременно занаятчийство "Хомо Фабер", като тази година представя Sake 2 - сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъка - бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда. Sake 2 e част от експозицията "Празнуване" (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление.
Вторият български участник в престижното биенале е ЛЮДМИЛ ЙОРДАНОВ, който е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово са подбрани в изложбата "Сънища" (Dreams). Едната е ритуална, а другата - декоративна, и направата им съчетава три различни техники: дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.
Неизменна част от биеналето "Хомо Фабер" е образователната програма, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. По време на резиденцията си младежите влизат в ролята на гидове, които упътват посетителите в изложбите и увлекателно споделят историята зад произведенията и техните автори. И тази година сред избраните 60 екскурзоводи има българка - ЯНА ЦЕНОВ, която е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн в австрийската столица. Въпреки че е родена във Виена, тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба й и дядо й в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната й работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.