29 Март 2024петък10:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

День Победы

Битката, сложила началото на края

След Сталинград Третият райх тръгва по пътя към пълния си разгром

/ брой: 104

автор:Желязко Тенчев

visibility 3333

На 9 май светът отбелязва Деня на победата, а от 13 години на та-зи дата България чества и Деня на Европа. 9 май 1945 година е победен завършек на Великата Отечествена война, в която руският народ даде 27 милиона жертви. Преди 66 години бе обявена капитулацията на фашистка Германия и милиони мирни жители по света, пострадали от нашествието на "кафявата чума", получиха свободата си. Втората световна война отне живота на над 50 милиона души, повечето от които в разцвета на жизнените си сили. Тази война разори икономиката и върна обществено-икономическото развитие на народите десетилетия назад. Годишнината на това събитие отново и отново ни води към извода, че войната не е средство за решаване на международни и вътрешнополитически противоречия. А решаващият обрат започва с битката при Сталинград, която е една от най-кръвопролитните и съдбоносни схватки в човешката история. В нея непобедимият дотогава Вермахт търпи първото си голямо военно поражение. В тази битка силите на Оста губят около една четвърт от личния си състав, воюващ на Източния фронт, загуба от която така и не успяват да се възстановят.
През лятото на 1942 г. Хитлер твърдо е решен да завърши успешно войната. Главните усилия той насочва на юг, към Кавказ, с намерението да разгроми Червената армия веднъж завинаги, да завземе съветските ресурси и икономически центрове, а след това евентуално да се насочи отново към Москва. 
Група армии “Юг” е разделена на две части - група армии “А” поема към Кавказ, а група армии “Б” - към Сталинград. Германската армия успешно е преживяла тежката руска зима и съветското настъпление и изглежда този път нищо не може да спре нейното настъпление. И наистина първите юлски дни на 1942 г. минават под диктовката на Вермахта, немските войски успешно пробиват съветската отбрана, достигат река Дон и превземат отново Ростов.
Съветското командване спешно предприема мерки за спасяването на ситуацията. На 12 юли е създаден Сталинградският фронт (командван не от кого да е, а от бившия Нарком на отбраната Семьон Тимошенко), а на 17-и влиза в бой с настъпващите немски войски. Превземането на Сталинград е поверено на подсилената 6-а армия на Паулус от група армии ”Б”. През втората половина на юли край бреговете на Дон се разиграват тежки боеве, в които немските войски напредват с огромни загуби. Затова в самия край на месеца 4-а танкова армия на Хот е пренасочена от Кавказкото направление към Сталинград, за да окаже помощ на Паулус. Съветската отбрана се крепи на две армии – 62-а и
64-а, които също понасят тежки загуби.
През август 6-а немска армия се вклинява все по-дълбоко в съветската отбрана и на 21-и форсира Дон и навлиза в сталинградските предградия. На 23 август 4 въздушен флот на Рихтхофен осъществява унищожителна бомбардировка на града, превръщайки го в огромно огнено море. В същия ден съветските редици са разцепени на две и положението за отбраняващите града започва да изглежда безнадеждно. Едно обаче остава сигурно - градът ще се защитава до последно, отстъпление на левия бряг на Волга няма да има.  На 13 септември боевете се пренасят по улиците на Сталинград.
Градът е превърнат в горящи развалини, в които германци и руснаци с невиждан фанатизъм се бият до смърт за всяка пряка и всеки етаж. Времето на тактическите планове и дръзки маневри е отминало, сега всичко зависи само от сражаващите се войници. Отбраната на Сталинград поема командващият 62-а армия Василий Чуйков, който е принуден да оперира с крайно ограничени средства. И въпреки всичко немското настъпление, измервано само преди месец в километри за ден, сега достига размери до няколко преки за ден, платени с огромно количество кръв. Така първият удар е успешно отразен.
Вторият удар германците нанасят на 14 октомври, този път насочвайки се към промишлените райони на града - Сталинградския тракторен завод, “Красный Октябрь” и “Барикады”. Хиляди намират смъртта си в опитите да превземат етаж или стълба, но и тези тежки боеве не донасят успех на Вермахта. А в това време съветското командване подготвя мощно контранастъпление, което да унищожи цялата 6-а армия.
За целта са подготвени огромни оперативни резерви (37 дивизии), които въпреки критичната ситуация в града, остават на левия бряг на Волга (за целия период на отбрана едва 5 стрелкови дивизии са пратени на помощ на защитниците). През последните дни на октомври германската армия губи по улиците на града най-добрите си съединения. И въпреки очевидния неуспех, Хитлер заповядва последна масирана атака към съветските позиции. А до съветското контранастъпление остават броени часове...
Германските военачалници не отчитат възможността врагът им да нанесе ответен удар. Увлечени в превземането на града, те пращат най-добрите си съединения в настъпление, а на фланговете си слагат румънски части, които значително отстъпват по бойни качества както на тях, така и на Червената армия. Съветското командване разбира това и нанася удара си именно по тези съединения.
На 19 ноември в настъпление преминават Югозападният и Донският фронт, а ден по-късно и Сталинградският. За кратко време сломяват съпротивата на румънците и на 23 ноември армията на Паулус е обкръжена. В Сталинградския котел попадат 330 хиляди души. В същото време Хитлер категорично забранява всякакво отстъпление и армията е принудена да чака спасяващ деблокиращ удар. За тази цел е повикан фелдмаршал Манщайн, който трябва да оглави група армии “Дон”, създадена с цел да пробие обръча около 6-а армия. Но въпреки всичко настъплението на Манщайн от 12 декември претърпява провал и армията на Паулус остава блокирана в града. Надеждите за спасение умират окончателно, когато се проваля и въздушният мост, който трябва да снабдява армията в провизии. Вместо обещаните 600 тона дневно, доставките рядко надвишават 100. Така, затворена без провизии, изложена на руската зима, 6-а армия бавно умира в Сталинград. И въпреки всичко тя не се предава. Паулус си дава ясна сметка, че удържа огромно количество съвет-ски войски, които, ако се освободят, биха могли да достигнат Ростов и да отрежат цялата група армии “А”, намираща се в Кавказ, с което би рухнал целият южен фланг на германската армия. На 8 януари Рокосовски изпраща ултиматум до германските военачалници в Сталинград, настоявайки да предадат оръжието доброволно.
След последвалия отказ, пред Рокосовски не остава друг избор: унищожение на немската армия. На 10 януари Донският фронт преминава в настъпление и за кратко време разчленява немските позиции на две. Изтощените германски войски нямат възможност да се противопоставят на удара и са разгромени. Но въпреки всичко Хитлер отново забранява на армията да се предаде. Вместо това той произвежда Паулус във фелдмаршал с явния намек, че с това той ще се отбранява до последно, а накрая ще се самоубие, за да не попадне в плен. Но на 31 януари Паулус се предава, ставайки първият пленен немски фелдмаршал.  На 2 февруари се предава и другата част от „котела”, а общата бройка пленени войски достига 91 хиляди души.  Победата при Сталинград е от историческо значение. Именно тук, край бреговете на Волга, Вермахтът понася най-тежкото си поражение до момента и с това се поставя началото на обрата във Втората световна война. Разгромяването на 6-а армия има военни, икономически и политически последици. С края на тази армия се слага и край на немските амбиции на юг, тъй като група армии “А” е принудена да се изтегли от Кавказ, което означава, че кавказкият нефт остава в съветски ръце.
Победата при Сталинград доказва, че Червената армия може да се справи с Вермахта, а това засилва антифашистката съпротива в Европа. Държави, които дотогава са били на границата на съюзяването с Германия, след тази битка отказват участието си в Тристранния пакт. Така Третият райх поема пътя си към пълния разгром. 
За да дойде за света най-после светлият 9 май 1945 г...



В периода от 17 юли 1942 г. до 2 февруари 1943 г. край Сталинград и вътре в града се води една от най-кръвопролитните схватки в човешката история


Картина от епичната битка


Пленени войници от 6-а армия на фелд-маршал Паулус 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 544

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 548

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ